უწყებათა ანგარიშები სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შესრულების შესახებ
2019 წლის 27 და 28 მარტს საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტში „საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ სახალხო დამცველის 2017 წლის ანგარიშის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის 2018 წლის 19 ივლისის დადგენილებით გაცემული რეკომენდაციების შესრულების ანგარიშს ისმენენ.
სახალხო დამცველის 2017 წლის ანგარიშში შესული 344 რეკომენდაციიდან საპარლამენტო დადგენილებაში 235 აისახა და მათი შესასრულება საქართველოს მთავრობას, სამინისტროებსა და სხვადასხვა უწყებებს დაევალა.
27 მარტს რეკომენდაციების შესრულების ანგარიში წარმოადგინეს საქართველოს მთავრობამ, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და საქართველოს პროკურატურამ. გამომსვლელთა განცხადებებით, სახელმწიფო უწყებები მაქსიმალურად ითვალისწინებენ სახალხო დამცველის რეკომენდაციებს და მათი უმეტესობა შესრულებულია, ან შესრულების პროცესშია.
თავის გამოსვლაში სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ აღნიშნა, რომ მიუხედავად გარკვეული წინსვლისა, რჩება საკმაოდ სერიოზული პრობლემები არასათანადო მოპყრობის გამოძიებასთან დაკავშირებით; დღემდე გაურკვეველია რა მდგომარობაშია მაჩალიკაშვილის გარდაცვალების საქმეზე მიმდინარე გამოძიება. აქვე, ნინო ლომჯარიამ პარლამენტის დეპუტატებს სთხოვა, უზრუნველყონ შესაბამის კანონში ცვლილების შეტანა, რათა სახალხო დამცველს წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების მასალებზე წვდომის უფლება მიეცეს.
სხვა საკითხებთან ერთად სახალხო დამცველი დაინტერესდა სექსუალურ ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების რეაბილიტაციის პროგრამებით. ასევე, ხაზი გაუსვა სოციალური დაცვის სისტემის გაუმჯობესების საკითხს და აღნიშნა, რომ სოციალურ მუშაკთა - მძიმე სამუშაო პირობები, ადამიანური რესურსებისა თუ ფინანსების სიმცირე და სხვა პრობლემები, კრიტიკულ მდგომარეობას ქმნის და მათი დაუყოვნებლივი გადაჭრას საჭიროებას წარმოშობს.
ნინო ლომჯარიამ დადებითად შეაფასა ის ფაქტი, რომ პარლამენტის დადგენილებაში ყოველწლიურად უფრო მეტი და მეტი რეკომენდაცია აისახება; ხაზი გაუსვა შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომელობის შედეგად მიღწეულ წარმატებას და აღნიშნა, რომ სახალხო დამცველის აპარატი ასეთივე ფორმატის თანამშრომლობას გეგმავს იმ უწყებებთან, რომელთა მიმართაც სახალხო დამცველი ყველაზე მეტ რეკომენდაციას გასცემს, მათ შორის იუსტიციისა და ჯანდაცვის სამინისტროსთან, მთავარ პროკურატურასთან.
სახალხო დამცველმა კმაყოფილება გამოთქვა, რომ 2018 წლის 19 ივლისის დადგენილებაში პარლამენტის მიმართ გაცემული რეკომენდაციებიც აისახვა, თუმცა სამწუხაროდ, პარლამენტთან ამ რეკომენდაცითა შესრულების მდგომარეობის განხილვა სათასნადოდ ვერ მოხერხდა.

State Agencies Present Reports on the Implementation of Public Defender's Recommendations
On 27-28 March 2018, the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia is listening to the reports on implementation of recommendations included in the decree adopted by the Parliament of Georgia on 19 July 2018 concerning the Public Defender’s 2017 Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia.
235 out of 344 recommendations of the Public Defender were included in the parliamentary decree and the Government of Georgia, ministries and other agencies were assigned to implement them.
On March 27, reports on the implementation of recommendations were presented by the Government of Georgia, the Ministry of Justice of Georgia, the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Prosecutor's Office of Georgia. According to the representatives of the state agencies, Public Defender’s recommendations were taken into account as much as possible and most of them were implemented or are being implemented.
Public Defender Nino Lomjaria noted in her speech that despite some progress, serious problems remained in connection with the investigation of cases of ill-treatment; it is still unclear how the investigation into Machalikashvili's death is progressing. In addition, Nino Lomjaria asked MPs to make amendments to the relevant law to grant the Public Defender access to the investigation materials of cases of torture and ill-treatment.
Among other things, the Public Defender spoke about the rehabilitation programmes for child victims of sexual violence. She stressed the need for the improvement of social security system and stated that social workers’s difficult working conditions, the lack of human resources and finances and other problems created critical situation and need to be immediately solved.
Nino Lomjaria welcomed the fact that more and more recommendations are reflected in the parliamentary decree each year. She emphasized the success achieved through close cooperation with the Ministry of Internal Affairs. According to her, the Public Defender's Office plans to cooperate with the agencies that most frequently become the addressees of the Public Defender's recommendations, including the Ministry of Justice, the Ministry of Health and the Prosecutor's Office.
The Public Defender expressed satisfaction that the recommendations intended for the Parliament were also reflected in the parliamentary decree of 19 July 2018, although, unfortunately, it was not possible to duly discuss the implementation of the recommendations with the Parliament.