საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება აუტიზმის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით
2 აპრილს მსოფლიოში აუტიზმის შესახებ ცნობიერების ამაღლების დღე აღინიშნება. გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მიერ ამ დღის დაწესება საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდას ემსახურება.
2019 წელს ამ დღის თემაა: „დამხმარე ტექნოლოგიები, აქტიური მონაწილეობა“. გაეროს გენერალური მდივნის მისალმებაში ნათქვამია, რომ დამხმარე ტექნოლოგიებზე აუტიზმის მქონე პირთა მისაწვდომობა მნიშვნელოვანი წინაპირობაა მათ მიერ ადამიანის უფლებების სათანადოდ განხორციელებისა და საზოგადოების ცხოვრებაში თანაბარი მონაწილეობისთვის. დამხმარე საშუალებების გამოყენება ამცირებს და აღმოფხვრის ამ კუთხით არსებულ ბარიერებს.
საქართველოში აუტიზმის მქონე პირთა უფლებების დაცვის კუთხით კვლავ მრავალი გამოწვევა რჩება. პრობლემურია მათი საჭიროებებზე მორგებული ჯანმრთელობის დაცვის, აბილიტაცია/რეაბილიტაციის მომსახურებებით უწყვეტად უზრუნველყოფა, გეოგრაფიული ხელმისაწვდომობის პრინციპის გათვალისწინებით. ქვეყანაში მოქმედი სახელმწიფო თუ მუნიციპალური პროგრამები არ ითვალისწინებს სარეაბილიტაციო სერვისს 15 წლის ზემოთ აუტისტური სპექტრის მქონე ადამიანებისთვის. ამასთან, ბავშვებისთვის ასეთი პროგრამები მხოლოდ რამდენიმე მუნიციპალიტეტში მოქმედებს და სრულად ვერ ფარავს არსებულ საჭიროებას.
კვლავ გამოწვევად რჩება ინკლუზიურ საგანმანათლებლო პროცესში აუტიზმის მქონე ადამიანების სათანადო ჩართვა და ამ პროცესში საჭირო სპეციალისტების მონაწილეობა. საკმარისი ღონისძიებები არ ტარდება აუტიზმის მქონე პირთა ოჯახების მხარდასაჭერად. ხშირად ისინი სირთულეების პირისპირ მარტო რჩებიან და დამოუკიდებლად უწევთ ყოველდღიურ ბარიერებთან გამკლავება. პრობლემად რჩება საზოგადოებაში არსებული სტიგმა და არასწორი დამოკიდებულება.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს სახელმწიფოს გადადგას ქმედითი ნაბიჯები არსებული პრობლემების მოგვარების მიზნით. უზრუნველყოს აუტისტური სპექტრის მქონე პირების ინდივიდუალურ საჭიროებაზე მორგებული სერვისების შექმნა და გამართული ფუნქციონირება. პოზიტიური ღონისძიებების გატარებით ხელი შეუწყოს აუტიზმის მქონე ადამიანების თანაბარ მონაწილეობას საზოგადოების ცხოვრებაში.

World Autism Awareness Day is marked on April 2. This day, initiated by the United Nations, serves to raise public awareness.
The theme of the 2019 World Autism Awareness Day is: “Assistive Technologies, Active Participation”. The United Nations Secretary-General says in his welcome speech that access to affordable assistive technologies is a prerequisite to being able to exercise their basic human rights and participate fully in the life of their communities. Assistive technology can reduce or eliminate the barriers to their participation on an equal basis with others.
Protection of the rights of persons with autism is related to many challenges in Georgia. It is problematic to ensure needs-based health care for people with autism and to provide continuous habilitation-rehabilitation services for them, taking into consideration the geographical accessibility. No state or municipal programmes envisage rehabilitation services for persons with autistic spectrum disorders above the age of 15. In addition, only few municipalities have similar programmes intended for children and they cannot fully cover the existing needs.
Proper inclusion of people with autism in inclusive education or involvement of specialists in the process remains a challenge. No enough measures have been taken to support the families of people with autism. They often have to face difficulties alone and independently deal with daily barriers. The stigma against such persons remains a problem.
The Public Defender of Georgia calls on the state to take effective steps to resolve existing problems, provide individual needs-based services for people with autistic spectrum disorders and promote their equal participation in the public life by taking positive measures.