Uşaq hüquqlarının və uşaq dostu məlumat materiallarının təqdimatı
“Uşaqların səsi hər yerdə eşidilməlidir, çünki onlar öz ehtiyaclarını ən yaxşı bilirlər. Lakin təəssüf ki, onlar çox vaxt öz hüquqlarını və bu hüquqların müdafiəsi mexanizmlərini bilmirlər; Uşaqların məlumatlandırılması mümkün hüquq pozuntularının qarşısının alınmasında, vaxtında aşkar edilməsində və müvafiq reaksiya verilməsində böyük rol oynasa da, uşaq hüquqları ilə bağlı uşaqlara uyğun məlumat materiallarının təqdim olunduğu tədbirdə Xalq Müdafiəçisi bildirib.
Tədbirdə Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondu ilə əməkdaşlıq, Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi və uşaqların iştirakı ilə “Uşaq dostu ədalətin dəstəklənməsi - tədqiqat, monitorinq və məlumatların uşaqlar üçün uyğunlaşdırılması".
BMT-nin Uşaq Fondunun nümayəndəsi Cesper Moller çıxışında qeyd edib ki, bütün uşaqlar öz hüquq və azadlıqlarını bilməli, bu hüquqların pozulması halında onlarla kim və necə əlaqə saxlamalı olduqlarını bilməlidirlər. Düşünürəm ki, hazırlanan məlumat materialları gənclərin hüquq və azadlıqlarını qorumaq üçün bu məlumatlardan praktiki olaraq istifadə etmələrinə kömək edəcək.
Uşaq hüquqlarına dair uşaqlara uyğun məlumat materialları uşaqları onların hüquqları, onların hüquqlarının müdafiəsi mexanizmləri ilə tanış etmək, uşaq hüquqları ilə bağlı məlumatları geniş şəkildə yaymaq məqsədi daşıyır.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı cəmiyyətdə uşaq hüquqları ilə bağlı maarifləndirmə işinə xüsusi önəm verir. Bu məqsədlə Aparatın əməkdaşları ölkənin hər yerində uşaqlarla görüşür, onlarla məlumat xarakterli görüşlər keçirirlər.
Görüşün sonunda aparılan müzakirədə uşaqlar uşaq hüquqları və hüquqların müdafiəsi mexanizmləri ilə bağlı məlumatların yayılması ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.

Presentation of Child-Friendly Information Materials on Children's Rights
"Children's voices should be heard everywhere, as they know their needs best. However, unfortunately, they often are not aware of their rights or the mechanisms for protecting their rights, whereas informing children plays a big role in preventing, timely detecting and appropriatly responding to the rights violations", the Public Defender of Georgia said at the event, where child-friendly informational materials on children's rights were presented.
At the event, the Public Defender’s Office, in cooperation with the United Nations Children's Fund, with the financial support of the European Union and the participation of children, summarized the project - "Supporting Child-Friendly Justice - Through Research, Monitoring and Adaptation of Information for Children".
In his speech, the Representative of the United Nations Children's Fund, Jesper Moller, noted that all children should be informed of their rights and freedoms, and should know how and who to contact in case of violation of their rights. “I think the prepared information materials will help young people to use this information in practice to protect their rights and freedoms”.
Child-friendly information materials on children's rights aim to inform children of their rights and the mechanisms for protecting these rights, and to widely disseminate information on children's rights.
The Public Defender’s Office attaches special importance to raising public awareness of children's rights and actively works in this direction. In addition, for this purpose, employees of the Office meet children all over the country and hold informational meetings with them.
In the discussion held at the end of the meeting, the children expressed their opinions regarding the spread of information about children’s rights and protection mechanisms.