Abxaziya Muxtar Respublikası Təhsil və Mədəniyyət Nazirliyinə tövsiyə
4 yanvar 2024-cü ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Abxaziya Muxtar Respublikasının Təhsil Departamentinə tövsiyə ilə müraciət edib və Mədəniyyət Nazirliyi və Tbilisidəki 2 saylı Abxaziya Dövlət Məktəbinin direktoru vəzifəsini icra edən N.C.-nin pozulmuş konstitusiya hüququn bərpası üçün müvafiq tədbirlərin görülməsini xahiş edib.
İşin araşdırılması nəticəsində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi müəyyən edib ki, Abxaziya Muxtar Respublikasının təhsil və mədəniyyət nazirinin dövlət məktəbinin direktor əvəzinin səlahiyyətlərinə xitam verilməsi haqqında əmri əsassızdır və Gürcüstan qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydalar pozulmaqla hazırlanmış və verilmişdir ki, bu da N.C.-nin əmək fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması hüququnun əsassız olaraq pozulmasına gətirib çıxarır və qeyd olunan qərarın ləğvi üçün əsas yaradır.

Recommendation to Ministry of Education and Culture of Autonomous Republic of Abkhazia
On January 24, 2024, the Public Defender of Georgia addressed the Ministry of Education and Culture of the Autonomous Republic of Abkhazia with a recommendation and requested to take appropriate measures to restore the violated constitutional rights of N.J., acting director of Public School No. 2 of Abkhazia in Tbilisi.
After studying the case, the Public Defender of Georgia established that the order of the Minister of Education and Culture of the Autonomous Republic of Abkhazia - on the termination of the authority of the acting director of the public school - was unsubstantiated, and was prepared and issued in violation of the rules established by the legislation of Georgia, which led to the unjustified violation of N.J.'s right and created grounds for the annulment of the mentioned decision.