სახალხო დამცველი უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის შესახებ კანონპროექტის სამართლებრივი შეფასებისათვის ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ორგანიზაციას მიმართავს
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის მიერ მომზადებული კანონპროექტი, რომლის განხილვა გასულ კვირას დაიწყო, ვერ უზრუნველყოფს ქვეყნისათვის ამ კრიტიკულ მომენტში არსებულ გამოწვევებზე სრულფასოვან პასუხს.
საქართველოს სასამართლო სისტემა დიდი გამოწვევების წინაშეა. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები მწვავე საზოგადოებრივი კრიტიკის საგანია. განსაკუთრებული მღელვარება მოყვა გასული წლის დეკემბერში, ნაჩქარევად, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა სიის პარლამენტისათვის წარდგენას. სპეციალური პროცედურის არარსებობის პირობებში, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ ვერ აჩვენა საკითხის განხილვის მაღალი სტანდარტი. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მუშაობა ცხადყოფს, რომ გადაწყვეტილებების მიღების პროცესი ზოგიერთ შემთხვევაში არ არის გამჭვირვალე და ხშირად საკითხები კონფლიქტურ ვითარებაში იხილება.
დღის წესრიგში არსებული გამოწვევები მოითხოვს ისეთი საკანონმდებლო ჩარჩოს შექმნას, რომელიც გამორიცხავს თვითნებურ, დაუსაბუთებელ გადაწყვეტილებებს და მაქსიმალურად გააჯანსაღებს გადაწყვეტილების მიღების პროცესს, დასაბუთების, გამჭვირვალობის გაზრდის გზით. მიგვაჩნია, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტი ამ მიზნებს სრულად ვერ აღწევს და იგივე შედეგების დადგომის საფრთხეს ქმნის. პროცედურებისა და კრიტერიუმების გაწერას არ უნდა ჰქონდეს მხოლოდ ფორმალური ხასიათი. მას უნდა შეეძლოს არსებითად შეცვალოს გადაწყვეტილებების მიღების ის პრაქტიკა, რასაც ადგილი აქვს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ფარგლებში და უზრუნველყოს სამართლიანობა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პროცედურები და კრიტერიუმები გამოყენებულ იქნება ფორმალური კანონიერების ხაზგასასმელად, უსამართლო გადაწყვეტილებების შინაარსის ცვლილების გარეშე.
წარმოდგენილი კანონის პროექტთან მიმართებით სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ უნდა შეიცვალოს შემდეგი არსებითი საკითხები:
1. კრიტერიუმები. დღეს მოქმედი კანონი პირდაპირ უთითებს, რომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებზე არ ვრცელდება გამოცდის ჩაბარების მოთხოვნა. კანონპროექტით კი, დღეს მოქმედი პრინციპი იცვლება და უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის პროცესში მონაწილეობის შესაძლებლობა ეძლევა მხოლოდ მოქმედ ან ყოფილ მოსამართლეს ან პირს, რომელსაც ჩაბარებული აქვს მოსამართლეობის საკვალიფიკაციო გამოცდა. მიგვაჩნია, რომ არსებული რეალობის სწრაფი ცვლილება ბევრ გამოცდილ, კვალიფიციურ და კეთილსინდისიერ პროფესიონალს გამორიცხავს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცესიდან და ნაკლებად კონკურენტულ გარემოს შექმნის. შესაბამისად, ეს შემზღუდველი კრიტერიუმი უნდა მოიხსნას;
2. კენჭისყრის ფარულობა. კანონპროექტით, შერჩევის ერთ-ერთ ეტაპზე გათვალისწინებულია კანდიდატების ქულებით შეფასება. მას მოსდევს ფარული კენჭისყრა, რომელიც აზრს უკარგავს ქულებით შეფასებას და იძლევა შესაძლებლობას, საბჭოს წევრმა მხარი დაუჭიროს იმ კანდიდატს, ვისაც დაბალი ქულები დაუწერა. იუსტიციის საბჭოში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევის ყველა ეტაპზე გამართული კენჭისყრები ფარულია და მიღებული გადაწყვეტილებები არ საბუთდება, რაც აზიანებს გამჭვირვალობას და პროცესისადმი სანდოობას. აქედან გამომდინარე სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ პარლამენტმა უნდა უზრუნველყოს კენჭისყრის ღიაობის ვალდებულება საკანონმდებლო დონეზე;
