İnsan hüquqları üzrə nəsillərarası dialoq
14 dekabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 75-ci ildönümü - “İnsan Hüquqları üzrə Nəsillərarası Dialoq”un himayəsi altında keçirilən tədbirdə iştirak etmişdir.
Tədbirdə gənc və yaşlı nəslin nümayəndələri, eləcə də görüşün digər iştirakçıları inklüzivliyin təmin edilməsi yolları, yaşlılara qarşı ayrı-seçkilik və zorakılıqla mübarizə üçün zəruri tədbirlər, ləyaqətli, sağlam qocalma və fəal olmaq üçün həyata keçirilən siyasət və təcrübələrdən danışıblar.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini çıxışında yaşlı insanların mülki, siyasi, iqtisadi, sosial və mədəni hüquqlarının qorunmasının vacibliyindən danışıb. O, yaşlıların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində mövcud problemlərə, o cümlədən uzunmüddətli qayğı müəssisələrinin monitorinqinə və aparat tərəfindən araşdırılan müxtəlif işlərin nəticələrinə qısaca nəzər salıb. O qeyd edib ki, yaşlıların cəmiyyətdə məhsuldarlığının aşağı olması və gənc nəsillər üçün yük kimi qəbul edilməsi ilə bağlı mənfi fikirlər səbəbindən yaş artdıqca əsas hüquqlardan istifadə azaldığından təəssüf ki, yaşa görə ayrı-seçkilik yaşlıların kənarda qalmasına gətirib çıxarır.
Tamar Qvaramadze Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində və digər beynəlxalq sənədlərdə bütün insanların, o cümlədən yaşlıların ləyaqətinin qorunması istiqamətində göstərilən möhkəm təminatları vurğuladı və hökumətin mövcud problemlərin aradan qaldırılması, yenilənməsi, məsələnin həll edilməsi və yaşlılar üçün addım-addım konkret addımlar atılası, şəxslərin hüquqlarını qorumaq üçün daha çox səy göstərəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
İclas iştirakçıları qarşısında BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Cənubi Qafqaz üzrə baş müşaviri, BMT-nin Əhali Fondunun Gürcüstan ofisinin sosial siyasət üzrə məsul əməkdaşı Vladimir Şkolnikov, siyasət üzrə rəis müavini Nutsi Odişariya çıxış ediblər. Avropa İttifaqının Gürcüstandakı Nümayəndəliyinin mətbuat və informasiya şöbəsi Evia Kotanni və Tbilisi Bələdiyyəsinin Çoxfunksiyalı Kitabxanalar İttifaqının direktoru Nino Maçaraşvili.
Tədbir Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Əhali Fondu (UNFPA), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Ofisi (OHCHR), Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Ofisi və Tbilisi Bələdiyyəsinin Çoxməqsədli Kitabxanalar Assosiasiyası ilə birgə Avropa İttifaqının dəstəyi həyata keçirilib.

Intergenerational Dialogue on Human Rights
On December 14, 2023, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze participated in an event held under the auspices of the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights - "Intergenerational Dialogue on Human Rights".
Representatives of younger and older generations, as well as other participants in the meeting, talked about ways to ensure inclusivity, necessary measures to deal with discrimination and violence against older persons, and policies and practices for dignified, healthy and active aging.
The First Deputy Public Defender of Georgia spoke about the importance of protecting the civil, political, economic, social and cultural rights of older people. She briefly reviewed the problems existing in the direction of protecting the rights of older persons, including the monitoring of long-term care institutions and the results of various cases studied by the Office. She noted that, unfortunately, age-based discrimination leads to the exclusion of older persons, since the enjoyment of basic rights decreases with age due to the negative perception that older persons are less productive in society and that they are a burden for younger generations.
Tamar Gvaramadze emphasized the solid guarantees provided for in the Universal Declaration of Human Rights and other international documents in the direction of protecting the dignity of all people, including older persons, and expressed hope that the Government would make more efforts to eliminate challenges, pay due attention to the issue and take concrete steps to protect the rights of older persons.
The participants in the event were addressed by Vladimir Shkolnikov, Senior Human Rights Adviserfor theSouth CaucasusOffice of theUN High CommissionerforHuman Rights(OHCHR), Nutsi Odisharia, Social Policy Officerat UNFPA Georgia, Evija Kotan,Deputy Headof Political,PressandInformationSection of the EU DelegationtoGeorgia, and Nino Macharashvili, Director of the UnionofTbilisi Multifunctional Libraries.
The event was held in cooperation with the United Nations Population Fund (UNFPA), the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR), the Public Defender’s Office and the UnionofTbilisi Multifunctional Libraries, with the support of the European Union.