სახალხო დამცველის რეკომენდაცია მთავარ პროკურორს
,,საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის შესაბამისად, სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს დაიწყოს გამოძიება მსჯავრდებულ ნუგზარ თაბაგარის სავარაუდო ცემის ფაქტთან დაკავშირებით და უმოკლეს ვადებში უზრუნველყოს სასამართლო–სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარება მსჯავრდებულ ნ.თაბაგარის სხეულზე არსებული დაზიანებების წარმოშობისა და ხანდაზმულობის დასადგენად.
2012 წლის 12 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველის პრევენციის და მონიტორინგის დეპარტამენტის თანამშრომლები შეხვდნენ და გაესაუბრნენ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის #15 დაწესებულებაში განთავსებულ მსჯავრდებულს ნუგზარ თაბაგარს. მსჯავრდებულის განმარტებით, 2012 წლის 11 მარტს, საღამოს საათებში, როდესაც იგი იმყოფებოდა აბანოს გასახდელ ოთახში, ადმინისტრაციის თანამშრომლებმა დიმა ჩხეიძემ და ლევან ლეჟავამ მას მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა.
მსჯავრდებულ ნუგზარ თაბაგარს გარეგნული დათვალიერებისას მთელ სხეულზე და ოთხივე კიდურზე აღენიშნებოდა მრავლობითი დაზიანებები.
მსჯავრდებულმა სახალხო დამცველის რწმუნებულებთან საუბრისას განაცხადა, რომ ცემის ფაქტის შემდეგ, არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად, დაწესებულების თანამშრომლებმა არ მისცეს საშუალება დაკავშირებოდა ადვოკატს და დაერეკა სახალხო დამცველის აპარატში.
აღსანიშნავია, რომ მსჯავრდებული ნ. თაბაგარი ბოლო წლების განმავლობაში არაერთხელ მიუთითებდა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის, მათ შორის, #15 დაწესებულების თანამშრომლების მხრიდან მის მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის თაობაზე. ცნობილია რომ ზემოაღნიშნულ ფაქტებზე მიმდინარეობს გამოძიება და ამ ეტაპზე არ დამდგარა კონკრეტული პირების სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა.
წარსულში, სახალხო დამცველის წარმომადგენლებთან შეხვედრისას, ნ.თაბაგარმა, არაერთხელ განაცხადა, რომ #15 დაწესებულების პირობებში თავს ვერ გრძნობს უსაფრთხოდ და ითხოვდა სხვა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გადაყვანას. აღნიშნულთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის აპარატმა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს არაერთხელ გაუგზავნა წერილობითი მიმართვა, თუმცა არცერთ მათგანს რეაგირება არ მოჰყოლია.

The Public Defender’s recommendation to the Chief Prosecutor
In accordance with Article 21 of the Georgian Law on the Public Defender of Georgia, the Public Defender has addressed the Chief Prosecutor of Georgia with a recommendation to launch an investigation into alleged beating of convict Nugzar Tabagari and to ensure conducting a medical-forensic examination of convict N. Tabagari within the shortest terms in order to determine the origin and age of the injuries on his body.
On March 12, 2012, employees of the Department of Prevention and Monitoring of the Public Defender’s Office met and talked with convict Nugzar Tabagari who is placed in Establishment No. 15 of the Department of Prisons. According to the convict, on March 11, 2012, in the evening hours, when he was in the locker room of the bathroom, employees of the administration, Dima Chkheidze and Levan Lezhava, assaulted him physically.
On visual inspection, convict Nugzar Tabagari bore multiple injuries on the entire body and all the four limbs.
In conversation with the Public Defender’s representatives, the convict declared that after the fact of beating, in spite of several demands, employees of the establishment did not allow him to contact his lawyer and call the Public Defender’s Office.
It should be noted that, during the past years, convict N. Tagabari has indicated on several occasions that employees of Establishment No. 15 of the Department of Prisons ill-treated him. It is known that investigation into the aforementioned facts is under way and, at this stage, no concrete persons have been held criminally accountable.
In the past, during meetings with the Public Defender’s representatives, N. Tabagari declared on several occasions that he did not feel safe in Establishment No. 15 and asked to be transferred to another penal establishment. In connection with the aforementioned, the Public Defender’s Office has addressed the Head of the Department of Prisons in writing on several occasions, though none of letters have been followed by a response.