Ապրիլի 30-ի հանրահավաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների նախնական գնահատականը
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանրությանը հասանելի տեսագրությունների ուսումնասիրության և ձերբակալվածների հետ հարցազրույցների արդյունքում հանրությանը ներկայացրեց իր նախնական գնահատականները ապրիլի 30-ի հանրահավաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ.
• Խորհրդարանի պիկետման հատված. Վարչական շենքի մուտքերը բաց թողնելու խնդրանքը կարող է օրինական լինել, սակայն գլխավորն այն է, որ ազատման ժամանակ կիրառվող ուժը պետք է լինի անհրաժեշտ և համաչափ, ինչը, ըստ գրասենյակի դիտարկման, իրականում առանձին դեպքերում չի եղել
• Պղպեղի սփրեյի հատված. Ավելի ուշ, մոտ 40 րոպե անց, իրավապահները կիրառել են հատուկ միջոց, այսպես կոչված Պղպեղի սփրեյ՝ թե՛ թիրախավորելով, թե՛ առհասարակ ուղղված ցուցարարներին։ Ցույցի ընթացքում մի քանի անգամ օգտագործվել է պղպեղի սփրեյ, որը երբեմն ուղեկցվել է տարածքի ազատմամբ։ Ոչ մի դեպքում դրա օգտագործման հիմքեր չեն եղել։ Նաև, ըստ տեղեկությունների, պարզվում է, որ ակցիայի մասնակիցների նախազգուշացում չի եղել հատուկ միջոցների կիրառման վերաբերյալ
• Տարբեր միջոցներ կիրառելու սկիզբ. Ժամը 23։22-ից իրավապահներն առանց նախազգուշացման մեծ քանակությամբ արցունքաբեր գազ են ցրել։ Իսկ մի քանի րոպե անց նախազգուշացման հայտարարությանը գրեթե անմիջապես հաջորդեց ջրի շիթը։ Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ նախազգուշացման պահին և դրանից հետո հանրահավաքը խաղաղ բնույթ է կրել, և այն դադարեցնելու, ցրելու կոչեր անելու և խաղաղ ցուցարարների հավաքների ազատությանը խոչընդոտելու պատճառ չկար
Նշենք, որ հավաքի մասնակիցները շարունակել են խաղաղ բողոքի ակցիաները, իսկ հատուկ միջոցների (այդ թվում՝ արցունքաբեր գազի և ջրցան մեքենայի) կիրառումը շարունակվել է մի քանի ժամ, որոշ ժամանակ ընդմիջումներով, արդեն դեպի Ռուսթավելի պողոտա տեղաշարժված հանրահավաքի մասնակիցների դեմ։ Բացի վերոնշյալից, իրավապահները մի շարք դեպքերում, տարբեր կերպ ֆիզիկական բռնության են ենթարկել հանրահավաքի մասնակիցներին։ Տեսանյութերից մեկում երեւում է, թե ինչպես են ջոկատի անդամները մտել մետրո կայարաններ, ենթադրաբար, ակցիայի մասնակցին հետապնդելու նպատակով։ Դրանով նրանք վիրավորական արտահայտություններ են օգտագործել և ագրեսիվ կերպով դիմել այնտեղ գտնվող քաղաքացիներին:
Դաժան ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել պատգամավոր Լեւան Խաբեիշվիլին, ով, ըստ նրա բացատրության, ծեծի է ենթարկվել իրավապահների կողմից։
Բացի այդ, պղպեղի սփրեյի կիրառման արդյունքում վիրավորվել են «Պուբլիկա» հրապարակման լրագրողները, խոչընդոտվել է «Պիրվելի» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբի աշխատանքը։
Այցելություն կալանավորներին. Ապրիլի 30-ի գիշերը և մայիսի 1-ի ողջ օրվա ընթացքում Ժողովրդական պաշտպանը և նրա ներկայացուցիչներն այցելել են 49 անձի։ Նրանցից 47-ը վարչական կարգով բերման են ենթարկվել։ Լիազորները գտնվել են Թբիլիսիի, Զուգդիդիի, Թելավիի, Դուշեթիի, Մցխեթայի, Գորիի, Խաշուրիի ժամանակավոր պահման հաստատություններում։
Ոստիկանության/հատուկ ջոկատի կողմից վատ վերաբերմունքի/անհամաչափ ուժի կիրառման մասին նշել է 31 անձ։ Նրանցից շատերը վնասվածքներ են ստացել։ 31-ից 19-ը պատասխան են պահանջել, ինչի մասին Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակից անմիջապես տեղեկացրել են Հատուկ քննչական ծառայությանը։
Այս պահին բերման ենթարկվածների հետ տեսակցությունները շարունակվում են։
Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ կոչ է անում.
Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարությանը
• Անհիմն կերպով չմիջամտել քաղաքացիների հավաքների և արտահայտվելու ազատությանը, թույլ չտալ իրավապահների կողմից խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ ֆիզիկական հաշվեհարդարի և բռնության փաստերը
Հատուկ քննչական ծառայությանը
• Ձեռնարկել բոլոր արդյունավետ իրավական միջոցները, Ապրիլի 30-ին/մայիսի 1-ին ՝ իրավապահների կողմից ցուցարարների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ կատարված հանցագործության նշաններով յուրաքանչյուր փաստ հետաքննելու, հանցավոր արարքը կատարած անձին հայտնաբերելու և նրա նկատմամբ իրավական միջոցներ ձեռնարկելու համար։

Initial Assessment of Events Developed at April 30 Rally
Public Defender Levan Ioseliani, as a result of examining the publicly available video footage and interviewing detainees, presented to the public his initial assessments of the events developed during the April 30 rally:
- Parliament picketing episode: The request to free the administrative building entrances may be legitimate, however, the main thing is to ensure that the force used during the relevant measure is necessary and proportionate, which could not be observed by the Office in individual cases.
- Pepper spray episode: Later, after about 40 minutes, the law enforcement officers used special equipment, the so-called pepper spray, by targeting both specific persons and the protesters in general. Pepper spray was used several times, which was sometimes accompanied by the removal of people from the area. In no case were there grounds for its use. According to the reports, protesters were not warned regarding the use of special equipment.
- Start of the use of various equipment: From 23:22, the law enforcement officers started using a large amount of tear gas without warning. And the warning made a few minutes later was followed almost immediately by the use of water cannon. The Public Defender once again emphasizes that at the time of the warning and afterwards, the rally had a peaceful character and there was no reason to terminate it, to call for its dispersal, or to interfere with the freedom of assembly of peaceful protesters.
It should be noted that the participants in the assembly continued to protest peacefully, while the use of special equipment (including tear gas and water cannon) continued for several hours, with intervals, against the protesters who had already moved to Rustaveli Avenue. In addition to the above, the law enforcement officers physically abused the participants in the rally in a number of cases, in different forms. In another video footage, it can be seen how the members of the squad entered the metro station, likely in order to chase the protesters. At the same time, they used insulting phrases and aggressively addressed the citizens present there.
MP Levan Khabeishvili was severely assaulted. He alleges that he was beaten by law enforcement officers.
In addition, as a result of the use of pepper spray, Publika journalists were injured and the work of the TV Pirveli crew was hindered.
- Visiting detainees: During the night of April 30 and the entire day of May 1, the Public Defender and his representatives visited 49 persons. 47 of them were detained on administrative charges. The Public Defender’s representatives arrived at the detention centers of Tbilisi, Zugdidi, Telavi, Dusheti, Mtskheti, Gori, Khashuri.
31 persons indicated ill-treatment/use of disproportionate force by the police/special forces. Most of them had injuries. 19 out of them demanded a response, about which the Public Defender’s Office immediately informed the Special Investigation Service.
Visits to the detainees continue at the moment.
The Public Defender once again calls on:
The Ministry of Internal Affairs of Georgia
- Not to interfere with citizens’ freedom of assembly and expression unnecessarily, not to allow physical retribution and violence against peaceful protesters by law enforcement officers;
The Special investigative service
- To carry out all legal and effective measures in order to investigate every case involving elements of crime committed by law enforcement officers against protestors and representatives of the media on April 30/May 1, to identify persons who committed criminal actions and to take legal measures against them.