გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღე რეგიონებში
2019 წლის 5 ივნისს სახალხო დამცველის აპარატის დასავლეთ საქართველოს სამმართველოს ოფისებმა გარემოს დაცვის დღის აღსანიშნავად სხვადასხვა სახის ღონისძიებები გამართეს.
ქუთაისის N20 საჯარო სკოლაში, „ჯანსაღი გარემოს უფლების“ ფარგლებში, საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრაზე სკოლის მოსწავლეებს სახალხო დამცვლის სპეციალური ანგარიშები „წყალსა და სანიტარიაზე უფლების ხელმისაწვდომობა საქართველოს საჯარო სკოლებში“ და „უფლება სუფთა ჰაერზე“ გააცნეს. ასევე, დაასუფთავეს ქუთაისის შემოსასვლელში მდებარე მუხნარის ტყე. უნდა აღინიშნოს რომ ამ აქციას სამოქალაქო აქტივისტები და აკაკი წერეთლის უნივერსიტეტის სტუდენტებიც შეუერთდნენ.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლები შეხვდნენ ბათუმის დასუფთავების სამსახურის თანამშრომლებს, გააცნეს სახალხო დამცველის მანდატი და მათი პრობლემებიც მოისმინეს; მონაწილეობა მიიღეს ანაკლიის სანაპირო ზოლის და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ლიხაურში გამართულ დასუფთავების აქციებში.

World Environment Day in Regions
To mark World Environment Day, west regional offices of the Public Defender of Georgia organized a number of activities on June 5, 2019.
In the framework of the right to healthy environment, they introduced special reports of the Public Defender of Georgia on “Access to Water and Sanitation at Schools” and “Right to Clean Air” to pupils at Kutaisi Public School #20. They also cleaned Mukhnari Forest at the entrance of Kutaisi. Civil activists and students of Akaki Tsereteli University joined the venture.
Representatives of the Public Defender met with the staff of Batumi Cleaning Municipal Department, introduced the mandate of the Public Defender and discussed their problems. The representatives of the Public Defender also took part in clean up of Anaklia beach and village Likhauri of Ozurgeti Municipality.