Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşlarının cəlb edilməsi ilə tərəflər arasında barışıq aktı imzalanıb
17 aprel 2024-cü ildə Xalq Müdafiəçisi tərəflər arasında iddia edilən ayrı-seçkilik faktı ilə bağlı ilk dəfə barışıq aktı imzalayıb.
Vurğulamaq lazımdır ki, 2014-cü ildən Gürcüstanın “Bütün formada ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması haqqında” qanunu qüvvəyə mindikdən sonra Xalq Müdafiəçisi ilk dəfə həmin qanunun 8-ci maddəsinin 3-cü bəndində nəzərdə tutulmuş tərəflər arasında barışıqdan istifadə edib.
İş iddia edilən ayrı-seçkilik motivi ilə idman komplekslərindən birində müştəriyə xidmət göstərməkdən imtina ilə bağlı idi.
3 aprel 2024-cü il tarixində Xalq Müdafiəçisinin Aparatının iştirakı ilə şifahi məhkəmə iclası keçirildi, burada tərəflər arasında razılıq əldə edildi, buna əsasən cavabdeh su kompleksinin xidmətlərinə çıxışı bərpa etməyi öhdəsinə götürdü.
Xalq müdafiəçisi sevinir ki, tərəflər qarşılıqlı hörmət, sayğı nümayiş etdirdilər və kompromis qərara gələ bildilər.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi nizamlanma aktı ilə müəyyən edilmiş öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə nəzarət edəcək və gələcək fəaliyyətlərində iddia edilən ayrı-seçkilik hallarında tərəflər arasında nizamlanma imkanlarından daha geniş istifadə etməyə çalışacaq.

On April 17, 2024, the Public Defender signed a settlement act between the parties relating to alleged discrimination for the first time.
It should be emphasized that since 2014, after the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination came into force, the Public Defender used the settlement mechanism provided for in Article 8, paragraph 3 of the law for the first time.
The case concerned the refusal to provide a service to a customer in one of the sports complexes for an alleged discriminatory motive.
On April 3, 2024, with the involvement of the Public Defender’s Office, an oral hearing session was held, where an agreement was reached between the parties, according to which the respondent undertook to restore the customer’s access to the water complex services.
The Public Defender is glad that the parties showed mutual respect and reached a compromise decision.
The Public Defender of Georgia will monitor the fulfillment of obligations under the settlement act and will try to use the settlement mechanism more widely in cases of alleged discrimination in future activities.