Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Qiorqi Şakaraşvilinin qəsdən öldürülməsi ilə bağlı davam edən istintaqa cəlb ediləcək
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı adından Qiorqi Şakaraşvilinin vəfatı ilə əlaqədar bir daha səmimi başsağlığı veririk. Khorava küçəsində baş verən cinayətlərdən sonra bu kateqoriyadan olan cinayətlərin qarşısını almaq və / və ya baş verən faktlara təsirli cavab vermək bizim üçün xüsusilə vacibdir.
Hər hansı bir insan itkisi vəziyyətində dövlət orqanlarının əsas vəzifəsi təsirli araşdırma aparmaq və günahkarları müəyyənləşdirmək üçün bütün lazımi tədbirləri görməkdir.
13 iyul 2020-ci il tarixdə xalq müdafiəçisi vəfat etmiş gəncin ailə üzvləri ilə görüşdü və işin gedişi və irəliləməsi ilə bağlı mövqelərini və fikirlərini dinlədi. Ailə istintaqın gedişatına nəzarətdə xalq müdafiəçisinin iştirakını dəstəkləyir.
Bundan əlavə, xalq müdafiəçisinin nümayəndələri artıq həbs yerlərində olan 17 təqsirləndirilən şəxsin hamısını ziyarət etdilər. Aparat, istintaq və / və ya prosedur pozuntuları ilə bağlı narahatlıqları barədə daha çox məlumat almaq üçün işin istintaqı ilə paralel olaraq müttəhimlərin vəkilləri ilə görüşməyə və onları dinləməyə hazır olduğunu təkrarlayır.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı, istintaqın effektivliyini öyrənmək və digər tərəfdən müxtəlif şəxslərin hüquqi vəziyyətini qiymətləndirmək üçün rəsmi olaraq Gürcüstan Baş Prokurorluğundan iş materiallarına baxılmasını xahiş edir.
Buna paralel olaraq, araşdırmadan sonra ictimaiyyətə işin gedişi və qiymətləndirmələrimiz barədə məlumat verəcəyik. Biz qərəzsiz tərəf kimi qiymətləndirməyimizin cəmiyyət üçün əhəmiyyətli olacağını və bu iş üzrə səmərəli ictimai nəzarətin həyata keçirilməsinə kömək edəcəyini düşünürük.

Public Defender's Office to be Involved in Examination of Investigation into Premeditated Murder of Giorgi Shakarashvili
On behalf of the Public Defender’s Office of Georgia, we once again express our sincere sympathy over the death of Giorgi Shakarashvili. After teenagers were killed on Khorava Street, it has been especially important for us to prevent and/or effectively respond to similar crimes.
The primary responsibility of the state authorities in any case of the loss of life is to conduct an effective investigation and to take all necessary measures to identify perpetrators.
On July 13, 2020, the Public Defender met with the family members of the deceased young man and heard their opinions on the progress of the case. The family supports the involvement of the Public Defender for the purpose of overseeing the investigation.
In addition, representatives of the Public Defender have already visited all the 17 defendants. The Office reiterates its readiness to meet and listen to the defendants’ lawyers along with examining the case in order to obtain more information about their concerns relating to the investigation and/or procedural violations.
The Public Defender’a Office will officially address the Prosecutor General's Office of Georgia to get access to the case materials in order to study the efficiency of the investigation and, on the other hand, to assess the rights situation of certain persons.
After the examination, we will provide the public with information about the progress of the case and our assessments. We believe that our assessment, as an unbiased party, will be important for the public and will contribute to the exercise of effective public control over the case.