“Fərdi məlumatların mühafizəsi haqqında” yeni qanunla bağlı Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları üçün treninq
14, 20 və 21 aprel 2024-cü il tarixlərində “Fərdi məlumatların mühafizəsi haqqında” yeni qanunla bağlı Xalq Müdafiəçi Aparatının əməkdaşları üçün təlim keçirilib. Təlimə dəvət olunmuş ekspert Ketevan Kratsaşvili rəhbərlik etmişdir.
Təlimdə ekspert iştirakçıları fərdi məlumatların mühafizəsi haqqında yeni qanun, məlumatların emalının əsas prinsipləri və prosedurları ilə tanış edib.
Təlimin mühüm hissəsi praktiki nümunələrin və işlərin müzakirəsinə həsr olunub. Təlim müzakirə və sual-cavab rejimində keçdi.

Training for Employees of Public Defender’s Office on New Law on Personal Data Protection
On April 14, 20 and 21, 2024, a training was held for the employees of the Public Defender's Office on the new Law on Personal Data Protection. The training was led by invited expert Ketevan Kratsashvili.
At the training, the expert introduced the participants to the new Law on Personal Data Protection, the basic principles and procedures of data processing.
An important part of the training was devoted to the discussion of practical examples and cases. The training took place in the discussion and Q&A mode.
The event was held within the frameowrk of the USAID-PDO partnership programme of the grant agreement between the Public Defender’s Office and the United States Agency for International Development (USAID).