Xalq Müdafiəçisi Tbilisi Şəhər Məhkəməsinin növbəti bəraət hökmünü alqışlayır
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Tbilisi Şəhər Məhkəməsinin 2025-ci il sentyabrın 3-də Nika Katsiyaya qarşı növbəti bəraət hökmünü alqışlayır.
2025-ci il fevralın 24-də ictimai müdafiəçi Nika Katsia ittiham aktı ilə bağlı Məhkəmə dostu (Amicus Curiae) rəyi ilə Tbilisi Şəhər Məhkəməsinə müraciət edərək, orada meyitdə axtarış apararkən neytral sübutların təmin edilməsi üçün Konstitusiya Məhkəməsinin və İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin standartlarına riayət edilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Xalq Müdafiəçisi bir daha qeyd edir ki, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının axtarış zamanı neytral sübutlar, o cümlədən video çəkilişlər əldə etmək üçün obyektiv imkana malik olduğu və bunu etmədiyi, ittihamın mahiyyətcə yalnız polis əməkdaşlarının ifadələrinə əsaslandığı hallarda, bu, insan hüquqlarına, xüsusən də şəxsin məsuliyyətə cəlb edilməsinə uyğun praktika sayıla bilməz.
Xalq Müdafiəçisi ümid edir ki, Nika Katsia, Giorgi Axobadze və Tevdore Abramova bəraət hökmləri polisin neytral sübut əldə etmək öhdəliyinin yaradılmasına və düzgün məhkəmə təcrübəsinin inkişafına töhfə verəcək.

The Public Defender of Georgia welcomes another acquittal by Tbilisi City Court. In particular, Tbilisi City Court acquitted Nika Katsia on September 3, 2025.
On February 24, 2025, the Public Defender filed an amicus curiae brief with Tbilisi City Court in the case of Nika Katsia, indicating the need to comply with the standards of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights in terms of ensuring neutral evidence during personal searches.
The Public Defender again notes that in cases where law enforcement officers have an objective opportunity to obtain neutral evidence, including video recordings, during a search, and do not do so, and the indictment is essentially based only on the testimonies of police officers, this cannot be considered a practice consistent with human rights, especially in terms of holding a person accountable.
The Public Defender hopes that the acquittals of Nika Katsia, Giorgi Akhobadze, and Tevdore Abramov will contribute to the establishment of the obligation of the police to obtain neutral evidence and the development of correct judicial practice.