Xüsusi Hesabat - "Məktəbəqədər tədris və Təhsil Müəssisələrinin Monitorinqinin Nəticələri"
9 sentyabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria "Məktəbəqədər tədris və təhsil müəssisələrinin monitorinqinin nəticələri" adlı xüsusi hesabat təqdim etdi. Hesabat Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNICEF) dəstəyi ilə, "Uşaq Hüquqları Mərkəzinin potensialının gücləndirilməsi" layihəsi çərçivəsində hazırlanıb və Gürcüstanda məktəbəqədər tədris və təhsil müəssisələrində uşaqların hüquqi vəziyyətinin monitorinqinin nəticələrini əks etdirir.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının Uşaq Hüquqları Şöbəsi, məktəbəqədər təhsilin vəziyyətini və uşaq hüquqlarının qorunması üçün milli və beynəlxalq standartlara uyğunluğu müəyyən etmək üçün Tbilisidə və Gürcüstanın dağlıq bölgələri də daxil olmaqla digər şəhər, qəsəbə və kəndlərdə 143 uşaq bağçasında monitorinq keçirdi.
"Monitorinq, vəziyyətin 2014-cü ildə Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən aparılmış və əsasən uşaqların sağlam, balanslı və xüsusi qidalanma ehtiyaclarını əhatə edən monitorinqdən sonra yaxşılaşdığını ortaya qoydu. Lakin, dövlət və bələdiyyələr tərəfindən görülən işlərə baxmayaraq, uşaq bağçalarında bir sıra məsələlər qalır ki, bu da müvafiq strukturların daha çox səy göstərməsini tələb edir ", - deyə xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria bildirib.
"Uşaqlar kifayət qədər gigiyena, infrastruktur, qidalanma və şiddətdən qorunma tələb edən təhlükəsiz və stimullaşdırıcı bir mühitdə öyrənir və inkişaf edirlər. 2017-ci ildə milli standartların qəbul edilməsinə baxmayaraq, məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin monitorinqi bir çox məktəbəqədər təhsil müəssisələrində uşaqların rifahını və inkişafını təmin etmək üçün lazımi təhlükəsiz daxili və xarici infrastruktur, su, sanitariya və gigiyenaya malik olmadığını göstərdi. COVID-19 pandemiyasından sonra bu məsələlər daha problemlidir və məktəbəqədər təhsilə giriş üçün əlavə bir maneə ola bilər," - deyə BMT-nin Uşaqlar Fondunun Gürcüstandakı nümayəndəsinin müavini Emi Klensi bildirib.
Monitorinq nəticəsində müəyyən edilmiş çətinliklər əsasən məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin infrastrukturunun yaxşılaşdırılması, təhsil və tərbiyə inventarizasiyası və həyətyanı sahələrin yaxşılaşdırılması ilə bağlıdır; Problem hələ də uşaq bağçalarındakı mövcud sıxlıq və ixtisaslı kadr çatışmazlığıdır.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının Uşaq Hüquqları şöbəsinin müdiri Maia Qedevanişvili və Monitorinq Qrupunun üzvü Lika Ğvincilia araşdırmanın nəticələrini təqdim etdilər.
• Sahə azlığı olduğundan uşaqların ehtiyacları məhduddur. Xüsusilə qeyri-standart binalarda yerləşən uşaq bağçalarında
• Uşaq bağçaları əlil uşaqların ehtiyaclarına tam uyğunlaşdırılmayıb və onların tam cəlb olunmasını təmin edə bilmir
• Uşaq bağçalarının böyük əksəriyyətində həyət uşaqların ehtiyaclarına və təhlükəsizliyinə uyğun şəkildə düzəldilməyib.
