Konfrans - ləyaqət, azadlıq və ədalət hamı üçün mövzusu üzrə
13 dekabr 2022-ci il tarixində Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü - Ləyaqət, Azadlıq və Ədalət Hamı üçün keçirilən konfransda Xalq Müdafiəçisi vəzifəsini icra edən Tamar Qvaramadze və Xalq Müdafiəçisinin müavini Yekaterine Sxiladze iştirak ediblər. Konfrans Avropa İttifaqı (Aİ), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının (OHCHR) təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Konfransda Gürcüstan hökumətinin qanunvericilik və icra hakimiyyəti orqanlarının, Xalq Müdafiəçisi Aparatının, vətəndaş cəmiyyətinin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ölkədə insan hüquqlarının vəziyyətini və gələcəyə baxışı müzakirə ediblər; Azlıqların və həssas qrupların iqtisadi, sosial və mədəni hüquqlarının lazımi şəkildə həyata keçirilməsi üçün cari islahatlar müzakirə edilib.
Konfransda çıxış edən Xalq Müdafiəçisi vəzifəsini icra edən Tamar Qvaramadze hüquq müdafiəçilərinin üzləşdiyi problemlər, onların demokratik cəmiyyətdə insan hüquqlarının müdafiəsi, qanunun aliliyi, bərabərlik və hökumətin hesabatlılığının təkmilləşdirilməsi baxımından rolundan; Onları qorumaq üçün yaradılmış təminatların tətbiqinin zəruriliyini vurğuladı.
O, həmçinin yüksək vəzifəli şəxslərin vətəndaş sektorunu gözdən salmağa yönəlmiş bəyanatları, qeyri-hökumət təşkilatlarının maliyyəsinin əlavə tənzimləmə altına alınması təşəbbüsündən danışıb ki, bu da hüquq müdafiəçilərinin hüquq müdafiəçilərinin fəaliyyəti üçün sərbəst məkanın daralması təhlükəsi yarada bilər. Gələcək; hüquq müdafiəçilərinə (xüsusilə qadınların hüquq müdafiəçiləri və LGBTQI+ icmasına) qarşı çoxsaylı hücumlar, təhdidlər və ya digər cinayət əməlləri haqqında; sərbəst toplaşmaq azadlığının məhdudlaşdırılması və onların qərarların qəbulu prosesində səmərəli iştirakına çətinliklərin yaradılması halları üzrə. O, həmçinin 2021-ci il iyulun 5-də baş vermiş, 40-dan çox media nümayəndəsinin yaralanması ilə nəticələnən zorakılıq hadisələrinin əyani şəkildə nümayiş etdirdiyi media nümayəndələri üçün yaradılmış təhdid və düşmənçilik mühitindən danışıb.
Tamar Qvaramadze Xalq Müdafiəçisinin və Xalq Müdafiəçisi Aparatının fəaliyyətlərini həyata keçirərkən həm hökumət, həm də radikal qruplar tərəfindən üzləşdiyi çətinliklər, hücum və təhdidlərdən danışıb. Bütün bu hallarda beynəlxalq hüquq müdafiəçisi demokratik institutlar Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinə öz dəstəklərini ifadə ediblər. Bundan əlavə, milli insan hüquqları təsisatları və beynəlxalq təşkilatlar illərdir ki, təlimlər və müxtəlif tədbirlər vasitəsilə Xalq Müdafiəçilərinin Aparatının gücləndirilməsinə fəal dəstək verirlər.
Xalq Müdafiəçisinin müavini Ekaterine Sxiladze Gürcüstanda azlıqların və həssas qrupların iqtisadi, sosial və mədəni hüquqlarının səmərəli həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlər, çağırışlar və problemlərin həlli yollarından danışıb.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının Cinayət ədliyyə şöbəsinin müdiri Qvantsa Çxaidze İnzibati Xətalar Məcəlləsindəki əsas çatışmazlıqlar və praktikada aşkar edilmiş problemlərdən, habelə İnzibati Xətalar İdarəsinin rolu və fəaliyyətinin nəticələrindən danışıb. Xalq Müdafiəçisi bu istiqamətdə sistemli dəyişikliklərə ehtiyac olduğunu vurğuladı.

Conference on Dignity, Freedom and Justice for All
On December 13, 2022, acting Public Defender Tamar Gvaramadze and Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze participated in the Conference on Dignity, Freedom and Justice for All, which was held in connection with the International Human Rights Day. The conference was organized by the European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR).
At the conference, representatives of the legislative and executive bodies of the Georgian government, the Public Defender's Office, civil society and international organizations discussed the situation of human rights in the country and vision for the future, as well as the ongoing reforms for proper realization of economic, social and cultural rights of minorities and vulnerable groups.
Speaking at the conference, acting Public Defender Tamar Gvaramadze talked about the challenges faced by human rights defenders, their role in the democratic society in terms of human rights protection, rule of law, equality and improvement of government accountability. She emphasized the need to enforce the guarantees created for their protection.
He also spoke about the statements made by high officials aimed at discrediting the civil sector, the initiative to bring the finances of non-governmental organizations under additional regulation, which may create a threat of narrowing the free space for the activities of human rights defenders in the future; numerous cases of assaults, threats and other criminal acts against human rights defenders (especially human rights defenders of women and the LGBTQI+ community); cases of restriction of freedom of assembly and obstruction of effective participation in the decision-making process. She also spoke about the threatening and hostile environment created for media representatives, which was clearly demonstrated by the violent events that took place on July 5, 2021, as a result of which more than 40 media representatives were injured.
Tamar Gvaramadze spoke about the difficulties, attacks and threats that the Public Defender and the Public Defender's Office experienced while carrying out their activities, from both the Government and radical groups. In all these cases, international human rights democratic institutions expressed their support to the Public Defender of Georgia. In addition, national human rights institutions and international organizations have been actively supporting the strengthening of the Public Defender's Office through trainings and various events for years.
Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze spoke about the effective realization of the economic, social and cultural rights of the minorities and vulnerable groups of Georgia, challenges and solutions.
Gvantsa Chkhaidze, Head of the Criminal Justice Department of the Public Defender’s Office, spoke about the fundamental flaws in the Administrative Offences Code and the problems identified in practice, as well as the role and results of the activity of the Public Defender’s Office in this direction, and emphasized the need for systemic changes.