Ինքնաբուխ հավաքի/դրսեւորման ժամանակ Տեղական ինքնակառավարման մարմիններին 5 օր առաջ իրազեկելու պարտավորությունը ճանաչվել է հակասահմանադրական
2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Սահմանադրական դատարանը բավարարեց Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի սահմանադրական հայցը[1] և հակասահմանադրական համարեց ինքնաբուխ հավաքի/դրսևորման դեպքում մունիցիպալիտետի գործադիր մարմնին 5 օր շուտ իրազեկելու պարտավորությունը։
Մասնավորապես, Վրաստանի Սահմանադրության 21-րդ հոդվածի առաջին պարբերության առնչությամբ ոչ սահմանադրական է ճանաչվել՝ «Հավաքների և դրսեւորումների մասին» Վրաստանի օրենքի 8-րդ հոդվածի առաջին պարբերության այն նորմատիվային բովանդակությունը, որը նախատեսում է հավաքի/դրսևորման անցկացման ամսաթվից հինգ օր շուտ գործադիր մարմնին ծանուցելու պարտավորություն, երբ հավաքի/դրսևորման ինքնաբուխության պատճառով հնարավոր չէ ժամանակին նախազգուշացնել։[2]
Հատկանշական է, որ Սահմանադրական դատարանի պլենումը նշված որոշմամբ փոխեց դատարանի նախադեպային օրենքով նախկինում հաստատված պրակտիկան, որը չէր ներառում մարդկանց և տրանսպորտի տեղանքում անարգել ինքնաբուխ բողոքի ցույցի իրավունքը՝ առանց նախազգուշացում՝ որպես Վրաստանի Սահմանադրության 21-րդ հոդվածի առաջին պարբերությամբ պաշտպանվող մաս։
Ըստ Սահմանադրական դատարանի՝ Վրաստանի պատմական փորձը ցույց է տալիս, որ հավաքների և ցույցերի իրավունքը հատուկ նշանակություն ունի վրաց հասարակության համար։ Տասնամյակներ շարունակ հանրային հավաքները եղել են պետական ​​շահերի պաշտպանության, հասարակական կարծիք ձևավորելու, բողոք արտահայտելու, գաղափարների, արժեքների շուրջ համախմբվելու կամ պայքարելու արդյունավետ և հաճախ օգտագործվող միջոց։ [3]
Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ՝ Վրաստանի Սահմանադրության 21-րդ հոդվածով պաշտպանվող հավաքների ազատությունը պաշտպանում է ինչպես նախապես կազմակերպված, այնպես էլ ինքնաբուխ հավաքների և ցույցերի անցկացման հնարավորությունը, քանի որ առանձին դեպքերում հավաքների և ցույցերի արդյունավետությունը պահանջում է անհապաղություն, ժամանակի ձգձգումները և հանրային արձագանքի անհապաղ արտահայտումը, համապատասխանաբար, ինքնաբուխ հավաքներ և ցույցեր անցկացնելու իրավունքը, ներառյալ տրանսպորտի վայրում կամ տրանսպորտի շարժը խափանելով, պատկանում է հավաքների և ցույցերի ազատության պահպանվող տարածքին։[4]
[1] Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի 2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ի N3/3/1635 որոշումը «Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն ընդդեմ Վրաստանի խորհրդարանի» գործով։ Հասանելի է. https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=16052;
[2] Վրաստանի սահմանադրական դատարանի 2002 թվականի նոյեմբերի 5-ի թիվ 2/2/180-183 որոշմամբ սահմանված ստանդարտը և 2010 թվականի նոյեմբերի 10-ի թիվ 4/482,483,487,502 արձանագրային արձանագրությունը.

Court Declares Unconstitutional the Obligation of Organizers of Spontaneous Assembly/Demonstration to Warn Local Self-Government 5 Days before the Assembly/Demonstration
On December 14, 2023, the Constitutional Court granted the constitutional lawsuit[1] of the Public Defender of Georgia and declared unconstitutional the obligation of the organizers of spontaneous assemblies/demonstrations to notify the executive body of the municipality about the organization of a spontaneous assembly/demonstration 5 days before it is held.
In particular, the normative content of paragraph 1 of Article 8 of the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations, which provides for the obligation to notify the executive body of the municipality no later than 5 days before the assembly/demonstration is held, was declared unconstitutional in relation to paragraph 1 of Article 21 of the Constitution of Georgia, in cases when it is not possible to timely notify the relevant body given the spontaneity of the assembly/demonstration.
It is significant that with the said decision, the plenum of the Constitutional Court changed the practice previously established by case law, which did not consider the right to hold unhindered spontaneous demonstration at the places where transport or people move, without prior warning, to be part of the sphere protected by paragraph 1 of Article 21 of the Constitution of Georgia.[2]
According to the Constitutional Court, the historical experience of Georgia shows that the right to assembly and demonstration is of special importance for the Georgian society. For decades, public assemblies have been an effective and frequently-used means of protecting state interests, forming public opinion, expressing protest, uniting or fighting around ideas and values.[3]
According to the decision of the Constitutional Court, the freedom of assembly protected by Article 21 of the Constitution of Georgia protects the right to both pre-organized and spontaneous assembly/demonstration, since the effectiveness of assemblies and demonstrations in certain cases requires avoiding time delays and immediate expression of public reaction, respectively, the right to conduct spontaneous assembly/demonstration, including on the roadway or by disrupting traffic, falls within the protected area of freedom of assembly and demonstration.[4]
[1] Judgement No. 3/3/1635 of the Constitutional Court of Georgia of December 14, 2023 in the case of the Public Defender of Georgia v. the Parliament of Georgia. Available at: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=16052;