სახალხო დამცველმა დოქტორანტურის საფეხურის სტუდენტების მიმართ დისკრიმინაცია დაადგინა
2020 წლის 15 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა აკადემიური უმაღლესი განათლების საფეხურის ნიშნით პირდაპირი დისკრიმინაციის დადგენის შესახებ რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრსა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს.
რეკომენდაციის გაცემის საფუძველი გახდა დოქტორანტურის სტუდენტის განცხადება, რომელიც მიუთითებდა, რომ ვერ სარგებლობს საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტებისთვის გათვალისწინებული შეღავათებით, ვინაიდან შესაბამისი მოწესრიგებით, ე.წ. „სტუდენტური პაკეტის“ მოსარგებლეთა წრე განისაზღვრება სტუდენტებით, რომლებიც სწავლობენ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ბაკალავრიატის, მაგისტრატურის ან დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის, ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის გასავლელად.
შესაბამისი საკანონმდებლო ნორმებისა და არსებული სოციალური შეღავათების ანალიზის შედეგად, სახალხო დამცველმა დაადგინა, რომ დოქტორანტურის და სხვა აკადემიური უმაღლესი განათლების საფეხურის სტუდენტები არსებითად მსგავს მდგომარეობაში მყოფი პირები არიან სახელმწიფოს მხრიდან სხვადასხვა სახის სოციალური შეღავათების მიღების მიზნებისათვის. აღნიშნულის მიუხედავად, განმცხადებელს, როგორც დოქტორანტურის საფეხურის სტუდენტს, არ ეძლევა შესაძლებლობა, ისარგებლოს სტუდენტებისთვის განსაზღვრული სამედიცინო მომსახურების საშეღავათო პირობებით, რაც, თავის მხრივ, სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის ერთ-ერთ საშუალებას და უმაღლეს განათლებაზე ხელმისაწვდომობის მნიშვნელოვან გარანტს წარმოადგენს.
საქმის შესწავლის პროცესში, განსხვავებული მოპყრობის ერთადერთ საფუძვლად საბიუჯეტო ასიგნებების შეზღუდულობაზე გაკეთდა მინიშნება, რაც, ეროვნული და საერთაშორისო სტანდარტებით, გონივრულ გამართლებად ვერ ჩაითვლება. შესაბამის უწყებებს არ წარმოუდგენიათ რაიმე ტიპის სხვაგვარი დასაბუთება, რომელიც სტუდენტთა კონკრეტული წრეების საჭიროებაზე მიუთითებდა საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მათთვის გათვალისწინებული შეღავათების განსაზღვრის მიზნებისათვის.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა შესაბამის უწყებებს, არსებული სოციალური თუ ჯანმრთელობის დაცვის შეღავათები და სახელმწიფო პროგრამები, მათ შორის, საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამით გათვალისწინებული ე.წ. „სტუდენტური პაკეტი“, ხელმისაწვდომი გახადონ დოქტორანტურის საფეხურის სტუდენტებისათვის უმაღლესი განათლების სხვა საფეხურების სტუდენტთა თანასწორად და მომავალში, სოციალური/ჯანმრთელობის დაცვის შეღავათების დაგეგმვისას და სახელმწიფო პროგრამების შემუშავების პროცესში იხელმძღვანელონ თანასწორობის პრინციპის დაცვით.

On April 15, 2020, the Public Defender of Georgia addressed the Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia and the Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia with a recommendation concerning direct discrimination on the ground of academic degree of higher education.
The recommendation was based on an application of a PhD student, who indicated that he could not enjoy the benefits provided for students under the state universal health care programme, as according to the relevant regulation, the circle of beneficiaries of the so-called "student package" is limited to students studying in the higher education institution to get bachelor's, master's or certified doctor/dentist's degrees, or are studying the Georgian language preparation educational programme.
After analyzing the relevant legislative norms and existing social benefits, the Public Defender established that PhD and other higher academic degree students are essentially in the same position for the objectives of receiving various types of social benefits from the State. Notwithstanding the above, the applicant, as a PhD student, cannot enjoy the preferential health care conditions provided for students, which is one of the ways of ensuring access to medical care and a significant guarantee of access to higher education.
In the process of examining the case, the limited budgetary allocations were indicated as the only reason for the different treatment, which, according to national and international standards, cannot be considered reasonable justification. The relevant bodies have not provided any other type of justification that would refer to the needs of certain categories of students in terms of enjoying benefits provided under the state universal health care programme.
Based on the above, the Public Defender recommended the relevant agencies to ensure that PhD students have access to the social and health care benefits and state programmes, including the so-called "student package" under the universal health care programme, on an equal basis with students of other degrees of higher education and to be guided by the principle of equality when planning social/health care benefits and developing state programmes in the future.