İnsan hüquqları üzrə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün görüşlər
10-11 may 2023-cü il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının İnsan Hüquqları üzrə Maarifləndirmə Departamentinin əməkdaşları Qvantsa Davitaşvili və Giorgi Kvirikaşvili Ofisin Şərqi Gürcüstan şöbəsinin əməkdaşı Andranik Bağdasarian ilə birlikdə Axalsixedəki Samtsxe-Cavaxeti Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, akademik heyəti, akademik heyəti və digər hüquq proqramlarının tələbələri və yerli dövlət məktəb şagirdləri ilə görüş keçiriblər.
Universitet rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti ilə aparılan cari müzakirələr zamanı ofisin əməkdaşları bakalavriat hüquq proqramlarında insan hüquqları hüququnun tədrisi ilə bağlı İctimai Müdafiəçi tərəfindən verilən tövsiyələrin həyata keçirilməsi yollarını müəyyən ediblər. Söhbətdə insan hüquqlarının tədrisinin metodik məsələlərinə toxunulub, tədris proqramlarının insan hüquqlarına uyğun gələn ədəbiyyatla yenilənməsinin vacibliyi və bu prosesdə Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə əməkdaşlığın zəruriliyindən danışılıb.
Dövlət idarəçiliyi, hüquq və pedaqoji fakültələrin tələbələri ali təhsil müəssisələrində istifadə olunan tədris materialları ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin verdiyi tövsiyələrlə tanış olublar.
Axaltsixenin birinci dövlət məktəbinin şagirdləri ilə insan hüquqlarının tədrisinin çətinlikləri mövzusunda müzakirə aparılıb.
Vətəndaş təhsili müəllimləri ilə keçirilən görüşdə məktəblərdə insan hüquqlarının tədrisinin keyfiyyəti və praktiki çətinliklər təhlil edilib. Müəllimlər qeyd olunan problemlər və onların həlli yolları barədə ətraflı danışmış, Xalq Müdafiəçisinin prosesə cəlb olunmasının vacibliyini vurğulamışlar.
Mayın 23-25-də İnsan Hüquqları üzrə Maarifləndirmə Departamentinin rəhbəri Qvantsa Davitaşvili Batumi Şota Rustaveli Dövlət Universitetinin Hüquq və Sosial Elmlər fakültəsinin dekanı, professorları və dəvət olunmuş müəllimləri ilə işgüzar görüşlər keçirmişdir. İclasda Xalq Müdafiəçisinin akademik dairənin nümayəndələri ilə əməkdaşlığının perspektivləri, eləcə də Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin həyata keçirilməsinin səmərəli mexanizmləri müzakirə olunub.
Qvantsa Davitaşvili regionun müxtəlif dövlət məktəblərinin mülki təhsil müəllimləri ilə də görüşüb, burada ümumi təhsil səviyyəsində Xalq Müdafiəçisinin cəlb edilməsi, o cümlədən məktəb dərsliklərinin qiymətləndirilməsi prosesi müzakirə olunub. Həmçinin Xalq Müdafiəçisi tərəfindən verilən tövsiyələr və gələcəkdə müəllimlərlə əməkdaşlıq üçün yeni platformaların yaradılması müzakirə olunub.
Universitetin müxtəlif fakültə və kurslarının tələbələri və məktəblilərlə görüşlər keçirilib, İnsan Hüquqları üzrə Maarifləndirmə şöbəsinin müdiri əsas fəaliyyət istiqamətləri və insan hüquqlarının maarifləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.

Meetings for Improving Quality of Human Rights Education
On May 10-11, 2023, Gvantsa Davitashvili and Giorgi Kvirikashvili, representatives of the Department of Human Rights Education of the Public Defender’s Office, together with Andranik Baghdasarian, an employee of the East Georgia Division of the Office, held meetings in Akhaltsikhe with the administration, academic staff and students of law and other programs of Samtskhe-Javakheti State University, as well as students of local public schools.
During discussion with the university's administration and academic staff, representatives of the Office outlined the ways of implementation of the recommendations issued by the Public Defender relating to the education of human rights law within the framework of undergraduate law programmes. The conversation touched upon the methodological issues of human rights education, the importance of updating the syllabi with literature compatible with human rights, and the need to cooperate with the Public Defender’s Office in this process.
Students of the public governance, law and pedagogical faculties received information about the recommendations issued by the Public Defender regarding the education materials used in higher educational institutions.
A discussion was also held with students of Akhaltsikhe public school No. 1 on challenges relating to human rights education.
During the meeting with citizenship education teachers, the quality of human rights education in schools and practical challenges were analyzed. The teachers spoke in detail about the problems identified and the ways to solve them, emphasizing the importance of the Public Defender's involvement in the process.
On May 23-25, the Head of the Department of Human Rights Education, Gvantsa Davitashvili, held working meetings with the dean, professors and visiting lecturers of the faculty of law and social sciences of Batumi Shota Rustaveli State University. The topics of discussion included the perspectives of the Public Defender's cooperation with representatives of the academic circle and effective mechanisms for the implementation of the Public Defender's recommendations.
Gvantsa Davitashvili also met with citizenship education teachers of various public schools of the region and discussed the involvement of the Public Defender at the level of general education, including in the process of approving school textbooks. They also discussed the recommendations issued by the Public Defender and the creation of new platforms for cooperation with teachers in the future.
Meetings were also held with students of various faculties of the university and schools, where the Head of the Department of Human Rights Education spoke about the main directions of the Department’a activity and the importance of human rights education.