სახალხო დამცველის განცხადება მშრომელთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
1 მაისი მშრომელთა საერთაშორისო დღეა, რომელიც აღნიშნავს მშრომელთა ისტორიულ ბრძოლას მთელ მსოფლიოში და სიმბოლურად დასაქმებულთა ღირსეული სამუშაო პირობებით უზრუნველყოფის აუცილებლობაზე ამახვილებს ყურადღებას.
სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს შრომითი უფლებების სფეროში არსებულ გამოწვევებს, რაც დღევანდელი მსოფლიო პანდემიის პირობებში კიდევ უფრო მძაფრია. პანდემიისა და მის სამართავად ქვეყანაში გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის შედეგად მრავალი დასაქმებული დარჩა სამსახურის გარეშე, შეუმცირდა ანაზღაურება ან მოუწია უხელფასო შვებულებაში გასვლა, ხოლო დასაქმებულთა ნაწილი დიდი დატვირთვით აგრძელებს მუშაობას (მაგალითად სამედიცინო მუშაკები, სუპერმარკეტების და აფთიაქების თანამშრომლები და სხვა), ზოგ შემთხვევაში არანორმირებულ რეჟიმშიც (მაგალითად პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებები). პანდემიის ფონზე კიდევ უფრო ფართოდ დადგა დასაქმებულთა უსაფრთხო სამუშაო გარემოთი უზრუნველყოფის საკითხი. აღნიშნულ საკითხებს სახალხო დამცველი არაერთხელ გამოეხმაურა და მომავალშიც მიადევნებს თვალყურს ამ მიმართულებით არსებულ მდგომარეობას.
დადებითად უნდა შეფასდეს 2019 წლის სექტემბრიდან „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის გავრცელება ეკონომიკური საქმიანობის ყველა სფეროზე და შრომის ინსპექტორებისთვის შრომის უსაფრთხოების მოთხოვნათა დაცვის მონიტორინგის მიზნით სამუშაო ადგილებზე დაშვების შეზღუდვების მოხსნა, ასევე ინსპექტორთა რაოდენობის გაზრდის მიზნით, მიმდინარე წლის აპრილში კონკურსების გამოცხადება. აღნიშნულის მიუხედავად სამწუხაროდ, კვლავ მაღალია სამუშაო ადგილებზე დაღუპულ და დაშავებულ პირთა რაოდენობა. 2019 წელს სამუშაო სივრცეში მომხდარი უბედური შემთხვევების შედეგად დაიღუპა 49 და დაშავდა 142 ადამიანი. სახალხო დამცველის შეფასებით უმნიშვნელოვანესია დროულად დასრულდეს შრომის ინსპექტირების დეპარტამენტის კადრებით დაკომპლექტების პროცესი და ინსპექტორებმა ეფექტურად განახორცილონ საწარმოთა ინსპექტირება.
კვლავ აქტუალურია შრომის ინსპექციისთვის შრომის კანონმდებლობით გათვალისწინებული სხვა მოთხოვნების დაცვაზე ეფექტიანი ზედამხედველობის უფლებამოსილებების მინიჭების საკითხი. კერძოდ, მოქმედი კანონმდებლობით, ინსპექტორებს შრომის უსაფრთხოების გარდა სხვა შრომითი უფლებების დაცვის, როგორიცაა სამუშაო საათები, შვებულებით სარგებლობის უფლება, ზეგანაკვეთური სამუშაო და სხვა, მდგომარეობაზე მონიტორინგის განხორციელება შეუძლიათ მხოლოდ კომპანიების თანხმობის შემთხვევაში. სახალხო დამცველი არაერთი წელია საუბრობს აღნიშნულზე და მოითხოვს, შრომის ინსპექტორებს, შრომის უსაფრთხოების ნორმებზე ზედამხედველობის მსგავსად მიეცეთ შრომითი კანონმდებლობით გათვალისწინებული სხვა მოთხოვნების დაცვის მდგომარეობის შემოწმების მიზნით ნებისმიერ საწარმოში დაუბრკოლებელი შესვლისა და გამოვლენილ დარღვევებზე ეფექტიანი რეაგირების შესაძლებლობა.
