სახალხო დამცველის განცხადება არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით
2018 წლის 23 თებერვალს ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლებამ გაავრცელა ინფორმაცია ცხინვალის იზოლატორში საქართველოს მოქალაქის არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალების შესახებ. სახალხო დამცველისათვის მიწოდებული ინფორმაციით, არჩილ ტატუნაშვილი ცხინვალის საავადმყოფოში უკვე გარდაცვლილი მიიყვანეს და სამედიცინო პერსონალის შეფასებით, დაზიანებები მიანიშნებდა, რომ იგი ნაცემი იყო.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს საოკუპაციო ძალებს დაუყოვნებლივ გადმოსცენ ტატუნაშვილის ცხედარი საქართველოს ხელისუფლებას, რათა მას ჩაუტარდეს სამედიცინო ექპერტიზა და დადგინდეს გარდაცვალების გამომწვევი მიზეზები და ხანდაზმულობა; ასევე, ითანამშრომლონ საქართველოსთან საქმის ეფექტური გამოძიების მიზნით.
სახალხო დამცველი ასევე მოუწოდებს დე ფაქტო ხელისუფლებას, სასწრაფოდ გაათავისუფლოს არჩილ ტატუნაშვილთან ერთად დაკავებული მისი ორი თანასოფლელი (ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყანჩავეთიდან).
მნიშვნელოვანია ხაზი გაესვას იმ ფაქტს, რომ მოქალაქის სიცოცხლის სავარაუდო უფლების დარღვევაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება რუსეთის ფედერაციას, როგორც ე.წ. სამხრეთ ოსეთზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ ქვეყანას.
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში, ახალგორში ახალგაზრდების, მათ შორის არასრულწლოვნების დაკავება ჩვეულ მოვლენად იქცა. დაკავებულები გადაჰყავთ ალკოჰოლურ და ნარკოლოგიურ შემოწმებაზე, რა დროსაც მათ ფიზიკურ შეურაცყოფას აყენებენ.
ტატუნაშვილის შეთხვევა მიანიშნებს, რომ სრულიად დაუცველია საოკუპაციო ხაზზე მცხოვრები მოსახლეობა, რომელთაც ყოველდღიურ რეჟიმში აკავებენ რუსეთის ფედერაციის სასაზღვრო ჯარები. 2017 წლის იანვარი-ნოემბრის მონაცემებით, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის გამყოფ ხაზზე 121 მოქალაქე იყო დაკავებული. რამდენიმე მათგანის მიმართ დაკავების დროს ადგილი ჰქონდა ფიზიკურ ძალადობასაც.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა დაცვით და სადამკვირვებლო ორგანიზაციას არ დაიშუროს ძალისხმევა არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალების ფაქტზე ეფექტური გამოძიებისა და დამნაშავეების დასჯის უზრუნველსაყოფად; ასევე რუსეთის ფედერაციის პასუხისმგებლობის დასაყენებლად. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ პირობებში, როდესაც არც ერთ საერთაშორისო ორგანიზაციას არ აქვს ე.წ. სამხრეთ ოსეთში შესვლისა და ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესწავლის შესაძლებლობა. ამის გარდა, ჯერ ისევ გამოუძიებელია 2014 წელს ახალგორში გაურკვეველ ვითარებაში გაუჩინარებული დავით ბაშარულის საქმე და დაუსჯელია 2016 წელს აფხაზეთის გამყოფ ხაზზე მოკლული გიგა ოთხოზორიას მკვლელი.

Statement of Public Defender on Archil Tatunashvili’s Death
On February 23, 2018,the de facto authorities of the Tskhinvali region released information about the death of Georgian citizen Archil Tatunashvili in the Tskhinvali prison. According to the information provided to the Public Defender, Archil Tatunashvili was already dead when he was brought to the Tskhinvali hospital, where the medical personnel said he seemed to have been beaten according to his injuries.
The Public Defender urges the occupation force to immediately transfer Tatunashvili’s body to the Georgian authoritiesfor conducting forensic examination to establish the cause and time of death, as well as to cooperate with Georgia for the effective investigation of the case.
The Public Defender also urges the de facto authorities to immediately release two other residents of Kanchaveti village of the Akhalgori municipality, who were detained along with Archil Tatunashvili.
It is important to emphasize that the Russian Federation is responsible for the alleged violation of the right to life, as it isthe country exercising effective control in so-called South Ossetia.
The Public Defender notes that detention of young people, including minors, has become a common practice in Akhalgori in the last few months. The detainees are taken to alcohol and drug inspections, where they are physically abused.
Tatunashvili'scase indicates that people living along the occupation line are completely vulnerable and daily arrested by the Russian border guards. According to the data of January-November 2017, 121 people were detained at the dividing line of so-called South Ossetia and violence occurred during the arrest of several of them.
The Public Defender calls on all international human rights and observation organizations not to spare efforts to ensure effective investigation into the death of Archil Tutunashvili and punishment of offenders, as well as to raise the issue of responsibility of the Russian Federation. This is especially important under the conditions when no international organization is allowed to enter so-called South Ossetia and study human rights situation there. In addition, the case of Akhalgori resident Davit Basharuli, who went missing in 2014 is still uninvestigated and the murderer of Giga Otxozoria, who was killed in the breakaway region of Abkhazia in 2016, has not been punished yet.
The Public Defender expresses deep sorrow and offers sympathy to Archil Tatunashvili’sfamily members.