ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) və Xalq Müdafiəçisi Aparatı arasında saziş imzalanıb
2022-ci il iyunun 28-də ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) ilə Xalq Müdafiəçisi Aparatı arasında hökumətlərarası saziş imzalanıb.
Yeni tərəfdaşlığın məqsədi Gürcüstanda insan haqlarını təşviq etmək və Xalq Müdafiəçisi Aparatının, xüsusən də regionlarda fəaliyyətini gücləndirməkdir.
Tədbiri salamlayan ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAİD) Gürcüstandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Piter Uibler Hökumət Sazişi, əməkdaşlıq və Gürcüstanın demokratik inkişafının əhəmiyyətini qısaca nəzərdən keçirdi.
Amerika Birləşmiş Ştatlarının səfiri Gürcüstanda insan hüquqları sahəsində davam edən tərəqqidən danışıb və Xalq Müdafiəçisi Aparatının fəaliyyətini, Ofis əməkdaşlarının bərabərlik və tolerantlığın bərqərar olması üçün ölkədə hər gün böyük səylər göstərdiyini vurğulayıb. O, həmçinin onlara peşəkarlıqlarına və fədakarlıqlarına görə təşəkkür edib və bildirib ki, USAID layihəsinin bir hissəsi olan bu birbaşa qrant Xalq Müdafiəçisi Aparatına böyük etimad və dəstəyin göstəricisidir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria ABŞ hökumətinə və Amerika xalqına müstəqil Gürcüstanın iqtisadi inkişafına, demokratik islahatların həyata keçirilməsinə, dövlət institutlarının gücləndirilməsinə və özəl sektorun inkişafına göstərdikləri həyati köməyə görə təşəkkür edib.
“Bu gün bizim belə dəstəyə xüsusi ehtiyacımız var, çünki hökumət, dövlət və ya ictimai qurumlar, hər birimiz bu 6 ay ərzində yorulmadan çalışmalıyıq ki, Avropa Birliyinə namizəd statusu əldə edək. Bu 6 ay gələcəyimiz üçün həlledici dövrdür.
Müddətimin qalan hissəsində biz bütün aparatla işləyəcəyik ki, bu etimad və dəstəyi insan hüquqları, demokratiya və insan hüquqları sahəsində islahatları dəstəkləmək və izləmək üçün istifadə edək. Lakin burada qeyd etmək istərdim ki, bu Sazişdə nəzərdə tutulan nəticələrin əldə edilməsi təkcə bizim səylərimizdən asılı deyil. “Düşünürəm ki, digər dövlət qurumlarından da hazır olmaq lazımdır və belə bir tarixi dövrdə koordinasiyadan və birgə işdən çox şey asılıdır”, - deyə Xalq Müdafiəçisi bildirib.
Xalq Müdafiəçisinin müavini Giorgi Burcanadze USAİD ilə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı arasında bağlanmış müqavilənin detallarını müzakirə edib. Müqaviləyə əsasən, USAİD-in dəstəyi ilə Xalq Müdafiəçisi Aparatı aşağıdakılar üzərində işləyəcək: 1) Gürcüstanda insan hüquqlarına daha səmərəli nəzarətin aparılması üçün daxili potensialın gücləndirilməsi; 2) Daxili idarəetmə proseslərinin və institusional potensialın gücləndirilməsi; Və 3) auditoriya ilə strateji ünsiyyəti təkmilləşdirmək.
“Layihə üzləşdiyimiz çağırışlara cavab verməkdə aparatımızı daha effektiv etməyə kömək edəcək. "İnsan hüquqlarının müdafiəsi daimi yenilənməyə ehtiyacı olan daimi prosesdir", - Giorgi Burcanadze bildirib.

On June 28, 2022, a Government-to-Government Agreement was signed between the United States Agency for International Development (USAID) and the Public Defender’s Office.
The aim of the new partnership is to promote human rights in Georgia and to strengthen the activities of the Public Defender's Office, especially in the regions.
In his opening remarks, Peter Wiebler, Mission DirectorofUSAID/Georgia, briefly reviewed the Government-to-Government Agreement, cooperation and importance of Georgia's democratic development.
The Ambassador of the United States of America spoke about progress in the direction of the protection of human rights in Georgia and underlined the activities of the Public Defender’s Office, great efforts that the staff of the Office make every day to establish equality and tolerance in the country; She also thanked representatives of the Office for their professionalism and dedication and said that the direct grant provided for by the USAID project was a sign of great confidence and support to the Public Defender's Office.
Public Defender Nino Lomjaria thanked the US Government and the American people for the vital assistance they have been providing to independent Georgia in areas of economic development, implementation of democratic reforms, strengthening of state institutions and development of the private sector for decades.
"Today we especially need such support, as the Government, the State and public institutions, each of us, must work tirelessly in these 6 months to get the status of an EU candidate country. These 6 months are a crucial period for our future.
Until the end of my term of office, we, the entire Office, will be working to use this trust and support to monitor and support protection of human rights, democracy and human rights reforms in the country. However, I would also like to point out that the achievement of results under this agreement depends not only on our efforts. I think the willingness of other state agencies is also necessary and a lot depends on coordination and joint efforts in such a historic period," said the Public Defender.
Giorgi Burjanadze, Deputy Public Defender, reviewed the details of the agreement between USAID and the Public Defender’s Office. According to the agreement, with the support of USAID, the Public Defender’s Office will work: 1) to strengthen internal capacities to conduct more effective monitoring of the protection of human rights in Georgia; 2) to strengthen internal management processes and institutional capacities; and 3) to improve strategic communication with the audience.
"The project will help us make our Office more efficient in tackling the challenges we face. Protection of human rights is a constant process that needs constant upgrading," said Giorgi Burjanadze.