Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկությունները՝ կրոնական փոքրամասնությունների և դավանանքի ազատության հետ կապված խնդիրների վերաբերյալ
2020 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը և Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր կրոնների խորհուրդը ներկայացրեցին 2020 թվականին մշակված առաջարկությունները՝ կապված կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների և դավանանքի ազատության հետ կապված խնդիրների: Միջոցառումը վարում էր Հանդուրժողականության կենտրոնի ղեկավար Բեկա Մինդիաշվիլին:
Առաջարկությունները հասցեագրված են պետական մարմիններին և լրատվամիջոցներին և ներառում են հետևյալ խնդիրները.
• Կրոնի ազատության օրենսդրական կարգավորում
• Կրոնի մասին օրենքի նախաձեռնություն
• Խտրական օրենսդրություն
• Կրոնական կազմակերպությունների ֆինանսավորման պրակտիկան
• Անհանդուրժողականությամբ պայմանավորված հանցագործություններ
• Վերականգնում
• Կրոնների հարցերով պետական գործակալության մանդատը
• Գույքային խնդիրներ
• Սահմանի հատում
• Կրթություն և լրատվամիջոցներ
Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիան միջոցառմանը իր ողջույնի խոսքում հակիրճ անդրադարձավ Կրոնական փոքրամասնությունների խորհրդի գործունեությանը և նշեց, որ իր հիմնադրման օրվանից` 2005 թվականից, Խորհուրդը նշանակալի ներդրում է ունեցել երկրում կրոնի ազատության պաշտպանության և ամրապնդման գործում: «Կրոնական փոքրամասնությունների խորհրդի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի ակտիվ աշխատանքի արդյունքն այն է, որ այսօր բոլոր դավանանքի հոգևորականները կարող են առանց խտրականության քրեակատարողական հիմնարկներ մուտք գործել՝ բանտարկյալներին կրոնական ծառայություններ մատուցելու համար, շատ ավելի ազատական է դարձել կրոնական կազմակերպությունների գրանցման վերաբերյալ օրենսդրությունը, որոշակի առաջընթաց է գրանցվել ատելության հանցագործությունները որակավորելու և հետաքննելու հարցում, Ատելության խոսքի օգտագործումը դպրոցական դասագրքերում և ընդհանրապես կրթական համակարգում աստիճանաբար անցնում է վերահսկողության ներքո: Խորհրդի ջանքերով Սահմանադրությունը չի պարունակում կրոնի կամ համոզմունքների ազատության որևէ սահմանափակում:
Այսօր խորհուրդն իր գոյության ընթացքում արդեն երրորդ փաստաթուղթը ներկայացրեց, որը հստակ նկարագրում է երկրում կրոնի և դավանանքի ազատության տեսանկյունից իրավիճակը և ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն», - ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Նինո Լոմջարիան շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալությանը և ՄԱԿ-ի ասոցիացիային այս տարիների ընթացքում Հանդուրժողականության կենտրոնին և Կրոնների խորհրդին ցուցաբերած աջակցության համար:
ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության Ժողովրդավարության, իրավունքների և կառավարման գրասենյակի փոխտնօրեն Լորա Բերգերը խոսեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համագործակցության, ժողովրդավարական և հանդուրժողական միջավայրում արված առաջարկությունների իրականացման կարևորության մասին:
Փորձագետ Մակո Ղավտաձեն և Յոթերորդ օրվա ադվենտիստական եկեղեցու հովիվ Բորիս Ճարայան խոսեցին օրենսդրական դաշտի, սեփականության իրավունքի և վերականգնման, ինչպես նաև կրոնական գրականության սահմանը հատելու խնդիրների մասին:
Փորձագետ Գեորգի Գոցիրիձեն և Ավետարանական եկեղեցու հովիվ Գուրամ Իմերլիշվիլին քննարկել են խտրականության դեմ օրենսդրությունը և ատելության հանցագործությունների քննությունը:
Խորհրդակցեցին ԶԼՄ-ների և կրթության փորձագետ Նինո Ցինցաձեն և Վրաստանի Ավետարանական բապտիստական եկեղեցու եպիսկոպոս Ռուսուդան Գոցիրիձեն:
Փորձագետ Թամթա Միքելաձեն և Վրաստանի Ավետարանական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Զաալ Տղեշելաշվիլին ներկայացրեցին դավանանքի ազատության վերաբերյալ պետական քաղաքականության ուսումնասիրության արդյունքները:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հանդուրժողականության, քաղաքացիական իրազեկման և ինտեգրման աջակցության ծրագրի (PITA) աջակցությամբ, որն իրականացվում է Վրաստանի ՄԱԿ-ի ասոցիացիայի (UNAG) կողմից` ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ֆինանսական աջակցությամբ:

Public Defender’s Recommendations concerning Challenges relating to Freedom of Religion and Religious Minorities
On September 24, 2020, the Public Defender of Georgia and the Council of Religions of the Public Defender of Georgia presented recommendations drawn up in 2020 concerning the challenges relating to freedom of religion and religious minorities. The event was moderated by the Head of the Tolerance Center, Beka Mindiashvili.
The recommendations address the state agencies and the media and cover the following issues:
• Legislative regulation of freedom of religion
• Initiative relating to the Law on Religion
• Discriminatory legislation
• Funding for religious organizations
• Intolerance-motivated crime
• Restitution
• Mandate of the State Agency for Religious Affairs
• Property issues
• Border crossing
• Education and media
In her welcoming speech, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, briefly reviewed the activities of the Council of Religious Minorities, noting that since its establishment in 2005, the Council had made a significant contribution to the protection and strengthening of freedom of religion in the country. "It is the result of the active efforts of the Council of Religious Minorities and the Public Defender that today clergymen of all confessions can enter penitentiary institutions, without discrimination, to provide religious services to prisoners; The law on registration of religious organizations has become much more liberal; Some progress has been made in the direction of categorization and investigation of hate crimes; Progress is gradually being made in terms of controlling the use of hate speech in school textbooks and education system in general. As a result of the Council’s efforts, no norms restricting freedom of religion or belief have been reflected in the Constitution of Georgia.
Today, the Council has presented its third document since its foundation, which clearly describes the situation of freedom of religion and belief in the country and offers recommendations about the steps that should be additionally taken," - said the Public Defender.
Nino Lomjaria thanked the United States Agency for International Development and the United Nations Association for their support shown to the Tolerance Center and the Council on Religions over the years.
Laura Berger, Deputy Directorof USAID'sDemocracy, Governance, and Social DevelopmentOffice (USAID), spoke about the importance of cooperation with the Public Defender and the implementation of recommendations in the process of establishing a democratic and tolerant environment in the country.
Expert Mako Ghavtadze and Boris Charaia, pastor of the Seventh-day Adventist Church, spoke about the legislative framework, property rights and restitution, as well as the problems of border crossing for religious literature.
Expert Giorgi Gotsiridze and Guram Imerlishvili, pastor of the Faith Gospel Church, discussed anti-discrimination legislation and investigation of hate crimes.
Expert Nino Tsintsadze and Bishop of the Evangelical Baptist Church of Georgia, Rusudan Gotsiridze, spoke about the media and education.
Expert Tamta Mikeladze and Zaal Tkeshelashvili, pastor of the Evangelical Church of Georgia, presented the results of the study of the state policy on freedom of religion.
The event was supported by the Promoting Integration, Tolerance and Awareness (PITA) Programme, which is being carried out by the UN Association of Georgia (UNAG) with the financial support of the US Agency for International Development (USAID).