საერთაშორისო კონფერენცია - პრევენციის ეროვნული მექანიზმების გავლენის შეფასება და გაძლიერება
2019 წლის 16 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ საქართველოს პრევენციის ეროვნული მექანიზმების დაარსების 10 წლისთავთან დაკავშირებით საერთაშორისო კონფერენცია ჩაატარა, რომელზეც პრევენციის ეროვნული მექანიზმების გავლენა შეაფასეს და მისი გაძლიერების საკითხები, განსაკუთრებით, ყველა სახის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებში წამების და არასათანადო მოპყრობის პრევენცია განიხილეს.
გაეროს და ევროპის საბჭოს წამების პრევენციის ორგანოების, პრევენციის ეროვნული მექანიზმების, ადამიანის უფლებების ეროვნული ინსტიტუტებისა და წამების პრევენციის სფეროში მომუშავე ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და დამოუკიდებელმა საერთაშორისო ექსპერტებმა წამების პრევენციის კუთხით საქართველოს პრევენციის ეროვნული მექანიზმის გავლენის შესახებ საერთაშორისო ექსპერტების მიერ მომზადებული კვლევა განიხილეს. ასევე, იმსჯელეს საერთაშორისო სახელშეკრულებო ორგანოებისა და პრევენციის ეროვნული მექანიზმების განსაკუთრებულ თანამშრომლობაზე.
ღონისძიების მონაწილეებმა ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს, სამუშაო მეთოდების გაუმჯობესების შესაძლებლობები განიხილეს და გამოვლენილ პრობლემებზე ეფექტიანად, მდგრადად და ზიანის მიყენების გარეშე რეაგირებაზე შეთანხმდნენ.
„2009 წელს, როდესაც საქართველოს სახალხო დამცველმა პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ფუნქცია შეითავსა, კრიტიკას ვერ უძლებდა პენიტენციურ დაწესებულებათა გადატვირთულობა და იქ არსებული სანიტარულ-ჰიგიენური მდგომარეობა. განსაკუთრებით საგანგაშო იყო რეპრესიული მეთოდები. დღესდღეობით, პატიმართა მიმართ მოპყრობა მკვეთრად განსხვავებულია, თუმცა საკითხისადმი საკმაოდ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი გვავალდებულებს უყურადღებოდ არ დავტოვოთ არც ერთი ფაქტი, რომელიც არასათანადო მოპყრობის ეჭვს შეიძლება აჩენდეს.
10 წელი არც თუ ხანგრძლივი, მაგრამ საკმარისი დროა იმისათვის, რომ დავფიქრდეთ, გავაანალიზოთ და შევაფასოთ განვლილი პერიოდი; საკუთარ თავს სრულიად ობიექტური თვალით შევხედოთ და დავინახოთ ჩვენი ძლიერი თუ სუსტი მხარეები და თუ საჭიროა, დავფიქრდეთ სტრატეგიის ცვლილებაზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ ფინანსური და სხვა რესურსების ნაკლებობას გავლენა არ მოუხდენია ზოგადად მექანიზმის დამოუკიდებლობაზე. თუმცა, პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ეფექტიანობა მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული სახელმწიფოში არსებულ სამართლებრივ ინსტრუმენტებზე. წამების პრევენციას პირველ რიგში უზრუნველყოფს ეფექტიანი გამოძიება, ხარისხიანი მართლმსაჯულება და სამართლის უზენაესობა“, - განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა თავის გამოსვლაში.
ნინო ლომჯარიამ მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს, ორგანიზაცია ციხის საერთაშორისო რეფორმას, გაეროს განვითარების პროგრამას, ევროპის საბჭოს მიერ განხორციელებულ პროექტებს, ღია საზოგადოება ფონდ საქართველოს და სხვადასხვა დონორ ორგანიზაციებს, რომელთაც სასიცოცხლოდ დიდი წვლილი შეაქვთ პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიზნების განხორციელებაში. ხაზი გუსვა ყოფილი სახალხო დამცველების გიორგი ტუღუშისა და უჩა ნანუაშვილის, ასევე სპეციალური პრევენციული ჯგუფის ყოფილი და ამჟამინდელი ექპერტებისა და აპარატის თანამშრომლების ძალისხმევას.
ღონისძიების გახსნზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი კრისტიან ურსე, გაეროს მუდმივი კოორდინატორი საქართველოში საბინე მახლი, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში კარლ ჰარცელი, იუსტიციის მინისტრის მოადგილე გოჩა ლორთქიფანიძე, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე, ოკუპირებულ ტერიტოროებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე თამარ გაბუნია და ღია საზოგადოება ფონდ საქართველოს აღმასრულებელი დირექტორი ქეთი ხუციშვილი.
გამომსვლელებმა ისაუბრეს პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მნიშვნელობაზე და მის გადამწყვეტ როლზე - გამოააშკარაოს დახურული ინსტიტუციებში არსებულ ხარვეზები. მიმოიხილეს სახალხო დამცველის აპარატთან ერთად განხორციელებული პროექტები; მონიტორინგის სხვადასხვა მექანიზმებით აღჭურვის, საკანონმდებლო და სამართლებრივი ბაზის დახვეწის მიმარულებით გაწეული თანამშრომლობა. ხაზი გაუსვეს სახალხო დამცველის საქმიანობის მნიშვნელობას, წამებისა და ღირსების შემლახველი მოპყრობის აღმოფხვრის საქმეში.
