“Penitensiar sistemdə Covid 19 pandemiyasının məhbusların və işçilərin sağlamlığına və digər hüquqi vəziyyətinə təsiri” Araşdırma Hesabatı
11 may 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi və “Tərəqqinin qarşısının alınması” qeyri-hökumət təşkilatı birgə tədqiqat hesabatını təqdim etdi - “Penitensiar sistemdə Covid 19 pandemiyasının məhbusların sağlamlığına və digər hüquqi statusuna təsiri və Heyət." Araşdırmada 2020-ci ilin mart ayından 2021-ci ilin martınadək pandemiya şəraitində Xüsusi Penitensiar Xidmət tərəfindən həyata keçirilən xüsusi tədbirlərin məhkumların hüquqi statusuna təsiri qiymətləndirilir.
Araşdırmaya görə, virusun yayılmasının dayandırılması üçün görülən tədbirlər Covid 19 xəstəliyinin qarşısının alınmasına müsbət təsir göstərməklə yanaşı, karantin zonalarına və şübhəli xəstələrin təcrid olunmasına töhfə verib. Xəstəliyin erkən aşkarlanmasında əsas rol oynayan müəssisə işçiləri və məhkumlarda kütləvi və müntəzəm PCR və sürətli antigen testinin əhəmiyyətini nəzərdən qaçırmaq olmaz. Tibb işçiləri və məhkumlarla müsahibələr zamanı məlum olub ki, penitensiar müəssisələrdə peyvəndləmə prosesi yaxşı templə gedir. Həmçinin, 2017-ci ildəki analoji sorğu ilə müqayisədə 2021-ci ildə qidanın qeyri-kafi olduğunu düşünən respondentlərin payı azalıb.
Tədqiqatın nəticələri pandemiya dövründə məhdudlaşdırma siyasətlərindən həddən artıq istifadə edildiyini və mümkün alternativ həll yollarının tapılması üçün müvafiq səylərin göstərilmədiyini ortaya qoydu. Məhkumların sayının azaldılması istiqamətində Dövlət İnstitutu tərəfindən müvafiq addımlar atılmayıb. Qiymətləndirmə prosesində tibbi məsələlərə xüsusi diqqət yetirilib. Tədqiqat göstərib ki, tibb işçilərinin sayı azalıb və bu, tibbi yardımın göstərilməsində gecikmələrə səbəb olub. Ambulator xidmətlərin gecikdirilməsi və ixtisar edilməsi ilə əlaqədar olaraq məhkumların mülki sektor xəstəxanasına köçürülməsi, eləcə də tibb müəssisələrinə təcili köçürülmə hallarının sayı artıb. Ambulator psixiatriya yardımının göstərilməsinin azaldılması məhkumların psixi sağlamlığına mənfi təsir göstərmiş, stasionar psixiatriya müəssisələrində müalicəyə ehtiyacı artırmışdır.
Pandemiya və görülən tədbirlər məhkumların xarici aləmlə təmaslarına mənfi təsir göstərib. Tədqiqatlar göstərdi ki, məhdudiyyət dövründə kompensasiya kimi əlavə edilən pulsuz telefon dəqiqələri məhdudiyyətləri tarazlaşdırmaq üçün kifayət etməmişdir. Məhkumların vəkil, psixoloq və sosial işçi ilə əlaqə saxlaması məhdudlaşdırılıb və müvafiq xidmətlər ala bilməyib. Pandemiya şəraitində reabilitasiya proqramları əhəmiyyətli dərəcədə azaldılıb. Araşdırma həm də kazarma rejimində çalışan işçilərin yaşayış və iş şəraitinin ağır olduğunu göstərib.

Report on Impact of Covid 19 on Health and Other Rights of Prisoners and Staff of Penitentiary System
On May 11, 2022, the Public Defender of Georgia and Prevention for Progress, a non-governmental organization, presented a joint report “Impact of Covid 19 on the Health and Other Rights of Prisoners and Staff of the Penitentiary System." The study assesses the impact of special measures taken by the Special Penitentiary Service from March 2020 through 2021 on the rights situation of prisoners.
According to the study, the measures taken to stop the spread of the virus had a positive impact on the prevention of Covid 19. The above was also contributed by the allocation of quarantine spaces and isolation of suspicious patients. The importance of mass and regular PCR and rapid antigen testing of the staff and inmates played a key role in the early detection of the disease. According to the interviews with the medical personnel and prisoners, the vaccination process was proceeding at a good pace in the penitentiaries. In addition, compared to a similar study conducted in 2017, the percentage of respondents, who think that food quantity is inadequate, decreased in 2021.
The results of the study show that restrictions were overused during the pandemic period and no appropriate efforts were made to find possible alternative solutions. No appropriate steps were taken by the state institution to reduce the number of prisoners. During the evaluation process, special attention was paid to the medical issues. The study showed that the number of medical personnel decreased, which led to delays in the provision of medical care. Due to delays and reductions in outpatient services, the number of transfers of prisoners to civil sector hospitals increased, as well as the number of cases of emergency transfers to medical facilities. The reduction in the provision of outpatient psychiatric care also had a negative impact on the mental health of inmates, increasing the need for treatment in psychiatric facilities.
The pandemic and the measures taken negatively affected prisoners' contact with the outside world. The study made it clear that the free phone minutes added as compensation during the period of restrictions were not sufficient to counterbalance the restrictions. Prisoners were restricted from contacting lawyers, psychologists and social workers, and they were unable to receive the relevant services. The number of rehabilitation programmes also significantly reduced. The study also showed that the living and working conditions of the employees, who were not allowed to leave the facilities, were difficult.