Xalq Müdafiəçisi Abastumani observatoriyasının əməkdaşları və onların ailə üzvləri ilə görüşüb
22 dekabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi və ofisin əməkdaşları Abastumani Observatoriyasının keçmiş/hazırkı işçiləri və onların ailə üzvləri ilə görüşdülər. İclasda LDU-Gürcüstanın Yevgeni Xaradze adına Milli Astrofizika Observatoriyasının direktorunun əmri ilə yaradılmış observatoriyanın ərazisinə daxil olmaq və onun ətrafında hərəkət etmək üçün müxtəlif qaydaların qanuniliyi və qoyulan məhdudiyyətlərin zəruriliyi məsələləri müzakirə edilib.
İclas iştirakçıları Xalq Müdafiəçisinə öz mövqelərini bildirdilər ki, observatoriya rəhbərliyi sərəncamla müəyyən edilmiş məhdudiyyətləri əsassız olaraq davam etdirməyi planlaşdırır ki, bu da onların ailə üzvlərinə və yaşayış yerlərinə səfərlərini daha da məhdudlaşdıracaq və müvafiq olaraq onların şəxsi və ailə həyatı üçün hörmət hüquqlarını pozacaq.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi əmrin hərəkətlərinin davam etdiriləcəyi təqdirdə məsələni öyrənməyə hazır olduğunu bildirib və qeyd edib ki, qoyulmuş məhdudiyyətlərin davam etdiyi halda observatoriya rəhbərliyinin qərarı əsaslandırmaq öhdəliyi artır və hər bir belə əlavə məhdudiyyət hüququn məhdudlaşdırılmasının mütənasiblik meyarlarına ciddi şəkildə cavab verməlidir.

Public Defender Meets Employees of Abastumani Observatory and Their Family Members
On December 22, 2023, the Public Defender of Georgia and representatives of the Public Defender’s Office met with former/current employees of the Abastumani Observatory and their family members. The issues of legality of different rules for entering and moving around the territory of the observatory established by the order of the Director of the Evgeni KharadzeGeorgian National Astrophysical Observatory and the necessity of the imposed restrictions were discussed at the meeting.
The participants in the meeting expressed their position that the observatory administration planned to continue the restrictions set by the order without justification, which would further limit their visits to their family members and residences and, accordingly, would violate their right to private and family life.
The Public Defender of Georgia expressed his willingness to study the issue in case of the extension of the order and pointed out that in case of continuation of the restrictions, the obligation of the observatory's administration to justify the decision would increase, adding that each such additional restriction must strictly respond to the criteria of proportionality of the restriction of the right.