Xalq Müdafiəçisi zorakılıq qurbanı olan uşaqlar üçün psixoloji və sosial xidmət mərkəzinə baş çəkib
19 dekabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani zorakılıq qurbanı olan uşaqlar üçün psixoloji-sosial xidmət mərkəzinə baş çəkib və onun fəaliyyəti ilə tanış olub.
Xalq Müdafiəçisi müəssisənin fiziki mühitinə, istintaq və prosessual fəaliyyətlərin aparılması üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara, o cümlədən uşaqların dindirilməsi, məhkəmə-tibbi ekspertizası və zorakılığa məruz qalmış uşaqların reabilitasiyası üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara baxış keçirib. O, həmçinin İnsan Alveri Qurbanlarına Dövlət Qayğı və Yardım Agentliyinin direktoru və Tbilisi İnsan Alveri (Alveri) və Zorakılıq Qurbanları Müəssisəsinin rəhbəri ilə görüşüb və söhbət edib.
Xalq Müdafiəçisi Psixoloji və Sosial Xidmətlər Mərkəzinin gördüyü işlərə - cinsi zorakılığa məruz qalmış uşaqlar və onların ailələri üçün reabilitasiya xidmətləri və proqramların həyata keçirilməsinə xüsusi önəm verir. Ona görə də mərkəzin davamlı olaraq gücləndirilməsi, coğrafi əlçatanlığın təmin edilməsi və Qərbi Gürcüstanda illərlə planlaşdırılan əlavə mərkəzin işə salınması zəruridir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi uşaqlara qarşı cinsi zorakılıq cinayətlərinin qarşısının alınmasının, vaxtında aşkar edilməsinin və onlara effektiv cavab verilməsinin, bu məsələlərə vaxtında, əlaqələndirilmiş qurumlararası reaksiyanın, uşaqlara dost yanaşma ilə fəaliyyətin və bu cinayətlərdən ikinci dərəcəli qurbanlıqdan qorunmağa yönəlmiş tədbirlərin vacibliyini bir daha vurğulayır. Cəmiyyətin, xüsusən də uşaqların zorakılığın formaları, onların əlamətləri və müdafiə mexanizmləri haqqında məlumatlandırılması da vacibdir.
Xalq Müdafiəçisi Tbilisidə zorakılıq qurbanları üçün sığınacaq və böhran mərkəzinə də baş çəkib. Müəssisələri gəzib, sığınacaq və böhran mərkəzinin xidmətləri, qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığı qurbanlarına xidmət almaq imkanları ilə tanış olub.
Xalq Müdafiəçisi ölkədə uşaqların və qadınların zorakılığın bütün formalarından, o cümlədən cinsi zorakılıqdan müdafiəsi sahəsində mövcud vəziyyətin monitorinqini davam etdirir, dövlət qurumlarının bununla bağlı atdığı addımları qiymətləndirir və mövcud çağırışlar əsasında müvafiq tövsiyələr verir.

Public Defender Visits Psychological-Social Service Center for Child Victims of Violence
On December 19, 2023, Public Defender Levan Ioseliani visited the psychological-social service center for child victims of violence and received information about its activities.
The Public Defender inspected the physical environment of the institution, the spaces intended for investigative and procedural activities, including the rooms intended for interviewing children, forensic medical examination and rehabilitation of abused children. He also met and spoke with the Director of the AgencyforState Care and Assistancefor VictimsofHuman Trafficking and the Head of the Tbilisi institution for victims of human trafficking and violence.
The Public Defender attaches special importance to the work performed by the psychological-social service center - to implement rehabilitation services and programmes for child victims of sexual violence and their families. Therefore, it is necessary to continuously strengthen the center, ensure geographical accessibility and launch an additional center in Western Georgia, which has been planned for years.
The Public Defender of Georgia once again emphasizes the importance of prevention, timely detection and effective response to crimes of sexual violence against children, timely, coordinated inter-agency response to these issues, child-friendly action and measures focused on protection from secondary victimization. It is also essential to inform the society, especially children, about the forms of violence, its signs and protective mechanisms.
The Public Defender also visited the Tbilisi shelter and crisis center for victims of violence. He viewed the institutions, received information about the services of the shelter and the crisis center, the possibilities of receiving services for the victims of violence against women and domestic violence.
The Public Defender continues to monitor the situation of the protection of children and women from all forms of violence in the country, including from sexual abuse, evaluates the steps taken by state agencies in this regard and issues relevant recommendations based on the challenges detected.