DİN Müvəqqəti Yerləşdirmə Mərkəzinin Monitorinq Hesabatı
21 iyul 2023-cü il tarixində Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin xüsusi profilaktik qrupu Daxili İşlər Nazirliyinin Miqrasiya Departamentinin müvəqqəti məskunlaşma mərkəzinə profilaktik səfər etmişdir. Məlumatı dəqiqləşdirmək üçün sentyabrın 18-də və dekabrın 7-də əlavə səfərlər edilib.
Hazırlanmış hesabat baxılması və rəy verilməsi üçün Daxili İşlər Nazirliyinin Miqrasiya İdarəsinə göndərilib. Qeyd edək ki, profilaktik başçəkmələrdən sonra müvəqqəti yerləşdirmə mərkəzində müəyyən dəyişikliklər edilib ki, bu da bu hesabatda öz əksini tapıb.
Xalq Müdafiəçisi həm məlumat mübadiləsi, həm də bir sıra tövsiyələrin icrasına hazır olmaq baxımından Daxili İşlər Nazirliyinin Miqrasiya İdarəsi ilə davamlı konstruktiv və keyfiyyətli əməkdaşlığı alqışlayır. Bununla belə, müsbət dəyişikliklərə baxmayaraq, hələ də vaxtında həllini tələb edən əhəmiyyətli problemlər var. Belə ki, məsələn, mərkəzdə müvəqqəti yerləşdirmənin alternativ tədbirlərindən praktikada istifadə olunmur və dövlət siyasəti mərkəzdə yerləşdirmə müddətinin minimuma endirilməsinə yönəlməyib.
Tərcüməçinin xidməti yerləşdirilmiş şəxslər üçün heç də həmişə təmin olunmur ki, bu da heyətlə ünsiyyəti, habelə tibbi xidmət almağı çətinləşdirir.
Mütəşəkkil zehni fəaliyyətlərin olmadığı halda, xarici dünya ilə əlaqə vasitələrinə çıxış üçün az vaxt ayrılır. Azyaşlılar üçün də mütəşəkkil fəaliyyət təklif edilmir.
Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, uşaqların müvəqqəti yerləşdirmə mərkəzlərinə yerləşdirilməsi praktikasının tamamilə aradan qaldırılmasından əvvəl onlar üçün azadlığın məhdudlaşdırılması yerinə xas olan depressiv atmosferin olmadığı uyğunlaşdırılmış mühitin yaradılması vacibdir və oyuncaqlar, kitablar və digər fəaliyyətlər təklif olunur.

On July 21, 2023, the Special Prevention Group of the Public Defender of Georgia made a preventive visit to the temporary placement center of the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs. In order to further clarify information, additional visits were made on September 18 and December 7.
The report was sent to the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs for presentation of opinions. It should be noted that after the preventive visits, some changes were made in the temporary placement center, which are also reflected in this report.
The Public Defender welcomes the continued constructive and high-quality cooperation with the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs, both in terms of information sharing and readiness to implement recommendations. However, despite the positive changes, there are still significant challenges that need to be resolved in a timely manner. For example, alternative measures of temporary placement in the center are not used in practice, and the state policy is not aimed at minimizing the duration of placement in the center.
The services of an interpreter are not always provided for the persons placed in the center, which makes it difficult to communicate with the staff, as well as to receive medical services.
In the absence of organized intellectual activities, little time is allocated for accessing the means of contact with the outside world. Organized activities are not offered for minors either.
The Public Defender believes that before the complete elimination of the practice of placing children in temporary placement centers, it is important to create an adapted environment for them, where there would be no depressing atmosphere typical of a place of restriction of freedom and where toys, books and other activities would be offered.