სახალხო დამცველის რეკომენდაცია განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს
,,საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველმა, გიორგი ტუღუშმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს დიმიტრი შაშკინს, შეისწავლოს თბილისის 53–ს საჯარო სკოლაში მომხდარი ფაქტი და უზრუნველყოს მიხეილ ალექსიძის დარღვეული განათლების უფლების აღდგენა. ასევე, განახორციელოს კანონმდებლობით დადგენილი პასუხისმგებლობის ზომები შესაბამისი თანამდებობის პირების მიმართ.
2011 წლის 19 ოქტომბერს, სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა მოქალაქე ლალი ლეკიშვილმა, რომელიც აღნიშნავდა, რომ მისი შვილი მიხეილ ალექსიძე საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევით გაირიცხა #53–ე საჯარო სკოლიდან. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვისა და ქალის უფლებათა ცენტრმა დაუყოვნებლივ დაიწყო აღნიშნული განცხადების შესწავლა, ვინაიდან, განმცხადებლის ცნობით, მიხეილ ალექსიძეს 2011 წლის 13 ოქტომბრიდან შეზღუდული აქვს განათლების უფლება.
საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მიერ საქმესთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის, ახსნა–განმარტებებისა და განმცხადებლის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის შესწავლის შედეგად სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ 2011 წლის 13 ოქტომბრიდან დარღვეულია მოსწავლე მიხეილ ალექსიძეს განათლების მიღების უფლება, რომელიც გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციის 35–ე მუხლით, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ბავშვთა უფლებების კონვენციის 28–ე მუხლით.
თბილისის 53–ე საჯარო სკოლის დისციპლინური კომიტეტის სხდომაზე მიხეილ ალექსიძის სკოლიდან გარიცხვის საკითხის განხილვა მოხდა მიხეილ ალექსიძისა და მისი კანონიერი წარმომადგენლის დაუსწრებლად, ხოლო მათი ინფორმირება დისციპლინური კომიტეტის სხდომის ჩატარების შესახებ არ დასტურდება ოფიციალური დოკუმენტაციით. შესაბამისად, სახეზეა გაერთიანებული ერების ბავშვთა უფლებების კონვენციისა და საქართველოს კანონმდებლობით უზრუნველყოფილი უფლების დარღვევა. ბავშვის უფლებაა მისი აზრი მოსმენილ იყოს სასამართლო თუ ადმინისტრაციული წესით ნებისმიერი საქმის განხილვისას, მათ შორის, განათლების პროცესში დისციპლინური წარმოების დროს.
საქმეში არსებული მასალები ადასტურებს, რომ დისციპლინური დევნა არ განხორციელდა ჯეროვანი და სამართლიანი პროცედურების დაცვით; კომიტეტის ყველა წევრმა განაცხადა, რომ სკოლის დირექტორის ახსნა–განმარტების გარდა, სხდომაზე სხვა სახის მტკიცებულება არ წარმოდგენილა, რომელიც დაადასტურებდა მოსწავლის მიერ დისციპლინური გადაცდომის ფაქტს. საქმეში არსებული ახსნა–განმარტებები მოწმობს, რომ ადგილი ჰქონდა სკოლის დირექტორის მხრიდან კომიტეტის წევრებზე ზეწოლის ფაქტს. გადაწყვეტილება მიხეილ ალექსიძის მიმართ დისციპლინური სახდელის გამოყენების თაობაზე არ იყო დასაბუთებული და დისციპლინური კომიტეტის მიერ მოსწავლის მიმართ, სკოლიდან გარიცხვის შესახებ გადაწყვეტილების მიღება შეიძლება ჩაითვალოს არათანაზომიერად.
როგორც საქმის მასალებიდან ირკვევა, დისციპლინური კომიტეტის გადაწყვეტილების საფუძველზე, ბრძანება მე–111 კლასის მოსწავლის მიხეილ ალექსიძის მიმართ დისციპლინური სახდელის გამოყენების შესახებ გამოსცა დირექტორმა. აღნიშნული ბრძანება ეწინააღმდეგება „ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე–19 მუხლის მე–12 პუნქტს, რომლის თანახმადაც მხოლოდ სკოლის დისციპლინური კომიტეტია უფლებამოსილი მიიღოს გადაწყვეტილება მოსწავლის სკოლიდან გარიცხვის თაობაზე.
ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ სკოლის დირექტორის ზემოთ მითითებული ბრძანება ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე–60 მუხლის 1 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად წარმოადგენს არარა ადმინისტრაციულ აქტს, ვინაიდან გამოცემულია არაუფლებამოსილი პირის მიერ.

The Public Defender’s recommendation to the Minister of Education and Science
In accordance with Article 21 of the Georgian Organic Law on the Public Defender of Georgia, the Public Defender of Georgia, George Tugushi, has addressed the Minister of Education and Science of Georgia with a recommendation to study the fact that took place in the Tbilisi Public School No. 53 and to ensure that Mikheil Aleksidze’s violated right to education is restored, as well as to take measures established by the legislation to hold the relevant officials responsible.
On October 19, 2011, the Public Defender received an application of citizen Lali Lekishvili who noted that her son, Mikheil Aleksidze, had been expelled from Public School No. 53 in violation of the Georgian legislation. The Center for Women and Children’s Rights of the Public Defender’s Office immediately started to study the aforementioned application, as, according to the applicant, Mikheil Aleksidze’s right to education had been restricted since October 13, 2011.
Based on the documents relating to the case, the explanatory notes, and the information provided by the applicant which the Public Defender’s representatives have studied, the Public Defender considers that student Mikheil Aleksidze’s right to education, which is guaranteed by Article 35 of the Constitution of Georgia and Article 28 of the UN Convention on the Rights of the Child, has been violated since October 13, 2011.
The issue of expulsion of Mikheil Aleksidze from school was discussed at a meeting of the disciplinary committee of the Tbilisi Public School No. 53 in the absence of Mikheil ALeksidze and his legal representative, and official documents fail to confirm that they had been notified that the disciplinary committee was going to hold a meeting. Accordingly, we are dealing with a violation of a right guaranteed by the UN Convention on the Rights of the Child and the Georgian legislation. It is a child’s right to be heard in any judicial and administrative proceedings affecting him or her, including in disciplinary proceedings in the education process.
The materials of the case confirm that the disciplinary prosecution was not carried out in compliance with the due and just procedures; all the members of the committee declared that no evidence which would have confirmed that the student had committed a disciplinary violation were presented at the meeting except the director’s explanatory note. The explanatory notes in the case-file confirm that the director put pressure on the committee members. The decision on applying an administrative punishment against Mikheil Aleksidze was not substantiated, and the decision of the disciplinary committee on the expulsion of the student from the school can be considered disproportionate.
As the materials of the case make it clear, the order on the application of the disciplinary punishment against the 11th grade student, Mikheil Aleksidze, which was based on the decision of the committee, was issued by the director. The aforementioned order contradicts Paragraph 12 of Article 19 of the Georgian Law on General Education according to which only the disciplinary committee of a school is authorized to make a decision on a student’s expulsion from school.
It should also be noted that, according to Paragraph B of Part One of Article 60 of the General Administrative Code, the aforementioned order of the school director is a void administrative act, because it was issued by an unauthorized person.