Xalq müdafiəçisinin, Tbilisi Bələdiyyəsinin Bələdiyyə sədrinə tövsiyəsi, tikinti hasarlarına müxtəlif ifadə vasitələri yerləşdirdiyinə görə cərimələnməlidir
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Tbilisi ərazisindəki mövcud tikinti çəpərlərinə müxtəlif ifadə vasitələrinin yerləşdirilməsi nəticəsində şəxslərin cərimələnməsi hallarını araşdırdı və ifadə azadlığına əsassız müdaxilə faktlarını təsbit etdi.
Xüsusilə, işlərin araşdırılması zamanı Tbilisi Bələdiyyəsinin inşaat çəpərləri üzərində yazılar, rəsmlər və işarələrin icrasını bələdiyyənin xarici görünüşünün təhrif edilməsi kimi (Gürcüstan İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 1502-ci maddəsi) qəbul edildi, həmçinin, seçki olmayan dövrdə və buna bənzər hərəkətlərdə siyasi plakatlar yerləşdirən vətəndaşlara inzibati sanksiyalar tətbiq edilir.
Gürcüstanın xalq müdafiəçisi yuxarıda göstərilən norma daxilində ifadə azadlığına məhdudiyyət qoymağın qanuni məqsədinin Tbilisinin imicini qorumaq və saxlamaqolduğuna diqqət çəkir. Gürcüstan tərəfinin tikinti qanunvericiliyinin təhlili, standart çəpərdən fərqli olaraq müvəqqəti tikinti çəpərinin bələdiyyənin vahid görünüşünün bir hissəsi olmadığını sübut edir. Nəticə etibarilə, Gürcüstanın İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 1502-ci maddəsinin onlara şamil edilməsi və şəxslərin ifadə azadlığı sahəsinə müdaxiləsi, Konstitusiya və beynəlxalq müqavilələrlə müəyyən edilmiş standartlara zidd olaraq əsassızdır.
Məhkəmə prosesi zamanı, qurumun seçkiöncəsi təşviqat kampaniyası zamanı siyasi plakatların Tbilisi Bələdiyyəsinin imicini təhrif etmək üçün yerləşdirilməsinə baxdığı və inzibati xəta haqqında protokol tərtib etdiyi bir hal da var. Bu baxımdan, yuxarıda göstərilən hallara əlavə olaraq, təşviqat materiallarının (plakatlar da daxil olmaqla) yerləşdirilmə qaydalarının, tikinti çəpərləri üzərində mübahisəli hərəkətə birbaşa icazə verən Tbilisi Şəhər Şurasının qərarı ilə müəyyən edildiyi nəzərə alınmalıdır.
Beləliklə, 7 dekabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi, mübahisəli inzibati xətaların protokolları və sərəncamlarında ləğv edilməsi və / və ya müvafiq dəyişiklik edilməsi barədə Tbilisi Bələdiyyə Başçısına tövsiyə ünvanladı; Eyni zamanda, gələcəkdə Gürcüstanın İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 1502-ci maddəsi ilə inşaat çəpərlərinə müxtəlif ifadə vasitələrinin yerləşdirilməsi səbəbindən şəxslərə inzibati cəza tətbiq etməsin.

Public Defender’s Recommendation to Tbilisi Municipality Mayor relating to Sanctions Imposed on Placing Various Means of Epression on Construction Fences
The Public Defender’s Office examined the cases of imposition of sanctions on certain individuals for placement various means of expression on the construction fences on the territory of Tbilisi and established unjustified interference with freedom of expression.
In particular, the examination of cases made it clear that the Tbilisi City Hall considers placing inscriptions, drawings and symbols on the construction fences, as well as posting posters of political content in a non-election period, to be distortion of the appearance of the municipality (Article 1502 of the Administrative Offences Code of Georgia) and imposes administrative sanctions for the above.
The Public Defender of Georgia draws attention to the fact that the legitimate aim of imposing restrictions on freedom of expression under the above-mentioned norm is to protect and preserve the appearance of Tbilisi. On the other hand, the analysis of the construction legislation of Georgia shows that, unlike the standard fence, the temporary construction fence is not part of the appearance of the municipality. Consequently, the application of Article 1502 of the Administrative Offences Code of Georgia in the above-mentioned cases and interference with freedom of expression is unjustified and contradicts the standard established by the Constitution and international agreements.
The case examination also made it clear that the City Hall considered the placement of political posters on the construction fence during the pre-election campaign a distortion of the appearance of the Tbilisi municipality and drew up a protocol of administrative violation. In addition to the above-mentioned circumstances, it should also be noted that the rules for placing campaign materials (including posters) are determined by the decree of the Tbilisi City Assembly, which directly allows the disputed action on the construction fences.
Thus, on December 7, 2020, the Public Defender of Georgia addressed the Tbilisi Municipality Mayor with a recommendation to annul and/or make relevant changes to the protocols and orders relating to disputed administrative offences, as well as not to impose administrative sanctions on persons on the basis of Article 1502 of the Administrative Offences Code of Georgia due to the placement of various means of expression on the construction fences.