საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
3 დეკემბერი შშმ პირთა საერთაშორისო დღეა, რომლის აღნიშვნაც საზოგადოების განვითარების ყველა სფეროში შშმ პირთა უფლებების დაცვის წახალისებას და მათ შესახებ ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება. მიმდინარე წელს ამ დღის თემაა - ვაშენოთ უკეთ: ინკლუზიური, მისაწვდომი და მდგრადი კოვიდ 19-ისშემდგომი მსოფლიო“.
საქართველოში ვირუსის პრევენციის მიზნით დაწესებულმა სხვადასხვა შეზღუდვებმა, კარანტინისა და იზოლაციის რეჟიმმა ნეგატიური გავლენა მოახდინა შშმ პირებზე და მათ ოჯახებზე. ერთ-ერთ პრობლემად გამოიკვეთა ახალი კორონავირუსის შესახებ, მათთვის მისაწვდომი ფორმებითა და საშუალებებით ინფორმირება; შეჩერებულია შშმ პირებისთვის აუცილებელი სერვისების მიწოდება; ხარვეზებით მიმდინარეობს ინკლუზიური საგანმანათლებლო პროცესი სწავლების ყველა საფეხურზე; გამოწვევას წარმოადგენს როგორც მისაწვდომი ფორმატებით დისტანციური სწავლება, ასევე საკომუნიკაციო საშუალებებსა და ინტერნეტზე მისაწვდომობა.
სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებებსა და ფსიქიატრიულ სტაციონარულ კლინიკებში ჯეროვნად არ არის დაცული ინფექციის გავრცელებისა და კონტროლის წესები, ეფექტურად არ სრულდება კოვიდ 19-ის პირობებში ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემის მქონე პირთა მკურნალობის პროტოკოლები.
მიუხედავად სახალხო დამცველის არაერთი მოწოდებისა, საქართველოს მთავრობის მორიგ ანტიკრიზისულ ეკონომიკურ გეგმაში კვლავ არ არის სათანადოდ გათვალისწინებული შშმ პირთა საჭიროებები; ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების მიერ გატარებული ღონისძიებები კი არ არის ქმედითი და არ პასუხობს შშმ პირთა ინდივიდუალურ მოთხოვნილებებს.
კორონა ვირუსის გამო არსებული გამოწვევების გარდა, ქვეყანაში კვლავ არ არის შექმნილი შშმ პირთა უფლებების შესახებ კონვენციის იმპლემენტაციის ეროვნული მექანიზმი. ასევე არ მომხდარა კონვენციის ფაკულტატური ოქმის რატიფიცირება.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ არსებული პრობლემების დროული მოგვარება მნიშვნელოვანია შშმ პირთა უფლებების სათანადოდ დაცვისთვის და მათი ღირსეული ცხოვრების პირობების უზრუნველყოფისთვის. ამასთან, სახალხო დამცველი მოუწოდებს სახელმწიფოს, დაიწყოს მუშაობა კოვიდ 19 შემდგომ პერიოდში ქვეყანაში მდგრადი და ინკლუზიური საზოგადოების შექმნისთვის საჭირო ღონისძიებების დაგეგმვაზე. ამ პროცესში აქტიურად დაუჭიროს მხარი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა, მათი ოჯახებისა და კანონიერი წარმომადგენლების, შშმ პირთა ორგანიზაციების ჩართულობას და თანაბარ მონაწილეობას.

December 3 is the International Day of Persons with Disabilities, the celebration of which serves to promote the protection of the rights of persons with disabilities in all aspects of society and development and to raise awareness about them. The theme this year is "BuildingBackBetter: toward adisability-inclusive, accessible and sustainable post COVID-19world".
Various restrictions, quarantine and isolation measures introduced for the prevention of the virus in Georgia have had a negative impact on persons with disabilities and their families. Provision of information about the novel coronavirus through the forms and means accessible to them has been identified as one of the problems; the provision of essential services to persons with disabilities is suspended; inclusive educational process is faulty at all levels of education; distance learning in accessible formats as well as access to communication tools and the Internet is a challenge.
The rules for controlling the spread of the infection are not properly observed in state care facilities and inpatient psychiatric clinics, and the protocols of treatment of people with mental health problems are not effectively enforced in the context of COVID-19.
Despite numerous calls of the Public Defender, the new anti-crisis economic plan of the Government of Georgia again does not adequately address the needs of persons with disabilities, while the measures taken by the local municipalities are not effective and cannot meet the individual needs of people with disabilities.
In addition to the challenges posed by coronavirus, it is problematic that the country still has no national mechanism for implementing the Convention on the Rights of Persons with Disabilities. The Optional Protocol to the Convention has not been ratified either.
The Public Defender of Georgia considers that finding a timely solution to the existing problems is important for the proper protection of the rights of persons with disabilities and creation of decent living conditions for them. At the same time, the Public Defender calls on the State to start planning the measures needed to create a sustainable and inclusive society in the post-COVID-19 period and to actively support the involvement and equal participation of persons with disabilities, their families and legal representatives, as well as organizations of persons with disabilities, in this process.