შეხვედრა ფოთში მცხოვრებ დევნილებთან
2020 წლის 20 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ფოთში კომპაქტურად ჩასახლებულ დევნილებს შეხვდა და მათ პრობლემებს გაეცნო. საუბრისას ერთ-ერთ მთავარ საკითხად ხმაური და ჰაერის დაბინძურება გამოიკვეთა.
დევნილთა ცნობით, მათი საცხოვრებელი სახლების სიახლოვეს მომუშავე ტერმინალებიდან სისტემატურად იფრქვევა შავი ფერის კვამლი. მოსახლეობა ვარაუდობს, ტერმინალებიდან სპილენძის კონცენტრატით იტვირთვება და შემდგომ მისი გადაზიდვა დასახლების გავლით, ღია კონტეინერებით ხდება.
„დასახლების მიმდებარე ტერიტორიებზე მძიმე ვითარებაა, დღესაც კი როდესაც აქტიური სამუშაოები შეჩერებულია, ირგვლივ ძლიერი კვამლია. მოსახლეობის თქმით, მათ სახლებში მუდმივად შედის მტვერი და გაუსაძლისი ხმაური. ვფიქრობ, ერთჯერადი დაჯარიმება, რასაც სახელმწიფო იყენებს არ არის ეფექტური. მნიშვნელოვნად ირღვევა ამ ტერიტორიაზე მცხოვრები დევნილების უფლება, იცხოვრონ ჯანსაღ გარემოში“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა და აღნიშნა, რომ იგი მაქსიმალურად დაეხმარება დევნილებს საკუთარი უფლებების დაცვაში. ასევე მოუწოდა მედიას დაინტერესდეს და გააშუქოს იმ ასობით ადამიანის, მათ შორის, ბავშვების მდგომარეობით, რომელთა ჯანმრთელობა და სიცოცხლე ყოველდღიურად საფრთხეშია.
როგორც სახალხო დამცველისთვის ცნობილია, ფოთში არ არის დამონტაჟებული მონიტორინგის სადგური, რომლის საშუალებითაც შესაძლებელი იქნებოდა ჰაერის მდგომარეობის შესწავლა. მხოლოდ ინდიკატორული გაზომვები ტარდება პერიოდულად, რა დროსაც არ ხდება ჰაერში ყველა ძირითადი დამაბინძურებლის, მათ შორის, მტვრის შემცველობის გაზომვა.

Meeting with IDPs living in Poti
On February 20, 2020, Public Defender Nino Lomjaria met with IDPs residing in the city of Poti and listened to their problems. One of the main topics of discussion were noise and air pollution.
According to the IDPs, black smoke is regularly emitted from the terminals operating near their homes. The population presumes that the terminals are loaded with copper concentrate, which is then transported with open containers through their settlement.
“The situation in the surrounding area is dire. Even today, when active work is suspended, there is heavy smoke around. Residents say their homes are constantly exposed to dust and unbearable noise. I think that the one-time fine applied by the state is not effective. The right of IDPs to live in a healthy environment is being significantly violated here,” the Public Defender said, adding that she would help IDPs to protect their rights as much as possible. She also called on the media to cover the situation of hundreds of people, including children, whose health and lives were at risk daily.
As far as the Public Defender is aware, there is no monitoring station in Poti that would allow to study the air condition. Only indicator measurements are taken periodically, which cannot measure all the major pollutants, including the dust content.