Küçədə yaşayan və işləyən uşaqlarla bağlı iş görüşü
25 yanvar 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı küçədə yaşayan və işləyən uşaqların hüquqi problemləri ilə bağlı dövlət qurumlarının və xidmət göstərən təşkilatların nümayəndələri ilə iş görüşü keçirmişdir.
İş görüşü müzakirə formatında keçirilib və Gürcüstan Parlamentinin İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi və Mülki İnteqrasiya Komitəsinin sədri, Uşaq Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Parlament Daimi Şurasının sədri, hökumət administrasiyasının nümayəndələri, müxtəlif nazirliklər, dövlət qurumları və xidmət göstərən təşkilatlar iştirak ediblər.
İclasda çıxış edən Xalq Müdafiəçisi vəzifəsini icra edən Tamar Qvaramadze küçədə yaşayan və işləyən uşaqlara və onların ailələrinə dəstək xidmətlərinin azlığından, onların zorakılıqdan, istismardan, ayrı-seçkilikdən, insan alverindən və digər iddia edilən cinayət əməllərindən müdafiəsində boşluqlardan danışıb.
Bundan əlavə, Tamar Qvaramadze son dövrdə vurğulanan müsbət cəhətləri müsbət qeyd etdi, məsələn: küçədə yaşayan və işləyən uşaqların müdafiəsi üzrə 2023-2026-cı illər üçün strategiyanın hazırlanması; Batumidə onlar üçün gündüz mərkəzinin açılması; Dövlət Qayğı Agentliyində 24 saatlıq fövqəladə hallara reaksiya mexanizminin tətbiqi və bu görüşün küçədə yaşayan və işləyən uşaqların hüquqlarının səmərəli şəkildə qorunmasında, problemlərin aradan qaldırılmasında müvafiq xidmətlərə kömək edəcəyinə ümidvar olduğu bildirilib.
İclas iştirakçıları küçədə yaşayan və işləyən uşaqların hüquqi statusundan da danışıb, bu mərhələyə qədər həyata keçirilən tədbirlər, praktikada mövcud problemlər, o cümlədən xidmətlərin göstərilməsində müəyyən edilmiş həllini tapmamış problemlər barədə məlumat veriblər. Eyni zamanda, uşaqların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, uşaq yönümlü və sistemli yanaşma, koordinasiyanın gücləndirilməsi və mümkün əlavə xidmətlərin tətbiqi zərurətinə diqqət yetirilib.
İş görüşü “Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) arasında Qrant Sazişinin USAID-PDO Tərəfdaşlıq Proqramı”nın dəstəyi ilə həyata keçirilib.

Working Meeting on Children Living and Working on Streets
On January 25, 2023, the Public Defender’s Office of Georgia held a working meeting with representatives of state agencies and service providers on the rights of children living and working on the street.
The working meeting was held in a discussion format. The Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, the Chairman of the Permanent Parliamentary Council for the Rights of the Child, representatives of the Governmental Administration, various ministries, state agencies and service providers took part in the meeting.
Acting Public Defender Tamar Gvaramadze spoke about the scarcity of support services for children living and working on the street and their families, as well as gaps in terms of protection of children against violence, exploitation, discrimination, trafficking and other crimes.
In addition, Tamar Gvaramadze welcomed the recent positive aspects, such as: the development of the 2023-2026 strategy for the protection of children living and working on the street; the opening of a day center for children in Batumi; implementation of a 24-hour emergency response mechanism in the State Care Agency. She expressed hope that the meeting would help relevant services to effectively protect the rights of children living and working on the street and to solve their problems.
The meeting participants also talked about the rights situation of children living and working on the street and outlined the activities carried out in this direction, existing challenges, including the problems identified in the provision of services. At the same time, attention was focused on the need to ensure children's safety, provide a child-oriented and systemic approach, strengthen coordination and introduce additional services.
The working meeting was held with the support of the USAID-PDO partnership programme of the grant agreement between the Public Defender’s Office and the United States Agency for International Development (USAID).