3. ინტერესთა კონფლიქტი. ინტერესთა კონფლიქტის საკითხი კანონპროექტით საკმარისად მოწესრიგებული არ არის და ეთითება მხოლოდ ის, რომ საბჭოს წევრი საკუთარ თავს ვერ მისცემს ხმას, თუმცა კონკურენტი კანდიდატების კენჭისყრაში და მთლიან პროცედურაში მონაწილეობს, მათ შორის, კითხვებს უსვამს კონკურენტებს. სწორედ აქედან გამომდინარე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობა შეუთავსებელი უნდა იყოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატობასთან ან თუ ეს შესაძლებლობა მათვის ხელმისაწვდომი იქნება, მათი მონაწილეობა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევის პროცესის ყველა სტადიაზე უნდა შეიზღუდოს (მათ შორის კენჭისყრებში);
4. ხმათა რაოდენობა და კანდიდატთა რაოდენობა. კანონპროექტის მიხედვით, საბჭოკანდიდატებს ხმათა 2/3-ით წარუდგენს პარლამენტს. იმისათვის, რომ გადაწყვეტილების მიღების პროცესი გახდეს უფრო მეტად გამჭვირვალე, მნიშვნელოვანია პარლამენტმა იმსჯელოს სხვადასხვა ალტერნატივაზე. სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წარმოდგენილია პოზიცია, რომლის მიხედვითაც პარლამენტისათვის წარსადგენი კანდიდატების შესარჩევად მოთხოვნილ უნდა იქნეს მოსამართლე წევრთა 2/3-ისა და არამოსამართლე წევრთა 2/3-ის ხმები. ალტერნატივის სახით შესაძლებელია პლურალიზმის დამატებით უზრუნველმყოფი წესის შემოღება, როდესაც პარლამენტს თითო ვაკანსიაზე სულ მცირე 3 კანდიდატი წარედგინება. საქართველოს კონსტიტუცია სრულად იძლევა ალტერნატიული რეგულირებების შესაძლებლობას;
5. პროცესი პარლამენტში. წარმოდგენილი კანონპროექტით, პარლამენტში მთლიანი პროცედურის მხოლოდ მცირე ნაწილი მიმდინარეობს და დადგენილია განხილვის საკმაოდ მცირე ვადები. არ არის მითითებული თუ ვინ შეიძლება იყოს სამუშაო ჯგუფის წევრი, არ არის გაწერილი სამუშაო ჯგუფის როლი, საქმიანობა და ინფორმაციაზე წვდომის საკითხები. საბჭოს მიერ კანდიდატის შესახებ მოძიებული ინფორმაცია არ ეგზავნება პარლამენტს. კანდიდატების მოსმენა ხდება მხოლოდ კომიტეტის სხდომაზე, სადაც კითხვების დასმა მხოლოდ კომიტეტის წევრებს შეუძლიათ და არა სამუშაო ჯგუფის წევრებს ან პარლამენტის სხვა წევრებს. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ პლენარულ სხდომაზე კანდიდატებისთვის კითხვების დასმის შესაძლებლობა არ არსებობს.
სასამართლო სისტემისათვის ამ მნიშვნელოვან საკითხზე საკანონმდებლო ჩარჩოს შექმნისას მნიშვნელოვანია მხედველობაში იქნეს მიღებული ადგილობრივი კონტექსტი და რეალობაში არსებული გამოწვევები. სახალხო დამცველი აუცილებლად გადაუგზავნის თავის დეტალურ მოსაზრებებს ვენეციის კომისიას და იმედს ვიტოვებთ რომ მოხდება მათი მხედველობაში მიღება.
ასევე მივმართავთ ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ორგანიზაციას (ODHIR), კანონპროექტის დამატებითი სამართლებრივი შეფასებისათვის. საქართველოს სახალხო დამცველს, როგორც ადამიანის უფლებების დაცვის ეროვნულ ინსტიტუციას, უფლება აქვს მიმართოს ODIHR-ს. ეს უკანასკნელი უფლებამოსილია წარმოადგინოს მოსაზრებები და კომენტარები კანონპროექტთან დაკავშირებით, რათა შეაფასოს მათი შესაბამისობა ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებთან და ეუთოს წინაშე აღებულ სახელმწიფოს ვალდებულებებთან. სასამართლოსთან დაკავშირებული საკითხები ექცევა ეუთოს მანდატის ქვეშ და წარსულში მათ ამ მიმართულებით არაერთი მოსაზრება აქვთ მომზადებული. იმედს ვიტოვებთ, შესაძლებელი იქნება დაჩქარებულ რეჟიმში კანონპროექტის შესახებ მოსაზრებების მომზადება და წარმოდგენა.
