ეროვნება / მოქალაქეობა
საქართველოს სახალხო დამცველმა ემზარ კვიციანს დისკრიმინაციული გამონათქვამის გამო ზოგადი წინადადებით მიმართა
2019 წლის 16 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველმა ზოგადი წინადადებით მიმართა საქართველოს პარლამენტის წევრს ემზარ კვიციანს, არ წაახალისოს დისკრიმინაცია რომელიმე დაუცველი ჯგუფის მიმართ და დაიცვას 2019 წლის 22 თებერვლის პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსის მოთხოვნები.
ზოგადი წინადადების მომზადებას საფუძვლად უდევს სრულიად საქართველოს მუსლიმთა უმაღლესი სამმართველოს თავმჯდომარის მირტაგ ასადოვის განცხადება, რომლის მიხედვითაც 2019 წლის 21 იანვარს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის ფარგლებში რელიგიის თავისუფლებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე შექმნილი სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე ემზარ კვიციანმა მის მიმართ დისკრიმინაციული გამონათქვამი გამოიყენა. განმცხადებლის ინტერესებს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატში ააიპ „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ წარმოადგენდა.
სახალხო დამცველმა დაადგინა, რომ სამუშაო შეხვედრის მიმდინარეობისას, მირტაგ ასადოვი სიტყვით აზერბაიჯანულ ენაზე გამოვიდა, ხოლო ქართულ ენაზე თარჯიმანი თარგმნიდა. მირტაგი ასადოვის გამოსვლის დროს სიტყვით ჩაერთო ემზარ კვიციანი და მირტაგ ასადოვს მოუწოდა, თუ საქართველოს მოქალაქე იყო ქართულად ელაპარაკა.
გადაწყვეტილების მიღებისას, საქართველოს სახალხო დამცველმა შეაფასა როგორც სავარაუდო დისკრიმინაციის წამახალისებელი რეპლიკის შინაარსი, ასევე ამ განცხადების ავტორის პოლიტიკურ–სამართლებრივი სტატუსი და კონტექსტი, რომელშიც აღნიშნული განცხადებები გაკეთდა.
საქმის ფაქტობრივი გარემოებების ანალიზის შედეგად, სახალხო დამცველმა განმარტა, რომ ემზარ კვიციანის რეპლიკა თუ საქართველოს მოქალაქეა, ქართულად ილაპარაკოს, იყო მინიშნება, რომ ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელს, რომელმაც არ იცის ქართული ენა, არ აქვს უფლება, გამოთქვას საკუთარი აზრი პარლამენტში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით და ჩაერთოს ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში. სახალხო დამცველის შეფასებით, მსგავსი მიდგომები ხელს უწყობს ქართული ენის არმცოდნე ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლების საჯარო სივრციდან გარიყვას, რაც, თავის მხრივ, წინააღმდეგობაშია ეთნიკური უმცირესობის ინტეგრაციის იდეასთან.
იმის გათვალისწინებით, რომ ეთნიკური უმცირესობების სრულყოფილი ინტეგრაცია ქვეყნის პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში საქართველოსთვის პრობლემად რჩება, პოლიტიკოსების მხრიდან დისკრიმინაციის წამახალისებელი განცხადებები უარყოფითად აისახება ქვეყანაში დემოკრატიული პროცესების განვითარებაზე და შემწყნარებლური გარემოს ჩამოყალიბებაზე. ამდენად, აუცილებელია, საჯარო პირებმა გააცნობიერონ საკუთარი პასუხისმგებლობა, არ წააქეზონ დისკრიმინაცია უმცირესობათა მიმართ და ხელი შეუწყონ თანასწორი და ინკლუზიური გარემოს უზრუნველყოფას.
ზოგად წინადადებაში საქართველოს სახალხო დამცველი იმედს გამოთქვამს, რომ პრაქტიკაში ეფექტიანად იქნება გამოყენებული საქართველოს პარლამენტის 2019 წლის 22 თებერვალის დადგენილება „საქართველოს პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსის დამტკიცების შესახებ“, როგორც დისკრიმინაციის წახალისების წინააღმდეგ ბრძოლის საშუალება. ეთიკის კოდექსის მე-3 მუხლის „ო“ პუნქტის თანახმად, საქართველოს პარლამენტის წევრისთვის დაუშვებელია სხვისი ღირსების შემლახველი, უხამსი, სექსისტური, დისკრიმინაციული გამოსვლა, მიმართვა, მოქმედება და სიძულვილის ენის სხვაგვარი გამოყენება.

On August 16, 2019, the Public Defender of Georgia addressed MP Emzar Kvitsiani not to encourage discrimination against any vulnerable group and to comply with the standards set by the Code of Ethics of the Member of the Parliament of February 22, 2019.
General Proposal is based on the application of Mirgat Asadov, Chairman of High Commission of Muslim of Georgia, which cites that Emzar Kvitsiani applied discriminatory expression against him on the meeting of the working group on issues of religious freedom established under the Human Rights and Civic Integration Committee of the Parliament of Georgia. Applicant was represented by the Georgian Young Lawyers Association at the Office of the Public Defender of Georgia.
Public Defender found that during the meeting, Mirgat Asadov addressed the audience in Azerbaijani language accompanied with a Georgian translation. Emzar Kvitsiani intervened during Mirtag Asadov’s speech and called upon him to speak in Georgian, if he was a citizen of Georgia.
While making a decision, Public Defender assessed content of the line encouraging discrimination, political-legal status of its author as well as context in which the statements were made.
After the analysis of factual circumstances of the case, Public Defender deemed that Emzar Kvitsiani’s statement – if he is Georgian, he shall talk in Georgian – was an indication that a member of an ethnic minority, with no knowledge of Georgian, is deprived of the right to express his opinion on processes ongoing in the parliament and to be involved in political life of the country. Public Defender considers, that such approaches facilitate exclusion of ethnic minorities from public sphere, which in turn contradicts the idea of their integration.
As the full integration of ethnic minorities in country's political and social life remains a challenge for Georgia, statements by politicians encouraging discrimination have a negative impact on the development of democratic processes and tolerant environment in the country. Therefore, it is of particular importance that public officials realize their responsibility not to discriminate minorities and to promote equal and inclusive environment for all.
In her General Proposal, Public Defender of Georgia expresses her hope that the Resolution of the Parliament of Georgia of February 22, 2019 “On Approving the Code of Ethics of the Member of the Parliament of Georgia” will be effectively applied in practice as a means to combat discrimination. Pursuant to Article 3 (“n”) of the Code of Ethics, a member of the Parliament of Georgia shall not be allowed to make a statement that is humiliating, rude, sexist, discriminatory, to act in such manner and to use hate speech otherwise.