უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევასთან დაკავშირებულ კანონპროექტზე ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის მოსაზრება გამოქვეყნდა
საქართველოს სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისმა (ODIHR) უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის კანონპროექტთან დაკავშირებით სამართლებრივი მოსაზრება მოამზადა, რომელიც დღეს, 2019 წლის 17 აპრილს გამოქვეყნდა და საჯაროდ ხელმისაწვდომია. სახალხო დამცველი მადლიერებას გამოხატავს საერთაშორისო პარტნიორის მიმართ ღირებული დოკუმენტის მომზადებისთვის, ასევე, საგრძნობლად მოკლე ვადებში გაწეული ასეთი მნიშვნელოვანი შრომისა და ძალისხმევის გამო. იმედს გამოვთქვამთ, რომ საქართველოს პარლამენტი მხედველობაში მიიღებს აღნიშულ მოსაზრებებს.
დოკუმენტის მომზადებაში ჩართულნი იყვნენ უაღრესად ავტორიტეტული ექსპერტები: ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტის პროფესორი და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს ყოფილი მოსამართლე ანდრაშ შაიო, იურისტების საერთაშორისო კომისიის საპატიო წევრი და ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი მიშელ რივე და მოსამართლეთა ევროპული ასოციაციის პრეზიდენტი და მოსამართლეთა საერთაშორისო ასოციაციის პირველი ვიზე-პრეზიდენტი ჟოზე იგრეია მატოსი. დოკუმენტში დეტალურად არის მიმოხილული კანონპროექტის შესაბამისობა საერთაშორისო და რეგიონულ სტანდარტებთან, ნორმებთან და პრაქტიკებთან, ისევე როგორც ეუთოს ფარგლებში ქვეყნის მიერ აღებულ ვალდებულებებთან.
სამართლებრივი მოსაზრება დეტალურად ჩამოთვლის კანონპროექტში არსებულ ხარვეზებს, შეუსაბამობებს და ყურადღებას ამახვილებს შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• უნდა გაიზარდოს კანდიდატებისაგან მოთხოვნილი პროფესიული გამოცდილების ხანგრძლივობა და გაუქმდეს გამოცდების ჩაბარების მოთხოვნა მხოლოდ სამოსამართლო გამოცდილების არმქონე პირებისათვის.
• ფარული კენჭისყრა, რომელსაც ადგილი აქვს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში, არ შეესაბამება დამსახურებაზე დაფუძნებულ სისტემას. საბჭომ უნდა დაასაბუთოს მიღებული გადაწყვეტილებები და უნდა არსებობდეს მათი გასაჩივრების შესაძლებლობა. კანონპროექტმა უნდა უზრუნველყოს შერჩევის ნათელი კრიტერიუმები შერჩევის ყველა ეტაპისათვის და დაკონკრეტდეს, რომ ნომინირებული კანდიდატი უნდა იყოს ყველაზე კვალიფიციური სხვა კანდიდატებს შორის.
• შემოღებულ იქნას დამატებითი მოთხოვნები უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებისათვის, უფლებების სფეროში ვრცელი ექსპერტიზის ჩათვლით. მოსამართლეთა შერჩევა უნდა განხორციელდეს დისკრიმინაციის გარეშე და შემოღებულ იქნას მექანიზმები, რომლებიც უზრუნველყოფს უზენაესი სასამართლოს დაკომპლექტებას უფრო დაბალანსებულად, გენდერისა და მრავალფეროვნების თვალსაზრისით;
• იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი, რომელსაც აქვს ინტერესთა კონფლიქტი, არც ერთ ეტაპზე არ უნდა მონაწილეობდეს შერჩევის პროცესში ან უნდა გადადგეს, სანამ თავის კანდიდატურას წამოაყენებს;
• უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცესის ბოლოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უნდა მოამზადოს ანგარიში, რომელიც იქნება საჯარო;
• უნდა განისაზღვროს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის შერჩევის პროცედურა და კრიტერიუმები;
• პარლამენტს ამ პროცესში უნდა ჰქონდეს ზედამხედველობის ფუნქცია, რათა შეამოწმოს მთლიანი პროცესის კანონთან შესაბამისობა. უნდა იყოს უზრუნველყოფილი გამჭვირვალე პროცედურები და გარანტიები იმაში დასარწმუნებლად, რომ კანდიდატების ნომინირებისა და დანიშვნის გადაწყვეტილებები ექსკლუზიურად ობიექტური კრიტერიუმების საფუძველზე მიიღება. პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის შემადგენლობა, უფლებამოსილება და ფუნქციები უნდა დაზუსტდეს, მათ შორის, განისაზღვროს, ექნება თუ არა სამუშაო ჯგუფს კანდიდატებთან დაკავშირებით დამატებითი ინფორმაციის მოძიების საშუალება;
• სასამართლო სისტემის რეფორმის პროცესი უნდა იყოს გამჭვირვალე, ინკლუზიური და მოიცავდეს ეფექტურ კონსულტაციებს, ასევე რეფორმის ზეგავლენის სრულ შეფასებას, საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის ჩათვლით. კანონშემოქმედების ყველა ეტაპზე უნდა იყოს გათვალისწინებული საკმარისი ვადები ამ მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ გამოხატავს მადლიერებასა და პატივისცემას ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის მიმართ, გაწეული სამუშაოს გამო. მათ მიერ მომზადებული მოსაზრება დაეხმარება ქვეყანას მოცემული მომენტისათვის ყველაზე მნიშვნელოვანი რეფორმის - უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცესის სწორად წარმართვისათვის. მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, ნაჩქარევად არ მიიღოს კანონპროექტი, რომელიც განსაზღვრავს ქვეყნის უმაღლესი ინსტანციის სასამართლოსა და მთლიანად სასამართლო სისტემის ბედს მომდევნო 20-30 წლის განმავლობაში. მნიშვნელოვანია, რომ არსებული კანონპროექტი საფუძვლიანად გადამუშავდეს, გაზიარებულ იქნას ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის მოსაზრება და ვენეციის კომისიის დასკვნა და არსებული პროექტი შესაბამისობაში მოვიდეს საერთაშორისო სტანდარტებთან.

