სახალხო დამცველის მოადგილემ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის სხდომაზე ადამიანის უფლებებსა და დემოკრატიულ რეფორმებზე ისაუბრა
2020 წლის 16 იანვარს პარიზში (საფრანგეთში) გაიმართა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის სხდომა. სხდომაზე მოსაზრებები წარმოადგინეს საქართველოს საკითხზე თანამომხსენებლებმა ტიტუს კორლატინმა და კლოდ კერნმა. მათი შეფასების მთავარი საგანი იყო საარჩევნო კანონმდებლობა და უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევა.
საქართველოს პარლამენტის წევრებთან ერთად, მონიტორინგის კომიტეტის სხდომაზე მიწვეული იყო საქართველოს სახალხო დამცველიც, რომელმაც ევროსაბჭოს მომხსენებლებთან შეხვედრა გამართა 2019 წლის 17 სექტემბერს თბილისში.
მონიტორინგის კომიტეტის 2020 წლის 16 იანვრის სხდომაზე საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ გიორგი ბურჯანაძემ წარადგინა მოსაზრება ადამიანის უფლებებისა და დემოკრატიული რეფორმების შესახებ სამი მიმართულებით:
• უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევა - ამ მიმართულებით ხაზი გაესვა იმ ძირითად გამოწვევებს, რომელიც არსებობს კანონმდებლობაში. დამატებით მიმოხილულ იქნა ის ხარვეზები, რომლებიც გამოვლინდა მონიტორინგის პროცესში (ფარული კენჭისყრა, საბჭოს წევრთა შეთანხმებული საქმიანობა, საქართველოს პარლამენტში მიმდინარე მოვლენები და სხვა). განსაკუთრებულად აღინიშნა სასამართლოს ე.წ. შიდა დამოუკიდებლობის პრობლემა და ამ თვალსაზრისით სასამართლოს შიგნით არსებული გავლენიანი ჯგუფის არსებობა და მისგან მომდინარე საფრთხეები.
• საქართველოს პროკურატურის საქმიანობა და მიმდინარე სისხლისსამართლებრივი დევნები და გამოძიებები, რომლებიც უკავშირდება სხვადასხვა პოლიტიკურად აქტიური პირს. აღინიშნა ის შეფასებები, რომელიც ჩვენს მიერ გაკეთდა სხვადასხვა სისხლის სამართლის საქმის შესწავლის შედეგად. ბოლოს მიმოხილულ იქნა საქართველოს პროკურატურის საქმიანობა და ხაზი გაესვა იმ ფაქტს, რომ 2020 წელს ახალი გენერალური პროკურორის შერჩევა უნდა მოხდეს მაქსიმალური პოლიტიკური კონსესუსით, რათა პროკურატურის დაბალი საზოგადოებრივი ნდობა გაიზარდოს.
• მესამე საკითხად წარმოდგენილ იქნა საარჩევნო სისტემის რეფორმის აუცილებლობაზე მსჯელობა. ხაზი გაესვა პროპორციული საარჩევნო სისტემის დადებით მხარეებს და მისი დროულად შემოღების აუცილებლობას. აღინიშნა წინა არჩევნების გამოცდილება და ამ თვალსაზრისით არსებული პრობლემები და სისტემური გამოწვევები (ძალადობრივი გარემო, სიძულვილის ენა, ცრუ ინფორმაციის გავრცელება, არჩევნების მონიტორინგის განმახორციელებელი ორგანიზაციების დისკრედიტაციის მცდელობა სოციალურ მედიაში, ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება და სხვა). სახალხო დამცველის მოადგილემ იმედი გამოთქვა, რომ პოლიტიკოსები შეძლებენ საარჩევნო რეფორმაზე შეთანხმებას და ამ მიმართებით გადადგამენ შესაბამის ქმედით ნაბიჯებს. საქართველოს სახალხო დამცველმა 2019 წლის დეკემბერში მიმართა OSCE/ODIHR-ს სამართლებრივი მოსაზრების წარმოდგენის თხოვნით ოპოზიციის მიერ შემუშავებულ კანონის პროექტთან დაკავშირებით. იმედს ვიტოვებთ, რომ ეს დოკუმენტი დაეხმარება ამ პროცესს.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი მომავალშიც აქტიურად ითანამშრომლებს ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტთან და თანამომხსენებლებთან საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით.

Deputy Public Defender Speaks about Human Rights and Democratic Reforms at the PACE Monitoring Committee
A meeting of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe was held in Paris (France) on January 16, 2020. Co-rapporteurs Titus Corlatean and Claude Kern presented their views. The main focus of their assessment was the election legislation and election of Supreme Court judges.
Apart from the Members of the Parliament of Georgia, the persons invited to the Monitoring Committee meeting included the Public Defender of Georgia, who held a meeting with the CoE Co-rapporteurs in Tbilisi on September 17, 2019.
At the Monitoring Committee meeting, Deputy Public Defender of Georgia Giorgi Burjanadze presented his opinion on human rights and democratic reforms in three areas:
• Election of Supreme Court Judges – He highlighted the key challenges in the legislation in this direction. In addition, the shortcomings identified during the monitoring process (secret ballot, pre-agreed activities of the Council members, developments in the Parliament of Georgia, etc.) were discussed. The problem of internal independence of the court and existence of an influential group within the court, as well as the dangers arising from it, were particularly emphasized.
• Activities of the Prosecutor's Office of Georgia and the ongoing criminal prosecutions and investigations involving various politically active persons. The assessments made by us as a result of various criminal case studies were mentioned. Finally, the performance of the Prosecutor's Office of Georgia was reviewed and it was emphasized that a new Prosecutor General should be selected in 2020 on the basis of maximum political consensus in order to increase the low public confidence in the Prosecutor's Office.
• The third issue was the necessity of reforming the electoral system. The positive side of the proportional electoral system and the need for its timely introduction was Previous election practices, problems and systemic challenges in this regard (violent environment, hate speech, dissemination of false information, attempts to discredit election monitoring organizations on social media, use of administrative resources, etc.) were underlined. The Deputy Public Defender hopes that politicians will be able to agree on the electoral reform and take appropriate active steps in this regard. In December 2019, the Public Defender of Georgia applied to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights to submit a legal opinion on the bill drafted by the opposition. We hope that this document will help this process.
The Public Defender’s Office of Georgia will continue to actively cooperate with the CoE Monitoring Committee and Co-Rapporteurs to improve the human rights situation in Georgia.