ევროპის საბჭოს პროექტი - „არასრულწლოვან და ზრდასრულ თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერა“
2019 წლის 29 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ მონაწილეობა მიიღო ევროპის საბჭოს პროექტის „არასრულწლოვან და ზრდასრულ თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერა“ გახსნის ღონისძიებაში.
მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას თამარ გვარამაძემ ევროპის საბჭოს მადლობა გადაუხადა იმ უმნიშვნელოვანესი დახმარებისათვის, რომელსაც ორგანიზაცია უწევს სახალხო დამცველის აპარატს და განსაკუთრებით პრევენციის ეროვნულ მექანიზმს, სამუშაო მეთოდოლოგიის დახვეწაში, თანამშრომლების გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლებაში. ევროსაბჭოს ეგიდით პრევენციის ეროვნული მექანიზმისთვის არაერთი სასწავლო აქტივობა და სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა, გადაიხედა და შემუშავდა მეთოდოლოგიური ინსტრუმენტები.
ახალი პროექტის დაწყება და სახალხო დამცველის ოფისის ჩართვა პროექტის აქტივობებში, კიდევ ერთხელ ადასტურებს იმ მაღალი დონის თანამშრომლობას, რაც წლების განმავლობაში ჩამოყალიბდა ევროპის საბჭოსა და სახალხო დამცველის ოფისს შორის. სასიხარულოა, რომ პროექტით გათვალისწინებულია, პრევენციის ეროვნული მექანიზმის, როგორც პოლიციის მონიტორინგის მეთოდოლოგიის განახლება, ასევე არასრულწლოვანი პატიმრების მონიტორინგის ინსტრუმენტის შექმნა, - განაცხადა სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ ღონისძიებაზე.
ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით ასევე გამოვიდნენ ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი კრისტიან ურსე, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე და სახელმწიფო ინსპექტორი ლონდა თოლორაია. პროექტის მიზნები დამსწრე საზოგადოებას ევროპის საბჭოს წარმომადგენელმა, პროექტის უფროსმა ოფიცერმა ეთერ ყამარაულმა გააცნო.
ღონისძიება გაიმართა ევროპის საბჭოს პროექტის „არასრულწლოვან და ზრდასრულ თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერა“ - ფარგლებში, რომელიც საქართველოსთვის ევროპის საბჭოს სამოქმედო გეგმის ნაწილია.

Council of Europe Project - Support to Juveniles and Adults Deprived of Liberty
On October 29, 2019, the First Deputy Public Defender of Georgia participated in the opening ceremony of the Council of Europe project - Support to Juveniles and Adults Deprived of Liberty.
In her welcome speech, Tamar Gvaramadze thanked the Council of Europe for the crucial assistance provided by the organization to the Public Defender's Office and particularly to the National Preventive Mechanism in improving working methodology, training the staff and raising their qualifications. Methodological tools have been developed and a number of trainings and workshops have been organized under the auspices of the Council of Europe for the National Preventive Mechanism.
The launch of the new project and the involvement of the Public Defender's Office in the project activities once again proves the high level of cooperation that has been established between the Council of Europe and the Public Defender's Office over the years. I am pleased that the project aims to update the police monitoring methodology of the National Preventive Mechanism and to develop an instrument for monitoring juvenile prisoners, - the First Deputy Public Defender said at the event.
Cristian Urse, Head of the Council of Europe Office in Georgia, Deputy Minister of Internal Affairs Nino Javakhadze and State Inspector Londa Toloraia also delivered welcome speeches at the event. The goals of the project were introduced to the audience by the representative of the Council of Europe, Senior Project Officer Eter Kamarauli.
The event was held within the framework of the Council of Europe's project Support to Juveniles and Adults Deprived of Liberty, which is part of the Council of Europe Action Plan for Georgia.