ENNHRI-ს და მისი პარტნიორების ერთობლივი განცხადება საქართველოს სახალხო დამცველის მხარდასაჭერად
2020 წლის 21 თებერვალს ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპულმა ქსელმა (ENNHRI) და მისმა პარტნიორმა ორგანიზაციებმა საქართველოს სახალხო დამცველის მხარდამჭერი განცხადება გაავრცელეს. განცხადებაში საერთაშორისო ორგანიზაციები სახელმწიფოს მიერ საქართველოს სახალხო დამცველის ციხეში ვიზიტის კონფიდენციალობის დარღვევისა და მის თანმდევ თავდასხმის ფაქტებს ეხმაურებიან და მოუწოდებენ საქართველოს სახელმწიფოს სწრაფად და სრულყოფილად გამოიძიოს ეს შემთხვევები.
„შეშფოთებას გამოვთქვამთ იმასთან დაკავშირებით, რომ ქართული სახელმწიფოს ბოლოდროინდელი ქმედებები წინააღმდეგობაში მოდის შიდა, რეგიონულ და საერთაშორისო სტანდარტებთან. ამ სტანდარტების თანახმად, დაუშვებელია ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების და მათი თანამშრომლების რაიმე სახით დასჯა ან დაშინება იმ საქმიანობის გამო, რასაც ისინი ახორციელებენ თავიანთი მანდატის ფარგლებში.
საქართველოს მთავრობის ქმედებები საფრთხეს უქმნის სახალხო დამცველისათვის საკუთარი საქმიანობის ეფექტურად და დამოუკიდებლად განხორციელებისათვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნას. კონფიდენციალური ინფორმაციის გამჟღავნებამ შესაძლოა შეაფერხოს სახალხო დამცველის მუშაობა და საფრთხე შეუქმნას მის თანამშრომლებს, ასევე შესაძლოა უარყოფითი გავლენა მოახდინოს იმ პატიმრებზე, რომლებსაც სახალხო დამცველი შეხვდა, და შეარყიოს მათ შორის ნდობა.
განცხადება მოუწოდებს საქართველოს სახელმწიფო ინსტიტუტებს დაიცვან ეს საერთაშორისო პრინციპები და დაუყოვნებლად და სრულყოფილად გამოიძიონ მსგავსი შემთხვევები, სახალხო დამცველთან თანამშრომლობით.
საქართველოს ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტი ადამიანის უფლებათა ფართო საერთაშორისო საზოგადოებაში პატივსაცემ ინსტიტუტს წარმოადგენს. მას ხელახლა მიენიჭა A-სტატუსი, რაც მიუთითებს მის სრულ შესაბამისობას გაეროს პარიზის პრინციპებთან“. - ნათქვამია განცხადებაში.
საქართველოს სახალხო დამცველის მხარდამჭერი განცხადება ერთობლივად შეიმუშავეს ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპულმა ქსელმა (ENNHRI), ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების გლობალურმა ალიანსმა (GANHRI) ომბუდსმენის საერთაშორისო ინსტიტუტმა (IOI), თანასწორობის ორგანოების ევროპულმა ქსელმა (Equinet) და გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა ადამიანის უფლებათა დამცველთა საკითხზე მიშელ ფორსტმა.

Joint Statement of ENNHRI and Its Partners in Support of Georgia’s Public Defender
On February 21, 2020, the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), in collaboration with its partner organizations, issued a statement in support of the Public Defender of Georgia. International organizations refer to the state’s breach of the confidentiality of the Public Defender’s prison visits, and subsequent attacks on the institution and urge the state to promptly and thoroughly investigate such cases.
“We express the concern that recentactions by the Georgian stateare in contradiction with domestic, regional and international standards. According to these standards, NHRIs and their staff should not face any form of reprisal or intimidation as a result of activities undertaken in accordance with their mandates.
The actions of the government of Georgia risk deteriorating a conducive environment for the Georgian Public Defender to carry out its work effectively and independently. The disclosure of confidential information can undermine the Public Defender’s work and may put its staff at risk. It could also have negative repercussions to prisoners with whom the Public Defender met and break the trust between them.
The statement calls on Georgian state institutions to uphold these international principles and to promptly and thoroughly investigate such cases, in cooperation with the Public Defender.
The Georgian NHRI is a highly respected institution within the broader international human rights community and has beenre-accreditedwith A-status, indicating its full compliance with theUN Paris Principles”, reads the statement.
The statement was jointly prepared by the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI), the International Ombudsman Institute (IOI),Equinet– European Network of Equality Bodies, and theUN Special Rapporteur on the Situation of Human Rights DefendersMichel Forst.