Xalq Müdafiəçisi mediada Giorgi Baçiaşviliyə qarşı zorakılıq barədə xəbərlərə cavab verib
2025-ci il iyulun 12-də 18 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinin məhkumu Giorgi Baçiaşvili Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə əlaqə saxlayıb və ona qarşı qeyri-insani rəftar barədə məlumat verib.
Xalq Müdafiəçisinin nümayəndəsi dərhal cəzaçəkmə müəssisəsində saxlanılan məhkumla görüşüb danışıb.
Giorgi Baçiaşvilinin sözlərinə görə, iyulun 11-də naməlum şəxs onun yerləşdiyi 8 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinin kamerasına daxil olaraq onu əvvəlcə şifahi təhqir edib, sonra isə fiziki zorakılıq göstərib. (Daha sonra qurumun rəhbərliyi bu şəxsin məhkum olduğunu bildirdi).
Giorgi Baçiaşvili müəssisədən klinikaya köçürülüb və hazırda 18 saylı tibb müəssisəsində saxlanılır. Məhkum vəkilləri ictimaiyyətə məlumat verənə qədər ictimaiyyətin müdafiəsi idarəsindən məlumatı açıqlamamağı xahiş edib.
Artıq qeyd olunan məlumatla bağlı Xalq Müdafiəçisi Aparatı Gürcüstanın Baş Prokurorluğuna, Xüsusi Penitensiar Xidmətə (müvafiq video çəkilişlərin arxivləşdirilməsi məqsədi ilə), Penitensiar Xidmətin Tibb Şöbəsinə və 8 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinin rəhbərliyinə müraciət edib.
Xalq Müdafiəçisi zorakılıqla bağlı bütün müvafiq halların istintaq çərçivəsində müəyyən edilməsinin, o cümlədən müəssisə rəhbərliyinin cinayət əməlində hər hansı şəkildə iştirakının mümkünlüyünün, habelə məhkumun təhlükəsizliyi ilə bağlı risklərin effektiv idarə edilməsinin son dərəcə vacib olduğunu vurğulayır.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı məhkumun vəkilləri ilə fəal əlaqə saxlayır və məhkumun hüquqlarının müdafiəsinə nəzarəti davam etdirəcək.

On July 12, 2025, Giorgi Bachiashvili, a convict placed in Penitentiary Institution No. 18, contacted the Public Defender’s Office and reported the inhuman treatment he had been subjected to.
The Public Defender’s representative immediately met and spoke with the convict in the penitentiary facility.
According to Giorgi Bachiashvili, on July 11, an unknown person entered the cell of Penitentiary Institution No. 8 and first verbally abused him, and then physically assaulted him. (Later, the institution’s administration reported that this person was a convict).
Giorgi Bachiashvili was transferred from the institution to a clinic and is currently being placed in medical facility No. 18. The convict requested the Public Defender’s Office not to disclose the relevant information until his lawyers would make it known to the public.
The Public Defender’s Office has already addressed the Prosecutor General’s Office of Georgia, the Special Penitentiary Service (for the purpose of archiving the relevant video recordings), the Medical Department of the Penitentiary Service, and the administration of Penitentiary Institution No. 8 with regard to the above-mentioned information.
The Public Defender emphasizes that it is extremely important to establish all relevant circumstances related to the violence within the framework of the investigation, including the alleged participation of the institution’s administration in any way in the criminal act, as well as to ensure the effective management of risks related to the convict’s safety.
The Public Defender's Office is in active communication with the convict's lawyers and will continue to monitor the protection of the prisoner's rights.