სამუშაო შეხვედრა სმენადაქვეითებულ და უსინათლო პირთა საკითხებზე
2019 წლის 6 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის და ორგანიზაცია Human DOC-ის ორგანიზებით გაიმართა სამუშაო შეხვედრა სმენადაქვეითებულ და უსინათლო პირთა საკითხებზე. შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო ამ პირებთან დაკავშირებით ტერმინოლოგიასა და დეფინიციაზე შეთანხმება თემის წარმომადგენლების, სფეროს ექპერტების, ენათმეცნიერების ინსტიტუტისა და პოლონელი პარტნიორების ჩართულობით.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილ იქნა პოლონეთის გამოცდილება ყრუ და უსინათლო პირების მიმართ სახელმწიფოს პოლიტიკისა და კანონმდებლობის მიმართულებით.
შეხვედრის მონაწილეებმა დისკუსიის რეჟიმში განიხილეს საქართველოში ტერმინოლოგიის განსაზღვრასთან დაკავშირებული გამოწვევები და შეთანხმდნენ, რომ ამ საკითხებზე მსჯელობა სამუშაო შეხვედრების ფორმატში კვლავ გაგრძელდება ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართულობით.
შეხვედრა გაიმართა პროექტის - „სმენადაქვეითებულ და უსინათლო პირთა მხარდამჭერი სისტემის შექმნა საქართველოში“, ფარგლებში, რომელიც პოლონეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დახმარებით საქართველოში ხორციელდება.

Working Meeting on Iissues relating to Deaf and Blind Persons
On 6 September 2019, the Public Defender's Office of Georgia and Human DOC organized a working meeting on issues relating to the deaf and blind persons. The main purpose of the meeting was to reach an agreement on the definition and terminology relating to the mentioned persons with the involvement of representatives of the community, experts, the Institute of Linguistics and Polish partners.
The Polish experience in the field of state policy and legislation for the deaf and blind persons was presented at the event.
Participants of the meeting discussed challenges relating to the terminology in Georgia and agreed that the discussion on these issues would continue in the format of working meetings with the involvement of all stakeholders.
The meeting was held within the framework of the project - "Creating Supportive System for the Deaf and Blind People in Georgia" – that is being implemented with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland in Georgia.