სახალხო დამცველი რუსთავი 2–ის ყოფილ გენერალურ დირექტორს შეხვდა
2019 წლის 14 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ტელეკომპანია „რუსთავის 2–ის“ ყოფილ გენერალურ დირექტორს ნიკა გვარამიას და მის ადვოკატს დიტო საძაგლიშვილს შეხვდა და პროკურატურის მიერ გვარამიასთვის წარდგენილ ბრალდებასთან დაკავშირებით მათი პოზიცია მოისმინა.
სახალხო დამცველი, ინსტიტუტის მანდატის ფარგლებში, ჩართული იქნება საქმის მიმდინარეობის პროცესში.
„იმის გათვალისწინებით, რომ გვარამია კრიტიკული მედიასაშუალების ხელმძღვანელი იყო და თავადაც კრიტიკულად არის განწყობილი ხელისუფლებისადმი, ბუნებრივია, მის მიმართ დაწყებული დევნა სახალხო დამცველის ინტერესს იწვევს. მნიშვნელოვანია დასაბუთებული მსჯელობა, იმის დასადასტურებლად, რომ ეს კონკრეტული დავა სისხლის სამართლის დასჯადობის ნაწილს ეკუთვნის და ამ თვალსაზრისით, პროკურატურამ მეტი მტკიცებულებები უნდა წარმოადგინოს; უნდა დაამტკიცოს ბრალდებულის დანაშაულებრივი განზრახვა, რაც ამ ეტაპზე, ჩემი მოსაზრებით არასაკმარიასია. ვგეგმავ სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მივმართო სასამართლოს, ასევე მზად ვარ შევხვდე პროკურატურის წარმომადგენლებს და მათი მოსაზრებებიც მოვისმინო,“ - განაცხადა სახალხო დამცველმა შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ მაღალი საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე, პროკურატურა ვალდებულია საქმის მიმდინარეობის შესახებ ინტენსიურად მიაწოდოს ინფორმაცია საზოგადოებას, თუმცა, ამასთანავე თავი უნდა შეიკავოს ბრალდებულის დისკრედიტაციისკენ მიმართული განცხადებების გაკეთებისგან.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სახალხო დამცველი არაადეეკვატურად მიიჩნევს სასამართლოს მიერ გვარამიასათვის გირაოს შეფარდების მიზეზად მოწმეთა მიმართ ზეწოლის თავიდან არიდების დასახელებას.

Public Defender Meets with Former Director General of Rustavi 2
On 14 August 2019, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Nika Gvaramia, former Director General of Rustavi 2 Broadcasting Company, and his lawyer Dito Sadzaglishvili and listened to their position regarding the charges filed by the Prosecutor’s Office against Gvaramia.
The Public Defender will be involved in the process within the mandate of the institution.
“Given that Gvaramia was the head of a critical media outlet and was personally critisizing the government, it is natural that the prosecution against him is a matter of interest to the Public Defender. Well-grounded argument is important to prove that this particular dispute is subject to punishable criminal justice and the Prosecutor’s Office should provide more evidence for this; it must prove the guilty intent of the defendant, which at this stage, in my opinion, is not obvious enough. I plan to address the court as amicus curiae and I am also ready to meet with representatives of the Prosecutor's Office to hear their views,” the Public Defender said after the meeting.
The Public Defender considers that due to the high public interest, the Prosecutor's Office is obliged to intensively inform the public of the progress of the case, but it should also refrain from making statements aimed discrediting the defendant.
In addition, the Public Defender considers that the court’s motive for ordering a bail for Gvaramia, namely the danger of him exerting pressure on witnesses, is not adequate.