Rustavidə yerləşən qocalar müəssisəsindəki ağır vəziyyətlə bağlı Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Rustavinin 8-ci mikrorayonunda yerləşən yaşlılar üçün sığınacaqda vəziyyətin ən pis olması ilə bağlı mediada yayılan məlumata səslənir.
2023-cü il iyulun 1-də Birinci TV-nin efirində yayımlanan süjetdə[1] qocaların hüquqlarının ciddi şəkildə pozulması, onlara qarşı mümkün zorakılıq və düzgün rəftar faktlarından bəhs edilir. Həmçinin, düzgün olmayan sanitar-gigiyena şəraiti müşahidə olunur. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi mümkün cinayətə reaksiya vermək üçün artıq Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edib.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi öz məruzələrində qocalara uzunmüddətli qayğı göstərən özəl müəssisələrdə sistemli pozuntuları və müvafiq dövlət nəzarəti və nəzarət mexanizmlərinin olmadığını daim vurğulayır. Üstəlik, dövlət belə qurumların dəqiq sayını belə bilmir.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı dövlət nəzarətində olan qocalar üçün uzunmüddətli qayğı müəssisələrində aparılan monitorinqlər zamanı bir sıra qanun pozuntuları aşkarlayıb. Bunu nəzərə alsaq, qocalara qulluq edən özəl uzunmüddətli müalicə müəssisələrində nəzarət olmadığı halda qocaların hüquqlarının pozulması, onlara qarşı zorakılıq halları daha da yüksək olur.
Xalq müdafiəçisi Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin yuxarıda qeyd olunan faktla bağlı verdiyi cavabı diqqətdə saxlayacaq və öz səlahiyyətləri çərçivəsində yaşlıların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində müəyyən edilmiş sistemli problemlər üzərində işi davam etdirəcək. O, həmçinin Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərindən olan Məcburi Köçkünlər Nazirliyini, Əmək, Səhiyyə və Sosial Müdafiə Nazirliyini qocalar üçün özəl uzunmüddətli qayğı müəssisələrini qeydiyyata almağa və onlara nəzarətin effektiv mexanizminin yaradılması üzrə müzakirələrə başlamağa çağırır.

Public Defender’s Statement on Dire Situation in Rustavi Nursing Home for Older Persons
Public Defender Levan Ioseliani is echoing the TV story relating to the gravest situation in the NursingHomefor Older Personslocated in the 8th micro-district of Rustavi.
The TV story[1] aired by TV Pirveli on July 1, 2023 reported about serious violations of the rights of older persons, alleged violence and ill-treatment against them, and improper sanitary-hygienic conditions. The Public Defender of Georgia has already applied to the Ministry of Internal Affairs of Georgia to respond to the alleged offence.
The systemic violations in private long-term care institutions for older persons and the lack of appropriate state supervision and control mechanisms have been constantly emphasized in the Public Defender’s reports. Moreover, the State does not even know the exact number of such institutions.
The Public Defender’s Office has revealed a number of violations within the monitoring of long-term care facilities for older persons subject to state control. The risks of violation of the rights of older persons and violence against them are even higher in the so-called private long-term care facilities, in the absence of state control.
The Public Defender will follow the response by the Ministry of Internal Affairs of Georgia to the above-mentioned case and will continue to work on the systemic problems identified in terms of protection of the rights of older persons within the scope of his authority. The Public Defender also calls on the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia to register all the private long-term care facilities for older persons and start discussions on the creation of an effective mechanism for their control.