კონფერენციის ფარგლებში სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძის მოდერაციით გამართულ პირველ სესიაზე საქართველოს პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ათწლიანი გამოცდილება მიმოიხილეს. ისაუბრეს წამების პრევენციასთან დაკავშირებულ გამოწვევებსა და პროცედურაზე. მიმოიხილეს საერთაშორისო სახელშეკრულებო ორგანოების, საერთაშორისო სამთავრობოთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების და პრევენციის ეროვნული მექანიზმების გამოცდილება და სამომავლო ნაბიჯები.
მეორე სესიაზე, რომელსაც ყოფილი სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში უძღვებოდა, განიხილეს წამების პრევენციის გლობალური სისტემის შედეგზე ორიენტირების საკითხები, წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის თანამშრომლობა პრევენციის ეროვნულ მექანიზმებთან და გაეროს წამების პრევენციის ქვეკომიტეტთან, ერთობლივი ძალისხმევის გამოყენების ახალი გზები.
წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის ან სასჯელის წინააღმდეგ კონვენციის ფაკულტატური ოქმით გათვალისწინებული პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ფუნქცია საქართველოს სახალხო დამცველს 2009 წელს მიენიჭა.

International Conference on Assessment and Strengthening of the Impact of National Preventive Mechanisms
On 16 October 2019, Public Defender Nino Lomjaria held an international conference in connection with the 10th anniversary of the establishment of the National Preventive Mechanism of Georgia. The themes of the conference were the impact and strengthening of national preventive mechanisms and the prevention of torture and ill-treatment at all places of deprivation of liberty.
Representatives of the United Nations and the Council of Europe torture prevention bodies, national preventive mechanisms, national human rights institutions, influential international organizations working on torture prevention and independent international experts discussed the report prepared by international experts on impact of Georgia's National Preventive Mechanism on the prevention of torture. They also discussed the special cooperation between the international contracting authorities and national preventive mechanisms.
Participants of the event exchanged information, discussed ways of improving the working methods and agreed to respond to the identified problems effectively, sustainably and without infliction of harm.
“In 2009, when the Public Defender of Georgia assumed the function of the National Preventive Mechanism, the overcrowding of penitentiary establishments, as well as sanitary-hygienic situation, was concerning. The use of repressive methods were particularly alarming. At present, the treatment of inmates is significantly different, though the high public interest in the matter obliges us not to ignore any case containing signs of alleged ill-treatment.
10 years is enough time to analyze and evaluate the past, as well as to look objectively at ourselves and see our strengths and weaknesses, and if necessary, to consider changes in the strategy.
It should be noted that the lack of financial and other resources did not affect the independence of the mechanism in general. However, the effectiveness of the National Preventive Mechanism largely depends on the legal instruments available in the State. Prevention of torture is, first of all, ensured by effective investigation, quality justice and the rule of law,” the Georgian Public Defender said in her speech.
Nino Lomjaria thanked the European Union, Penal Reform International, United Nations Development Programme, the project implemented by the Council of Europe, Open Society Georgia Foundation and various donor organizations that make essential contributions to achieving the goals of the National Preventive Mechanism. She underlined the efforts of former Public Defenders Giorgi Tughushi and Ucha Nanuashvili, as well as experts and staff of the Special Preventive Group.
Welcome speeches were delivered at the opening event by Christian Urse, Head of the European Council Officein Georgia, UN Resident Coordinator in Georgia Sabine Machl, EU Ambassador to Georgia Carl Hartzell, Deputy Minister of Justice Gocha Lortkipanidze, Deputy Minister of Internal Affairs Nino Javakhadze, Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs Tamar Gabunia and Executive Director of Open Society - Georgia Foundation Keti Khutsishvili.
The speakers spoke about the importance of the National Preventive Mechanism and its crucial role in identifying gaps in closed institutions, reviewed the projects implemented together with the Public Defender's Office and the cooperation aimed at providing various monitoring mechanisms and improving legislative and legal framework. They emphasized the importance of the efforts of the Public Defender in the elimination of torture and degrading treatment.
The ten-year performance of the National Preventive Mechanism of Georgia was discussed at the first session held within the framework of the conference, which was moderated by Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze. The procedures and challenges related to the prevention of torture, as well as the practice and future steps of international contracting authorities, international intergovernmental and non-governmental organizations and national prevention mechanisms were discussed at the session.
The issue of orienting the global system of prevention of torture to the outcome, cooperation of the European Committee for the Prevention of Torture with the National Preventive Mechanisms and the UN Subcommittee on Prevention of Torture, as well as new ways of using joint efforts, were discussed at the second session led by former Public Defender Giorgi Tughushi.
The function of the National Preventive Mechanism was granted to the Public Defender of Georgia under the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment in 2009.