Rioni Dərəsindəki inkişaf edən hadisələrlə əlaqədar Xalq Müdafiəçisinin Bəyanatı
Xalq Müdafiəçisi Rioni Dərəisindəki bu günkü inkişafları fəal şəkildə izləyir. Ombudsmanın nümayəndəsi bu günə qədər dərədədir, o cümlədən polisin aksiya iştirakçılarının çadırlarını sökdüyü yerdə də olub və tərəflərlə birbaşa ünsiyyət qurub. Xalq Müdafiəçisi çadırların sökülməsi qərarının qanuniliyini əlavə olaraq da araşdıracaq.
Kutaisidən Namaxvaniyə gedən yol bir tərəfdən artıq bir neçə gündür polis tərəfindən bloklanır, digər tərəfdən də çadırlar götürüldükdən sonra etiraz məqsədi ilə etirazçılar Namaxvanidəki yığıncağın davam etməsinə icazə verilməsini tələb edərək yolu bağladılar. Konstitusiya ilə təmin edilmiş hüquqlara uyğun olaraq sərbəst toplaşmaq azadlığına əsassız müdaxilənin qarşısını almaq üçün Xalq Müdafiəçisi Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edir:
• Etirazçılara dərhal mitinqi təklif etdikləri alternativ yerdə davam etdirmək imkanı verin və bundan imtina etməyiniz üçün bir səbəb varsa, mitinqi istədiyiniz yerə yaxın bir yerdə davam etdirmək üçün alternativ bir yer ayırın, hansının ki, yeri vətəndaşların toplanma məqsədini itirməyəcək.
• Namaxvani kəndinə gedən yolun bağlanma səbəbləri və müddəti barədə ətraflı məlumatı ictimaiyyətə çatdırın.
• Xalq Müdafiəçisi Aparatı, son zamanlarda və bu gün davam edən hadisələr və Rioni dərəsində baş verə biləcək insan haqları pozuntuları ilə əlaqədar ətraflı araşdırma aparmağa davam edir və bunun nəticələri əhaliyə əlavə olaraq da çatdırılacaqdır.

Public Defender’s Statement on Events Developed in Rioni Gorge
The Public Defender has been actively monitoring the events developing in the Rioni Gorge today. A representative of the Public Defender has been in the gorge all day long, including at the site where police dismantled protesters' tents, and had direct communication with the parties. The Public Defender will further examine the legality of the decision to dismantle tents.
The road from Kutaisi to Namokhvani has been blocked by the police in one direction for several days now, while today the road was blocked in the other direction by protesters after the police dismantled their tents. Protesters demand to be allowed to continue their rally in Namokhvani. In accordance with the rights enshrined in the Constitution of Georgia, in order to avoid unjustified interference with the freedom of assembly, the Public Defender calls on the Ministry of Internal Affairs:
• To immediately give the protesters an opportunity to continue their rally at the alternative place suggested by them and if there is a justified reason for refusing to do so, allocate the kind of alternative place close to the desired location, which will not make the rally pointless.
• To provide the public with detailed information on the reasons and duration of the road closure in the village of Namokhvani.
• The Public Defender’s Office continues to examine the ongoing events and alleged human rights violations in the Rioni Gorge in detail. Information of the results of the examination will be additionally provided to the population.