მრგვალი მაგიდა „ეროვნული უმცირესობების მონაწილეობა/ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში“ თემაზე
2019 წლის 7 ივნისს სახალხო დამცველთან არსებულმა ეროვნულ უმცირესობათა საბჭომ მრგვალი მაგიდა გამართა თემაზე – „ეროვნული უმცირესობების მონაწილეობა/ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში“.
„ეროვნულ უმცირესობათა დაბალი ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ის საკითხია, რომელზეც წლებია სახალხო დამცველი საუბრობს თავის საპარლამენტო ანგარიშებში. რა თქმა უნდა, ინტეგრაციისთვის გარკვეული ნაბიჯები გადადგმულია, მაგრამ სისტემური წინსვლა არ გვაქვს. ვერ ვხედავთ ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლებს ვერც ადგილობრივი თვითმმართველობების და ვერც ცენტრალური ხელისუფლების ზედა რგოლის თანამდებობებზე. დღეს ჩვენი შეხვედრის მიზანი სწორად ამ პრობლემის დაძლევის გზების განხილვაა“,- განაცხადა სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ღონისძიების გახსნისას.
შეხვედრაზე მისასალმებელი სიტყვებით გამოვიდნენ აგრეთვე, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USID) სოციალური განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი თამარ სირბილაძე.
სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს კოორდინატორმა კობა ჩოფლიანმა, სამოქალაქო ინტეგრაციის ფონდის ხელმძღვანელმა ზაურ ხალილოვმა და მშვიდობის ფონდის ხელმძღვანელმა გიორგი ტუმასიანმა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ეროვნული უმცირესობების ჩართულობასთან დაკავშირებით არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრისა გზებზე ისაუბრეს.
საბჭოს აღმასრულებელმა მდივანმა იზაბელა ოსიპოვამ დამსწრეთ სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს რეკომენდაციები გააცნო. სახელმწიფოს ხედვა და პოლიტიკა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა და მთავრობის ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამდივნოს მრჩეველმა ანუკი ბურდულმა წარმოადგინეს.

Round Table on the Participation/Engagement of National Minorities in the Decision-Making Process
On 7 June 2019, the Council of National Minorities of the Public Defender of Georgia held a round table, the theme of which was: "Participation/Engagement of National Minorities in the Decision-Making Process".
"The Public Defender has been underlining the low involvement of national minorities in the decision-making process in the parliamentary reports for years. Of course, certain steps have been taken for integration, but we do not have a systemic progress. We cannot see representatives of national minorities on top positions in local self-governments or the central government. The purpose of our meeting today is to discuss how to overcome this problem," - Public Defender Nino Lomjaria said at the opening of the event.
Ketevan Tsikhelashvili, State Minister for Reconciliation and Civic Equality, and Tamar Sirbiladze, Social Development Team Leader at the US Agency for International Development (USAID), also delivered speeches at the meeting.
Koba Chopliani, Coordinator of the Council of National Minorities of the Public Defender of Georgia, Zaur Khalilov, Head of the Civil Integration Foundation, and Giorgi Tumasiani, Head of the Peace Fund, discussed the challenges relating to the involvement of national minorities in the decision-making processes and the ways of solving the challenges.
Izabela Osipova, Executive Secretary of the Council, introduced the recommendations of the Council of National Minorities of the Public Defender of Georgia. Lia Gigauri, Deputy State Minister of Reconciliation and Civic Equality, and Anuki Burduli, Advisor at the Human Rights Secretariat of the Governmental Administration, introduced the state vision and policy.
The round table was organized by the USAID-funded Promoting Integration, Tolerance and Awareness (PITA) project of the UN Association of Georgia (UNAG).