საქართველოს სახალხო დამცველის სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება ე.წ. „კაბელების“ საქმეზე
საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია ე.წ. „კაბელების“ საქმეზე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ იმსჯელოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ნორმის – გაფლანგვის კონსტიტუციურობაზე, კერძოდ, რამდენად აკმაყოფილებს იგი კანონისმიერების პრინციპს.2016 წლის 31 აგვისტოს, აღნიშნულ საქმეზე საქართველოს სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს.
საქართველოს სახალხო დამცველის მოსაზრებით საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული დანაშაული – გაფლანგვა ფართო ინტერპრეტაციის შესაძლებლობას იძლევა. ნორმა ნათლად არ ადგენს, არის თუ არა ანგარების მოტივი აუცილებელი გაფლანგვის ჩასადენად.
გაფლანგვისთვის, როგორც საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული ერთ–ერთი დანაშაულისთვის, აუცილებელია ნათლად განისაზღვროს, მნიშვნელოვანია თუ არა ანგარების მოტივი გაფლანგვის ჩასადენად. მოცემულ შემთხვევაში, როცა დაუდგენელია აღნიშნული მოტივით მოქმედება, პრობლემურია ქმედების გაფლანგვად კვალიფიკაცია.
ამ კონკრეტულ საქმეში თბილისის საქალაქო სასამართლომ აღნიშნა, რომ მოტივი გავლენას არ ახდენს ქმედების გაფლანგვად დაკვალიფიცირებაზე.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ ნებისმიერი საკანონმდებლო აქტი ან/და კანონის შესაბამისი მუხლი, რომელიც იწვევს პირის სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას უნდა იყოს განჭვრეტადი და უნდა იძლეოდეს მოსალოდნელი პასუხისმგებლობის წინასწარ შეცნობის შესაძლებლობას. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლი კი ვერ აკმაყოფილებს განჭვრეტადობის სტანდარტს, კერძოდ ბუნდოვანია, ანგარების მოტივი არის თუ არა აუცილებელი გაფლანგვის ჩადენისთვის.
ასევე, ქმედების გაფლანგვად დაკვალიფიცირებისთვის აუცილებელია მკაფიოდ განისაზღვროს ნივთის ან ქონებრივი უფლების „გამგებლობის“ საკითხი. ამ კონკრეტული მოსარჩელეების ბრალდების სისხლის სამართლის საქმეში თანხა ჩაითვალა მსჯავრდებულების „გამგებლობაში“ არსებულად, მიუხედავად იმისა, რომ ნათლად არ დადგინდა ჰქონდათ თუ არა მათ გაფლანგულად შერაცხული თანხის განკარგვის ან გამგებლობის უფლებამოსილება.
გაფლანგვის, როგორც დანაშულის ნორმატიული ბუნდოვანება გამყარებულია ასევე საქართველოს საერთო სასამართლოების მიერ განვითარებული წინააღმდეგობრივი და არაერთგვაროვანი პრაქტიკითაც, რომელიც კიდევ ერთხელ ადასტურებს საჭიროებას, რომ საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინოს გაფლანგვის – საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182–ე მუხლით გათვალისწინებული ნორმის კონსტიტუციურობა, კერძოდ აკმაყოფილებს თუ არა იგი კანონისმიერების პრინციპს.

Public Defender's Amicus Curiae Brief in the “Cables” Case
The Public Defender considers that in the so-called cables case it is important the Constitutional Court to consider the constitutionality of embezzlement – a norm envisaged by the Criminal Code of Georgia; in particular, how it meets the requirements of the law. On August 31, 2016, the Public Defender filed amicus curiae brief with the Constitutional Court with regard to the mentioned issue.
The Public Defender considers that embezzlement – a crime envisaged by the Criminal Code of Georgia – can be widely interpreted. The norm does not clearly establish whether or not the motive of covetousness is necessary to commit embezzlement.
It is necessary to clearly define whether the motive of covetousness is important for committing embezzlement - a crime against property. In this case it is problematic to describe the action as embezzlement as similar motive is not established.
Tbilisi City Court noted with regard to the mentioned case that the motive does not have impact on categorization of the action as embezzlement.
The Public Defender considers that any legislative act and/or relevant article of the law, which leads to a person’s criminal liability, should be foreseeable and should provide the possibility of presuming the expected liability in advance. However, article 182 of the Criminal Code of Georgia cannot meet the standard of foreseeability, namely, it is vague whether the motive of covetousness is necessary for committing embezzlement.
At the same time, it is necessary to clearly define the issue of “management” of property right for categorization of an action as embezzlement. In this particular criminal case of the plaintiffs, the money has been considered as “managed” by the defendants even though it had not been clearly established whether they had the authority to use or manage the money considered as embezzled.
The vagueness of the crime of embezzlement is further strengthened by the contradictory and inconsistent practice of common courts of Georgia, which once again confirms the need the Constitutional Court to establish constitutionality of embezzlement – a norm envisaged by article 182 of the Criminal Code of Georgia, namely, whether it meets the requirements of the law or not.