სახალხო დამცველი იმედს გამოთქვამს, რომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შესარჩევად ისეთი საკანონმდებლო ჩარჩო იქნება მიღებული, რომელიც მაქსიმალურად უზრუნველყოფს სამართლიანი გადაწყვეტილებების მიღების შესაძლებლობას.

Public Defender Addresses the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights to Assess the Draft Law on the Selection of Supreme Court Judges
The Public Defender considers that the bill drafted by the office of the Chairperson of the Parliament of Georgia, discussion of which started last week, cannot fully respond to the challenges in the current critical situation in the country.
The Georgian judicial system is facing big challenges. The decisions of the High Council of Justice are a subject of acute public criticism. Particular discontent was caused by the hastened submission of the list of judicial candidates of the Supreme Court in December last year. In the absence of a special procedure, the High Council of Justice failed to show a high standard of discussion. The performance of the High Council of Justice clearly shows that the decision-making process is not always transparent and issues are often discussed in a conflict situation.
The existing challenges require the creation of a legislative framework that would exclude arbitrary, unsubstantiated decisions and would make the decision-making process healthier by increasing transparency and substantiation. We believe that the proposed draft law cannot reach the mentioned goals and contains a threat of receiving the same results. Elaboration of procedures and criteria should not be just formal. It should be able to substantially change the Council’s practice of decision-making and ensure fairness. Otherwise, the procedures and criteria will be used to emphasize formal lawfulness, without changing the content of unfair decisions.
In relation to the proposed draft law, the Public Defender considers that the following substantial changes should be made:
The currently applicable law stipulates that the judges of the Supreme Court are not required to pass an exam. The draft law envisages changes to this principle and allows only judges/former judges/persons who have passed a judicial exam to participate in the process of selection of judicial candidates of the Supreme Court. We believe that the rapid change of the existing reality will exclude many experienced, qualified and honest professionals from the selection process and create a less competitive environment. Therefore, this restrictive criterion should be removed;
- Confidentiality of v According to the draft law, candidates shall be graded at one of the stages of the selection process, which shall be followed by a ballot. The latter makes the grading process useless as it allows a member of the Council to support a candidate which had received low scores. Voting at all stages of the selection of judicial candidates of the Supreme Court is secret and decisions are not substantiated, which affects the transparency and credibility of the process. Consequently, the Public Defender considers that the Parliament should ensure open voting at the legislative level;
- Conflict of interest. The draft law does not properly regulate the issue of conflict of interest and it only indicates that members of the Council cannot vote for themselves, but they can participate in the overall procedure and the voting process in relation to other candidates, including by asking questions to them. Due to this, members of the High Council of Justice should not be eligible to be judicial candidates of the Supreme Court or their participation should be limited at all stages of the selection process (including the process of voting);
- Number of votes and number of According to the draft law, the Council shall submit candidates to the Parliament by 2/3 of votes. In order to make the decision-making process more transparent, it is important for the Parliament to consider various alternatives. Various international organizations and non-governmental organizations have indicated that the minimum requirement for the submission of judicial candidates to the Parliament should be the votes of 2/3 of judge members of the Council and 2/3 of non-judge members of the Council. Introduction of an additional rule of pluralism can be considered as an alternative, by submitting to the Parliament at least three candidates for each vacancy. The Constitution of Georgia fully allows alternative regulations;
- The process in the According to the draft law, only a small part of the whole procedure shall be ongoing in the Parliament, in a quite tight timeframe. The draft law does not indicate who is eligible to be a member of the working group; it does not specify the role or activities of the working group either, or its access to information. Information about candidates obtained by the Council shall not be sent to the Parliament. Candidates can be interviewed only at the committee sitting, where only members of the committee and not members of the working group or other MPs are allowed to ask questions. It should be underlined that no questions can be asked at the plenary session at all.
When developing a legislative framework for this important judicial issue, it is important that the local context and actual challenges be taken into consideration. The Public Defender will necessarily send her detailed opinions to the Venice Commission and they will hopefully be considered.
We are also addressing the OSCE Institute for Democratic Institutions and Human Rights (ODHIR) to make an additional legal assessment of the draft law. The Public Defender of Georgia, as a national human rights institution, is authorized to address the OSCE Institute for Democratic Institutions and Human Rights, which is authorized to submit opinions and comments concerning the draft law in order to assess its compliance with international human rights standards and the obligations undertaken by the state before the OSCE. The court-related issues fall under the OSCE mandate. The organization has prepared a number of opinions in this direction in the past. We hope that it will be possible to prepare and submit opinions about the above-mentioed draft law in an accelerated manner.
The Public Defender of Georgia is hopeful of the creation of the kind of legislative framework that can ensure fair decision-making in the process of selection of the Supreme Court judges.