Vahid Milli İmtahanlar zamanı əlillərə qarşı ağlabatan uyğun bir öhdəliyin icrası barədə xalq müdafiəçisinin müraciəti
26 noyabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Gürcüstanın Təhsil, Elm, Mədəniyyət və İdman Nazirliyinə, habelə Milli Qiymətləndirmə və İmtahan Mərkəzinə Vahid Milli İmtahanlar zamanı əlillərə əsaslı uyğunlaşma öhdəliyinin düzgün yerinə yetirilməsi üçün müraciət etdi. Xalq müdafiəçisi bu məsələnin araşdırılmasına 24 iyul 2020-ci il tarixli Q. Q. bəyanatı əsasında başlamışdır. Q. Q. Əlil, xüsusi ilə eşitmə qüsurlu insandır. Q. Q. İngilis dilindən imtahan verdiyi zaman onun ehtiyaclarına uyğun olan mühit olmadığı üçün 2020-ci il Vahid Milli İmtahanlar zamanı əlillik səbəbi ilə ayrı-seçkiliyə məruz qaldığını göstərdiyini vurğulayırdı.
İşin araşdırılması zamanı məlum oldu ki, dövlət tərəfindən göstərilən səylərə baxmayaraq, vahid milli imtahan prosesində əlillər üçün məqbul uyğunlaşdırma vəzifəsi düzgün yerinə yetirilmir. Müraciətdə bildirilir ki, məqbul bir uyğunlaşma tədbiri təyin edərkən əlil şəxslə fərdi ünsiyyət proseduru təyin etmək lazımdır.
Sənəddə ağlabatan bir uyğunluq təcrübəsinə diqqət yetirilir. Xüsusilə, eşitmə problemi olan bir şəxs üçün ağlabatan bir uyğunlaşma forması bir neçə komponentin birləşməsini əhatə edə bilər (birbaşa eşitmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi və digər əlavə mənbələrin səfərbər edilməsi kimi). Bu baxımdan ağlabatan uyğunlaşma formalarını hədsiz dərəcədə məhdudlaşdıran normativ maneələrin aradan qaldırılması vacibdir.
Müraciətdə, dövlətin əlində olan bütün mənbələrdən ağlabatan bir tənzimləmə tədbirinin təmin etməsi üçün istifadə etməsi lazım olduğu aydınlaşdırılır, çünki bu halda aidiyyəti şəxsin qarşısında duran mühüm problemləri həll etmək mümkündür. Ağlabatan tənzimləmədən imtina bütün hallarda tərəf üçün əsaslandırılmış və inandırıcı olmalıdır.

Public Defender’s Appeal relating to Obligation of Reasonable Accommodation towards Persons with Disabilities during Unified National Examinations
On December 7, 2020, the Public Defender of Georgia addressed the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia, as well as the National Assessment and Examinations Center relating to proper fulfillment of the obligation of reasonable accommodation in relation to persons with disabilities during the Unified National Examinations. The Public Defender started to study the issue on the basis of G.G.’s application of July 24, 2020. G.G. is a person with disabilities, namely a hearing impaired person. G.G. indicated that he was discriminated against on the grounds of disability during the 2020 Unified National Examinations because conditions were not tailored to him during the English language exam.
The examination of the case revealed that despite the efforts made by the State, the obligation of reasonable accommodation is not properly fulfilled in relation to persons with disabilities during the Unified National Examinations. The appeal states that when determining a reasonable accommodation measure, it is necessary to prescribe a procedure for individual communication with a person with disabilities.
The document focuses on the practices relating to the reasonable accommodation measure. In particular, reasonable accommodation in relation to a hearing impaired person may involve a combination of several components (such as the implementation of activities directly related to the hearing, as well as mobilization of other additional resources). In this regard, it is essential to eliminate normative barriers that unjustifiably limit the forms of reasonable accommodation.
The appeal clarifies that the State should use all the resources at its disposal to ensure reasonable accommodation, as the above may solve significant challenges facing the person concerned. The refusal of reasonable accommodation must in all cases be substantiated and convincing to the party.