• Yataq otaqları, uşaq bağçaları və yeməkxanaların ehtiyacları ilə əlaqədar xüsusilə kəskin şəkildə inventar çatışmazlığı var
• Uşaq bağçalarında nadir hallarda uşaqların yaşına və sayına uyğun oyuncaqlar var
• Hamam otağı uşaqların və xüsusən əlil uşaqların ehtiyaclarına uyğun olaraq düzəldilməyib; Sahə və inventar uşaq sayına uyğun gəlmir. Bununla birgə, bəzi uşaq bağçalarında hamam otağı isti su ilə təmin olunmur
• Əksər müəllimlər uşaqlara qarşı təcavüz mövzusunda təlim keçməmişlər; Bu, şiddət hallarının vaxtında aşkarlanmasına və cavab verilməsinə mane olur
• Yoxlanılan uşaq bağçalarının 34% -ində əlil uşaqlar var, lakin onların yalnız 14,2% -ində xüsusi müəllim heyəti var
• Coğrafi əlçatanlıq məsələsi də problemlidir; Kəndlərin yalnız 13,75% -i uşaqlarını yaxınlıqdakı uşaq bağçasına apara bilir.
• Xalq Müdafiəçisi bu monitorinq nəticəsində hazırlanmış tövsiyələrin müvafiq qurumlar tərəfindən nəzərə alınacağına və bunun da məktəbəqədər uşaq müəssisələrində uşaqların hüquqi vəziyyətinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıracağına ümid edir.

On September 9, 2020, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, presented Special Report on the Results of the Monitoring Carried out in Preschool Educational Institutions. The report was prepared with the support of the United Nations Children's Fund (UNICEF) within the framework of a project - Strengthening the Capacity of the Center for the Rights of the Child - and reflects the results of the monitoring of the rights situation of children in preschool institutions of Georgia.
The Department of the Rights of the Child of the Public Defender's Office monitored 143 kindergartens in Tbilisi and other cities, towns and villages, including mountainous regions of Georgia, to examine the situation in public preschool institutions and compliance with national and international standards of protection of the rights of the child.
"The monitoring made it clear that the situation had improved after the monitoring conducted by the Public Defender's Office in 2014, mainly in terms of healthy and balanced food, as well as special nutritional needs. However, despite the efforts of the state and municipalities, a number of issues remain in kindergartens unresolved, which require more efforts from the relevant structures,"- said the Public Defender.
"Children cam study and develop in a safe and stimulating environment, which requires adequate hygiene conditions, infrastructure, nutrition and protection from violence. Despite the adoption of national standards in 2017, the monitoring of preschools showed that many of them do not have the necessary safe internal or external infrastructure, water, sanitation or hygiene conditions, which are necessary to ensure the well-being and development of children. "These issues are even more problematic in the context of the COVID-19 pandemic and they could serve as additional barriers to access to pre-school education," said Amy Clancy, UNICEF Deputy Representative in Georgia.
The challenges identified as a result of the monitoring are mainly related to the infrastructure of preschool institutions, educational items and arrangement of yards; the lack of qualified staff and overcrowding remain problematic as well.
The findings of the study were presented by Maia Gedevanishvili, Head of the Department of the Rights of the Child of the Public Defender's Office, and Lika Gvinjilia, member of the monitoring group.
• Children's needs are limited due to insufficient space, especially in kindergartens located in non-standard buildings
• Kindergartens are not fully adapted to the needs of children with disabilities and can not ensure their full involvement
• In the vast majority of kindergartens, yards are not arranged in accordance with the needs and safety of children
• Insufficient fortunate, which is especially acute in relation to bedrooms, classrooms and dining rooms
• Kindergartens are rarely supplied with toys appropriate to the age and number of children
• Bathrooms are not arranged according to the needs of children and especially according to the needs of children with disabilities; the space and furniture do not correspond to the number of children. In addition, bathrooms in some kindergartens are not supplied with hot water
• Most teachers have not been trained in child abuse issues, which hampers detection of and timely response to violence
• 34 34% of inspected kindergartens have children with disabilities, but only 14.2% of them have a position of a special teacher
• Geographical accessibility is also a problem; children are transported to nearby kindergartens only in 75% of the villages.
The Public Defender hopes that the recommendations developed as a result of this monitoring will be taken into account by the relevant agencies, which will significantly improve the rights situation of children in preschool institutions.