სახალხო დამცველის შეხვედრა პენსიონერთა კავშირის წარმომადგენლებთან
1 ოქტომბერი ხანდაზმულთა საერთაშორისო დღეა, ამ დღეს საქართველო 2003 წლიდან აღნიშნავს. 2014 წლის 1 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველი პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში საქართველოს პენსიონერთა კავშირის წარმომადგენლებს შეხვდა და პირადად მიულოცა ეს დღესასწაული. ასევე, პირადად მოისმინა მათი პრობლემებისა და ინდივიდუალური უფლება-დარღვევების შესახებ.
საქართველოს პენსიონერთა კავშირის თავჯდომარემ ადერკინ კოპლატაძემ ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული სამუშაოს შესახებ ისაუბრა. აღნიშნა, რომ მათ 60 ათასამდე პენსიონერს გაუწიეს მატერიალური დახმარება ფულადი სახსრებითა და პროდუქტებით, რაც თავისთავად მორალურ მხარდაჭერასაც ნიშნავს.
შეხვედრის დამსწრე პენსიონერებმა გულისტკივილი გამოთქვეს არასახარბიელო სოციალური დახმარებების, საპენსიო სესხების მაღალი საპროცენტო განაკვეთის, მთელი რიგი ჯანდაცვისა და სოციალური სერვისების (მედიკამენტები, შინ მოვლა, დღის ცენტრი, სათემო სერვისები) ხელმიუწვდომლობისა და სხვა პრობლემების გამო. ისაუბრეს ხანდაზმულთა თავშესაფრების სიმცირეზეც, სადაც მოხვედრა სწორედ ამის გამო გართულებულია.
სახალხო დამცველმა პენსიონერთა პრობლემების გადაჭრის საქმეში სახელმწიფოს მხრიდან ერთიანი მიდგომისა და საზოგადოების ჩართულობის აუცილებლობას გაუსვა ხაზი. თავად უჩა ნანუაშვილს მიაჩნია, რომ მართებული იქნებოდა პენსიის დანიშვნა ნამსახურობისა და სტაჟის მიხედვით. ომბუდსმენი პენსიონერებს სახელმწიფო სტრუქტურებთან ურთიერთობის წარმართვაში დახმარებას დაპირდა.
ხანდაზმულთა პრობლემებს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ2013 წლის სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშშისპეციალური თავი აქვს დათმობილი. აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველის რეკომენდაციების ნაწილი აისახა საპარლამენტო დადგენილებაში, რომელიც მთავრობას ხანდაზმულთათვის ახალი სერვისების დანერგვასა და განვითარებას ავალდებულებს.

The Public Defender Meets with Representatives of the Pensioners’ Union
On October 1 is the World day of elderly. This day is marked in Georgia since 2003. On October 1, 2014, the Public Defender of Georgia met with representatives of Georgia’s Pensioners’ Union at the National Parliamentary Library and personally congratulated them on the day. He also personally listened to them about their problems and their individual rights and violations.
The Chairman of the Pensioners’ Association of Georgia Aderkin Koplatadze spoke about work conducted by the association. He noted that they granted material assistance with money and products to around 60 000 pensioners. That itself is a moral support.
The pensioners attending the meeting expressed their sorrow on inappropriate social benefits, high percentage of retirement loans, lack of accessibility to a series of healthcare and social services (medicines, homecare, day centre, communal services) and many other problems. They also talked about shortage of shelters for elderly that makes access to those shelters more difficult.
The Public Defender stressed the importance of unequivocal approach on the part of state and involvement of the public. Ucha Nanuashvili himself believes that a pension should be determined on the basis of seniority. The Public Defender promised the pensioners assistance in conduction of relations with state structures. A special chapter was allotted to problems of elderly in Georgia in the Parliamentary report 2013 of the Public Defender. It should be noted that part of their recommendations of the Public defender were reflected in a decree that the Government to establish and develop new services for elderly.