Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձագանքեց Գիորգի Շաքարաշվիլիի սպանության գործով պաշտպանական կողմի պարտավորությունների անասելի հանձնարարությանը
Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը արձագանքում է Գիորգի Շաքարաշվիլիի սպանության գործով մեղադրյալների փաստաբաններին չհրապարակելու պարտավորությունների պարտադրմանը և գտնում է, որ պաշտպանական կողմի բացահայտման պարտավորության անհիմն պարտադրումը կարող է խախտել կողմերի հավասարության իրավունքները:
Վրաստանի դատախազությունը 2020 թվականի օգոստոսի 12-ին հանձնարարեց Գիորգի Շաքարաշվիլիի կանխամտածված սպանության մեջ մեղադրվող 5 անձանց փաստաբաններին զերծ մնալ քրեական գործի նյութերն ու տվյալները բացահայտելուց: Դատախազությունում փաստաբաններին բացատրեցին, որ հակառակ դեպքում նրանք կարող են ենթարկվել քրեական պատասխանատվության: Հատկանշական է, որ փաստաբաններից ոմանք՝ այս պատճառով հրաժարվել են տրամադրել գործի նյութերը:
Դատավարական օրենքի համաձայն՝ դատախազությունը լիազորված է պարտավորեցնել գործընթացի մասնակցիներին՝ առանց իրենց թույլտվության չբացահայտել գործում առկա տեղեկությունները: Սակայն, այդ լիազորությունը չպետք է իրականացվի քրեական դատավարության հիմնական սկզբունքների՝ մրցակցային դատավարության և զենքի հավասարության անտեսման հաշվին: Գործող մեխանիզմը բողոքարկվում է Վրաստանի Սահմանադրական դատարանում ։
Մեղադրական եզրակացությունը ներկայացնելու ընթացքում՝ դատախազությունը հասարակությանը տրամադրեց գործով առկա ապացույցները, հետաքննության վարկածը և համապատասխան գրաֆիկական վերակառուցումը: Այս պայմաններում, բնականաբար, պաշտպանական կողմը պետք է նաև հնարավորություն ունենա հավասարապես խոսելու գործի նյութերի մասին և հասարակությանը տրամադրի իր կարծիքն ու դիրքորոշումը այդ հարցի վերաբերյալ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնում է, որ տվյալ դեպքում փաստաբանների համար նման պարտավորություն սահմանելը չի համապատասխանում քրեական դատավարության օրենսդրության նպատակներին և այն սխալ պրակտիկայի շարունակությունն է, որն ուղղված է պաշտպանական կողմին անուղղակիորեն անհավասար դիրքում դնելուն: Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը Վրաստանի դատախազությանը կոչ է անում ապահովել քրեական դատավարության ընթացքում զենքի հավասարության սկզբունքի պահպանումը` կապված գործի նյութերի բացահայտման հետ:
Սույնով մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում առավելագույնս պահպանել եւ հարգել քրեական գործերում ներգրավված անձանց (վկաների, տուժողների, ամբաստանյալների) իրավունքները: Սա կարևոր հանգամանք է ցանկացած հետաքննության արդյունավետ և պատշաճ անցկացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար:

Public Defender Responds to Imposition of Obligation of Non-disclosure on Defence in Giorgi Shakarashvili Case
The Public Defender of Georgia is responding to the imposition of the obligation of non-disclosure on the lawyers of those accused in connection with the murder of Giorgi Shakarashvili and considers that the unjustified imposition of the obligation may violate the equality of arms.
On August 12, 2020, the Prosecutor's Office of Georgia obligated the lawyers of the 5 people accused of the premeditated murder of Giorgi Shakarashvili to refrain from disclosing the materials of the criminal case. The Prosecutor's Office informed the lawyers that otherwise they might be held criminally liable. It is noteworthy that some of the lawyers refused to receive the case materials due to the above.
According to the procedural law, the Prosecutor's Office is authorized to oblige parties not to disclose information relating to the case without its permission. However, this power should not be exercised at the expense of violating the core principles of criminal procedure - adversarial proceedings and equality of arms. The given mechanism is being appealed to the Constitutional Court of Georgia.
During filing charges, the Prosecutor's Office provided information to the public about the evidence, the version of the investigation and the relevant graphic reconstruction. Under these circumstances, naturally, the defence should also have the opportunity to speak equally about the case materials and express their opinion.
The Public Defender considers that the imposition of such an obligation on the lawyers is not conditioned by the objectives of the criminal procedure law, but is a continuation of the wrong practice aimed at indirectly putting the defence in an unequal position. The Public Defender of Georgia calls on the Prosecutor's Office of Georgia to ensure the protection of the principle of equality of arms in relation to the disclosure of case materials.
We would also like to call on all parties to protect and respect the rights of all persons (witnesses, victims, defendants) involved in criminal cases as much as possible. The above is an important circumstance for the effective and proper conduct of any investigation and protection of human rights.