ამასთან, პრობლემად რჩება დისკრიმინაციული დამოკიდებულება შრომით ურთიერთობებში. მაგალითად, კერძო სექტორში დასაქმებული ქალების მიერ ანაზღაურებადი ე.წ. დეკრეტული შვებულებით სარგებლობა კვლავ დამსაქმებლის სურვილზეა დამოკიდებული, რის გამოც, ხშირ შემთხვევებში, ქალები ამ უფლების რეალიზებას ვერ ახდენენ. სუროგატი დედის და სუროგაციის გზით დაბადებული ბავშვის მშობლის მიერ ამ სახის შვებულებით სარგებლობის შესაძლებლობას კი კანონმდებლობა საერთოდ არ ითვალისწინებს. სამუშაო ადგილზე ქალთა მიმართ დისკრიმინაცია ხშირად გამოიხატება სექსუალურ შევიწროებაში, რასაც თითქმის ყველა შემთხვევაში, შედეგად ქალების მიერ სამსახურის დატოვება მოსდევს. ასევე პრობლემურია სამუშაო ადგილზე შევიწროების ფაქტები - როგორც წესი, ხელმძღვანელი პირების მხრიდან. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა საჯარო თუ კერძო დასაქმების ადგილას განსხვავებული და პოლიტიკური მოსაზრების გამო შრომითი უფლებების შელახვა.
სახალხო დამცველი თავისი მანდატის ფარგლებში აგრძელებს ქვეყანაში შრომითი უფლებების დაცვის მდგომარეობის შესწავლას და გამოიყენებს მის ხელთ არსებულ ყველა საშუალებას არსებული ვითარების გამოსასწორებლად.

May 1 is International Workers' Day, which marks the historic struggle of workers around the world and symbolizes the need to provide employees with decent working conditions.
The Public Defender highlights the challenges in the field of labour rights, which are even more acute amid the current global pandemic. As a result of the pandemic and the state of emergency declared in the country, many employees lost their jobs, their salaries were reduced or they had to take an unpaid leave, while others’ workload has increased (e.g. medical workers, supermarket and pharmacy staff, etc.), with some of them working for unfixed hours (for example, prisons and closed facilities of deprivation of liberty). The issue of providing a safe working environment has become more important amid the pandemic. The Public Defender has repeatedly referred to these issues and will continue to monitor the situation in this direction in the future as well.
It should be praised that since September 2019, the Organic Law on Safety at Work has been applied to all areas of economic activity, while labour inspectors no longer face restrictions when monitoring safety requirements in the workplace. It is also welcome that competitions were announced in April for the purpose of increasing the number of inspectors. Despite this, unfortunately, the number of people killed and injured in the workplace is still high. In 2019, 49 people died and 142 were injured in accidents at work. According to the Public Defender, it is important that the Labour Inspection Department be staffed in a timely manner and that inspectors effectively monitor enterprises.
The issue of authorising labour inspectors to effectively supervise not only safety norms but the observance of other requirements of labour law is still on the agenda. In particular, the currently applied legislation allows inspectors to monitor labour rights, such as working hours, the right to take a leave, overtime and other issues only with the consent of companies. The Public Defender has been talking about this issue for many years and has been demanding that labour inspectors be given the opportunity to inspect not only safety norms, but the observance of any other requirements, by smoothly entering any enterprise and effectively responding to the detected violations.
In addition, the discriminatory attitudes in labour relations remain to be problematic. For example, the enjoyment of a paid maternity leave by women employed in the private sector still depends on the good will of the employer, which is why, in many cases, women are unable to exercise this right, while the right of a surrogate mother and a parent of a child born through surrogacy to take a parental leave is not provided for in the legislation at all. Sexual harassment is a widespread form of discrimination against women in the workplace, the result of which, almost always, is that women quit. Harassment in the workplace - usually by superiors – is another problem. One of the major challenges in both the public and private sectors is the violation of labour rights on the grounds of different and political opinions.
As part of her mandate, the Public Defender will continue to monitor and improve the situation of labour rights in the country by using all available levers.