სახალხო დამცველის განცხადება ზვიად რატიანის საქმესთან დაკავშირებით
სახალხო დამცველი ეხმიანება შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთა მიერ ზვიად რატიანის მიმართ სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის ფაქტს და იმედოვნებს, რომ დაწყებული გამოძიება საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან ყველა კითხვას ადეკვატურ ვადებში გასცემს დამაჯერებელ პასუხს.
სახალხო დამცველი სწორ გადაწყვეტილებად მიიჩნევს პროკურატურის მიერ გამოძიების დაწყებას, თუმცა აქვე აღნიშნავს, რომ საქმის თავდაპირველ შესწავლასა და პირველად მოქმედებებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექცია აწარმოებდა, რაც ეწინააღმდეგება საგამოძიებო ქვემდებარეობის დადგენილ წესსა და გამოძიების ეფექტიანობის საერთაშორისო სტანდარტებს.
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ ზვიად რატიანის საქმე განყენებულად არ უნდა იქნას განხილული. იგი პოლიციელთა მხრიდან უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ტენდენციის გამოვლინებას წარმოადგენს, რაზეც სახალხო დამცველი საუბრობდა 2016 წლის საპარლამენტო ანგარიშში. მოქალაქეთა ნდობის აღდგენისთვის, რაც შს მინისტრის გაცხადებულ მიზანს წარმოადგენს, თითოეული ფაქტის გამოძიებაა აუცილებელი. ამ კუთხით სახალხო დამცველი მიესალმება გადაწყვეტილებას, შემთხვევის საბოლოო გამოძიებამდე ერთ–ერთი პოლიციელისთვის უფლებამოსილების შეჩერების შესახებ.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ზვიად რატიანი სავარაუდო არასათანადო მოპყრობას სპეციალური საპოლიციო კონტროლის განხორციელებისას დაექვემდებარა, რომლის ფარგლებშიც 52 000–მდე პირი იქნა გადამოწმებული. სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ შეახსენებს მოქალაქეებს, რომ არასათანადო მოპყრობის ან პოლიციელთა მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების შემთხვევაში, შეუძლიათ მიმართონ სახალხო დამცველის აპარატის ცხელ ხაზს - 1481.
სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები ზვიად რატიანს უკვე შეხვდნენ და გაესაუბრნენ დროებითი მოთავსების იზოლატორში. სახალხო დამცველის აპარატი მონიტორინგს გაუწევს როგორც ზვიად რატიანის სასამართლო პროცესის, ისე – არასათანადო მოპყრობასთან დაკავშირებით დაწყებული გამოძიების მიმდინარეობას.

The Public Defender of Georgia is echoing the case of alleged ill-treatment of Zviad Ratiani by representatives of the Ministry of Internal Affairs and hopes that the investigation will provide persuasive answers to all important questions within reasonable time.
The Public Defender considers that the decision of the Prosecutor’s Office to launch a probe was correct, but she also notes that the initial investigation actions were carried out by the General Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs, which contradicts international standards of effective investigation and established subordination rules.
The Public Defender notes that the case should not be considered absolutely separately, as it represents manifestation of the tendency of the use of excessive power by police officers, something mentioned by the Public Defender in the 2016 parliamentary report. For the purpose of restoring citizens' confidence, which is a declared goal of the Interior Minister, it is necessary to investigate each case. In this regard, the Public Defender welcomes the decision on the suspension of one of the police officers from duties until the final investigation of the case.
It is also important that Zviad Ratiani was subjected to alleged ill-treatment during the special police control, within the framework of which, up to 52,000 persons have been checked. The Public Defender once again reminds citizens that in case of ill-treatment or abuse of power by police officers, they may appeal to the Public Defender's Office through hotline - 1481.
Representatives of the Public Defender's Office have already met with Zviad Ratiani and talked with him in the temporary detention facility. The Public Defender's Office will monitor Zviad Ratiani's trial, as well as the investigation of the case of ill-treatment.