Məhdud İmkanlı Şəxslərin Hüquqları Konvensiyası Məşvərət Şurasının növbəti iclası
16 sentyabr 2022-ci il tarixində Məhdud İmkanlı Şəxslərinn Hüquqları haqqında Konvensiyanın təşviqi, müdafiəsi və həyata keçirilməsinin monitorinqi üzrə Məşvərət Şurasının 31-ci iclası Xalq Müdafiəçisi ilə keçirilib, ona Xalq Müdafiəçisinin müavini Yekaterine Sxiladze sədrlik edib.
İclasda Aparatının Məhdud İmkanları olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi şöbəsinin müdir müavini Nino Vəlikova şöbənin səlahiyyətlərinə uyğun olaraq son aylarda həyata keçirilən tədbirlər və qarşıda nəzərdə tutulan tədbirlərlə tanış olub. O, həmçinin maarifləndirmə və monitorinq məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb.
İclas iştirakçıları və Şuranın dəvət olunmuş üzvləri Məhdud İmkanları olan şəxslərin hüquqi statusu ilə bağlı məsələləri, o cümlədən Məhdud İmkanları olan şəxslərin notariat xidmətlərinin göstərilməsi prosesində mövcud olan boşluqları, habelə bu prosesdə müəyyən edilmiş çətinlikləri müzakirə ediblər. Tbilisi Bələdiyyəsində yol infrastrukturunun bərpası, Məhdud İmkanlılar üçün səhiyyə və sosial xidmətlər (xüsusilə azlıqların nümayəndələrinin) etnik məlumatsızlığı. Sessiyada bu problemlərin həlli yolları və Məhdud İmkanların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə olunub.
Məşvərət Şurasının iclası Avropa İttifaqı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (UNDP) dəstəyi ilə keçirilib.

On September 16, 2022, the Public Defender’sConsultative Councilfor the Promotion, Protection and Monitoring of the Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities held its 31st meeting chaired by Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze.
At the meeting, the Deputy Head of the Department of the Rights of Persons with Disabilities of the Public Defender's Office, Nino Valikova, reviewed the recent months’ activities and the events planned in accordance with the Department's mandate. She also spoke about the activities carried out for awareness-raising and monitoring.
The meeting participants and the visiting members of the Council discussed issues related to the rights situation of persons with disabilities, including the obstacles encountered by these persons in the process of receiving notary services, the challenges identified in the process of rehabilitation of Tbilisi Municipality road infrastructure and the lack of awareness of health and social services (especially among representatives of ethnic minorities), as well as solutions to these problems and the activities planned for the protection of the rights of persons with disabilities.
The meeting of the Consultative Council was held with the support of the European Union and the United Nations Development Programme (UNDP).