ODIHR Publishes Opinion on Draft Law relating to Appointment of Supreme Court Judges
Following the appeal of the Public Defender of Georgia, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) published a legal opinion relating to the draft law on the appointment of Supreme Court judges on 17 April 2019. The opinion is available to the public. The Public Defender appreciates the preparation of the valuable document, as well as the important work and efforts made by the international partner in such a short term. We hope that the Parliament of Georgia will take into account the mentioned opinion.
The opinion has benefited from contributions made by Professor Andras Sajo, Central European University in Budapest and former judge of the European Court of Human Rights; Ms. Michèle Rivet, C.M., Honorary Member and Former Vice-President of the International Commission of Jurists; and Mr. José Igreja Matos, President of the European Association of Judges and First Vice-President of the International Association of Judges.
The document describes in detail the compliance of the draft law with international and regional standards, norms and practices, as well as the obligations undertaken by the country within the OSCE.
The legal opinion describes in detail the gaps and incompatibilities in the draft law and focuses on the following key issues:
• The number of years of professional experience to be eligible to Supreme Court judgeship should be increased and the requirement for non-judicial candidates to take the judicial qualification examination should be abolished;
• The secret ballot in the High Council of Justice is not in compliance with merits-based The Council should substantiate its decisions and there should be a mechanism for appealing against the decision. The draft law should provide clear selection criteria at each stage of appointment and it should be specified that the nominated candidate should be more qualified than other candidates.
• The drafters should provide for additional qualities and expertise for a candidate to be selected as Supreme Court judge, including extensive expertise in human rights; state that selection should be carried out without discrimination, while introducing mechanisms to ensure that the composition of the Supreme Court is more balanced in terms of gender and diversity;
• To avoid conflicts of interest, the member of the High Council of Justice should not participate in any stage of the selection or should resign from her/his position as member of the Council before applying for judicial office;
• At the end of the selection process, the High Council of Justice should prepare a report that should be made available to the public;
• Procedure and criteria should be determined for the selection of the Chairperson of the Supreme Court;
• The Parliament should have a supervisory function in this process to check the compliance of the entire process with the Transparent procedures and guarantees should be provided to ensure that nomination and appointment decisions are exclusively taken on the basis of objective criteria; the composition, powers and exact role of the working group should be specified, particularly whether it will collect additional information about the candidates;
• The reform process relating to the judiciary should be transparent, inclusive and extensive. It should involve effective consultations and a full impact assessment including of compatibility with relevant international standards. Adequate time should also be allowed for all stages of the law-making process to meet these requriements.
The Public Defender once again expresses her gratitude and respect to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights for their efforts. Their opinion will help the country to properly carry out the most important reform at the given moment - selection of judges of the Supreme Court. We call on the Parliament of Georgia not to adopt hastily the draft law that determines the fate of the court of highest instance and generally, the judiciary within the next 20-30 years. It is important that the draft law be thoroughly refined, considering the opinion of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights and the report of the Venice Commission, in order to bring the draft law in line with international standards.