საქართველოს სახალხო დამცველი ქალთა მიმართ სექსისტურ გამონათქვამებს ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი საგანგაშოდ მიიჩნევს ბოლო პერიოდში პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მონაწილე ქალების მიმართ სექსისტური გამონათქვამების მომრავლებას პოლიტიკოსების და საჯარო პირების მხრიდან. მათ შორის, აღსანიშნავია პოლიტიკოს თინათინ ბოკუჩავას და ჟურნალისტ ინგა გრიგოლიას მიმართ გამოთქმული სექსისტური მოსაზრებები.
საგანგაშოა, რომ სექსისტური ფრაზების ავტორები, ხშირ შემთხვევაში, პოლიტიკოსები, მათ შორის, არჩევითი ორგანოების - პარლამენტის და საკრებულოების წევრი კაცები არიან. მათ მიერ გამოთქმული მოსაზრებები არ ეფუძნება ობიექტურ, პროფესიულ კრიტიკას, არამედ განპირობებულია გენდერული სტერეოტიპებით და აქცენტს მსხვერპლის სქესსა და სექსუალობაზე აკეთებს.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი სექსისტური გამონათქვამები ქალთა მიმართ პოლიტიკური ბრძოლის ხერხია, რომელიც არა რეალურ კრიტიკას და ოპონირებას, არამედ პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში აქტიური ქალების დამცირებას ისახავს მიზნად.
მსგავსი შემთხვევების ანალიზის შედეგად შეიძლება ითქვას, რომ ქვეყანაში არსებული გენდერული უთანასწორობის შედეგად, საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში აქტიურად ჩაბმული ქალები, რომელთა საქმიანობა უკავშირდება ტაბუდადებულ თემებზე საუბარს, დუმილის კულტურის დარღვევას და საზოგადოებაში დამკვიდრებული სტერეოტიპების შეცვლაზე მიმართულ მუშაობას, ძალადობის და დისკრიმინაციის გაზრდილი რისკის ქვეშ არიან.
პოლიტიკურ პროცესებში მონაწილე პირებს გაცნობიერებული უნდა ჰქონდეთ, რომ ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისა და თანასწორობის მიღწევის პროცესში განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა აკისრიათ, ვინაიდან მათ მიერ გამოთქმულ მოსაზრებებს საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე გავლენის მოხდენა შეუძლიათ.
ამასთან, ქალთა პოლიტიკური და სოციალური ცხოვრებიდან გარიყვის საპასუხოდ, აუცილებელია, დადგეს სექსისტური გამონათქვამების ავტორების იმგვარი პოლიტიკური პასუხისმგებლობა, რომელსაც შემაკავებელი ეფექტი ექნება მომავალში დისკრიმინაციისა და ძალადობის წამახალისებელი გამონათქვამების გავრცელებაზე.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს პოლიტიკოსებს და საჯარო ფუნქციის მატარებელ თითოეულ პირს თავი შეიკავონ დისკრიმინაციული შინაარსის გამონათქვამებისგან და მათი საქმიანობის განხორციელებისას ხელი შეუწყოს გენდერული თანასწორობის დაცვას. ამასთან, მნიშვნელოვანია, ნებისმიერ საჯარო დაწესებულებაში შემუშავებულ იქნეს ეთიკის კოდექსი, რომლითაც სექსისტური თუ სხვა სახის დისკრიმინაციის წამახალისებელ გამონათქვამების შემთხვევაში სამართლებრივი სანქცია იქნება გათვალისწინებული.

Public Defender of Georgia Responds to the Use of Sexist Terms towards Women
The Public Defender of Georgia is concerned about the increased use of sexist terms by politicians and public officials towards women involved in political and public life, including politician Tinatin Bokuchava and journalist Inga Grigolia.
It is alarming that authors of sexist phrases are often politicians, including elected male members of elective bodies - parliament and city councils. Their opinions are not based on objective or professional criticism, but are conditioned by gender stereotypes and emphasize the sex and sexuality of the victim.
It should be noted that the use of similar sexist phrases towards women is a method of political fight, which is aimed not at criticizing or opposing, but degrading active women involved in political and public life.
Analysis of similar cases makes it clear that women that are actively involved in public and political life and whose activities are related to discussion of taboo topics, try to break the culture of silence and change stereotypes, are under increased risks of violence and discrimination as a result of the existing gender inequality in the country.
The individuals involved in political processes should be aware that they have a special responsibility in combating violence against women and achieving equality, since the opinions expressed by them can influence the formation of public opinion.
In addition, in response to the attempts to remove women from political and public life, it is necessary to hold authors of sexist phrases politically responsibille that would have a deterrent effect on the spread of phrases encouraging discrimination and violence in the future.
Taking into consideration the above, the Public Defender of Georgia urges politicians and each person who have public functions to refrain from using discriminatory phrases and promote gender equality while performing their duties. In addition, it is important that a code of ethics be developed in all public institutions, which would provide for a legal sanction for the use of sexist or discriminatory terms.